Tiädättekö mikä kehityskeskustelu on?

rosary

Tällä palstalla en ainakaan löytänyt kirjoituksia kehityskeskusteluista.

Kehityskeskustelu on pomon ja alaisen välinen luottamuksellinen kesksutelu, joka käydään noin kerran vuodessa.

Pääsäänöisesti alainen voi kertoa näkemyskiään ja toiveitaan työstä. Pomo taas antaa palautetta alaiselleen. Että tämmösiä!

9

3447

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nalle

      Kehityskeskustelu (keke)on tosiaankin alaisen ja esimiehen vuosittain tapahtuva keskustelu niin suullisesti kuin kirjallisestikkin.

      Kekessä luodaan suuntaviivoja tulevaan vuoteen ja katsotaan aikaa taaksepäin kuinka edellisten keskustelujen tavoitteet ja mahd. asetetut päämäärät ovat toteutuneet.

      Kekessä työntekijä arvioi itse itseään, kulunutta toimintakautta tapahtumineen ja asetettuine tavoitteineen ja saa siitä myös työnantajan edustajan/esimiehen palautteen.

      Kehityskeskustelu on luotu siksi, että työntekijä ja työnantaja/esimies kumpikin tietäisivät toistensa odotukset, tavoitteet, lisäkoulutustarpeet ja -mahdollisuudet jne....
      Kun esimies tietää mitä sinä itse tulevalta vuodelta, tulevaisuudelta... ja ehkä kauaskatseisemminkin , odotat , on hänen helppo sinua omalta osaltaa auttaa näiden asettamiesi tavoitteiden toteuttamisessa.
      Toisaalta kun olette yhdessä näitä jutustelleet on sinunkin helpompi edetä suunnitelmiesi mukaan kun asiat joista olette puhuneet on kirjattu ylös.

      • riippuu paikasta

        Keskustelu on meilläpäin aika yksisuuntaista.

        Lähinnä sitä, mitä pitäisi tehdä: enemmän, nopeammin, halvemmalla.

        Omat tarpeet: no jaa, saahan sitä puhua, eipä siitä juuri muutu, mikään.

        Jokavuotinen pelleily, lisätään ja poistetaan listalta samoja koulutuksia ja tavotteita.
        Vuoronperään. Käytännön toimenpiteitä ei ole koskaan kai tarkoituskaan olla.

        Mistä lie tullut käsitys, että olisivat pakollisia, eikai nyt sentään ?

        Vituttaa jokatapauksessa, että pidetään ihan pellenä, kehitys ? keskustelu ? "Kyllä voisit tossa hiukan koittaa kehittyä" joo-o siinä se, ei paljoo vaadi, tollasia lausuntoja tulee...

        Työntekijä ei saa noista yhtään muuta, kuin vitutuksen.


    • byrokraatti?

      Toteutin järjestelmää 1971 alkaen.

    • aivopesua

      .. sitä, että mennään omin ajatuksin pomon luo ja tullaan pomon ajatuksin sieltä pois. Keket on pakollisia keskusteluja joita täytyy kerran vuodessa käydä, mutta ei niistä mitään hyötyä yleensä työntekijälle ole.

      • mieltä

        ei todellista hyötyä. Pakkopullaa kaikille. "Omin ajatuksin sisään, pomon ajatuksin pois", näin ainakin meillä. Meillä on kekessä myös kohta "erikoisosaaminen", olen saanut työni ohella ko. osaamisesta tutkinnonkin, tein sen omalla ajallani mutta työnantajan "siunauksella", koska jouduin välillä olemaan opiskelupaikassa ja poissa työpaikaltani. Erikoisosaamistani ei kuitenkaan MITENKÄÄN KÄYTÄNNÖSSÄ palkita, ei edes paperilla arvioitaessa työsuorituksiani. Pomo laittaa arvioi tuossakin kohdassa suoritukseni olevan "normaalia" tasoa. Olen ihmetellyt sitä, mutta kunnon asiallista vastausta en ole pomolta saanut. Muut antavat osaamisestani tunnustuksen, jopa minut palkkiin julkisesti. Olen aika katkera pomolle, mutta tiedän, hän on kateellinen ja vallanhimoinen mulkku eikä anna arvoa. Että se näistä kehityskeskusteluista, tyhjää paperisaastaa aiankin meillä.


      • luottamuksellisuus

        En osallistu ikinä enään kehityskeskusteluun.
        Pomo on yhden työntekijän sukulainen.
        Ja kuinkas siinä kävikään.Keskusteltiin työilmapiiristä "luottamukselliseti"
        Ja kuulin omat sanomiseni sijaiselta..se siitä luottamuksellisuudesta.


      • blåbärssoppa
        luottamuksellisuus kirjoitti:

        En osallistu ikinä enään kehityskeskusteluun.
        Pomo on yhden työntekijän sukulainen.
        Ja kuinkas siinä kävikään.Keskusteltiin työilmapiiristä "luottamukselliseti"
        Ja kuulin omat sanomiseni sijaiselta..se siitä luottamuksellisuudesta.

        Ei ole vielä kolmeen vuoteen näkynyt koko keskusteluja vaikka olen peräänkin kysellyt. Muita toki on puhutettu, eikai niitä sitten määräaikaisille...


      • Niinpä1

        Meillä on pidetty jopa ryhmä kehityskeskusteluja..
        ja tänä vuonna johtaja sai päähänsä että hänpä pistää ilmoitukseen että osallistuminen on pakollista. tietenkin aika oli valittu siten että osallistujilla oli vapaapäivä tai työpäivä jo täynnä eikä hän vaivautunut kysymään keltään että sopiiko kyseinen järjestely. jätin moisen tietysti väliin ja sain seuraavana päivänä puhuttelun ja suullisen varoituksen! Nythän tästä tulikin mielenkiintoista..


    • faöjlöoieno

      Itse olen miettinyt pidempään samaa asiaa. Tuntuu, että kehityskeskustelu sanana herättää jotain outoja assosiaatioita yhdessä jos toisessa tärähtäneessä.

      Itse olen kunnianhimoisena ja korkeakoulutettuna nuorena kaverina kokenut kehityskeskustelut aina varsin mukavana tapahtumana lähinnä siksi, että kiireinen pomo rauhoittuu kuuntelemaan ja keskustelemaan pidemmäksi aikaa. Keskusteluissa olen saanut aina asiallista palautetta esimiesten suunnalta ja olen sitä itsekin antanut esimiehestäni, työtehtävistä ja ilmapiiristä.

      Tällä palstalla esiintyvä vihamielinen suhtautuminen taitaa tulla sellaisten ihmisten suunnasta, joilla on ongelmia esimiehen kanssa tai yleisesti ottaen vähän etenemis- ja vaikuttamismahdollisuuksia työssään. Omassa työpaikassani ilmapiiriä todennäköisesti rauhoittaa se, että meillä ei kehityskeskusteluissa puhuta palkasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      134
      744
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      622
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      561
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      500
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      465
    9. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      458
    10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      261
      449
    11. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      90
      407
    12. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    13. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      36
      391
    14. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      385
    15. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      32
      376
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      84
      375
    17. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      375
    18. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    19. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      63
      362
    20. 20
      357
    Aihe