Kertokaa vastaus tähän teille varmaan helppoon laskuun mut mulla meni sekaisin...
Muropaketti maksaa 4,60e/700g. Pakkauskokoa kasvatetaan 20% ja samalla hinta nousee 0,30e. Montako prosenttia muropaketin kilohinta muuttuu?
Muropaketti maksaa 4,60e/700g. Pakkauskokoa kasvatetaan 20% ja samalla hinta nousee 0,30e. Montako prosenttia muropaketin kilohinta muuttuu?
Vastaukset 3
Vanhimmat
toi siis lasketaan näin: pakkauskoko 700g kasvaa 20%, eli
700g + 700g*O,2 = 840g, eli siis uuden muropaketin koko.
hinta, 4,6€, nousee 30 snt, eli uusi hinta on 4,9€.
Entinen kilohinta voidaan laskea jakamalla 4,6€ seitsemällä, jolloin saadaan hinta per sata grammaa, ja sitten kertomalla tuo summa kymmenellä, jolloin saadaan entinen kilohinta eli 6,57 eli noin 6,6€/kg.
Sitten on laskettava uusi kilohinta. 840g maksaa 4,9€, eli kilohinnan saa jakamalla
4,9€:8,4 = 0,58 ja tämä kerrotaan taas kymmenellä saadaksemme sadoista grammoista kilo, jolloin tulee 5,8€/kg.
Viimeinen vaihe on vain laskea, montako prosenttia on muutos 6,6€/kg:stä 5,8€/kg:aan. Muutoshan on tietenkin 0,8€/kg, (6,6 - 5,8) ja tätä lukua on verrattava alkuperäiseen kilohintaan, eli 6,6€/kg:aan. Tähän on varmasti helpompikin tapa, mutta lasken sen nyt näin: ensin pyritään saamaan 6,6€:sta sata merkitsemään täysiä prosentteja, jotta 0,8:aa on helppo verrata.
Eli 6,6 : 6,6 = 1, ja 1 * 100 on tietenkin 100.
Sama juttu luvulle 0,8
eli 0,8 : 6,6 = 0,12121212... tämä * 100 = 12,1212 ~ 12,1%
Eli, jollen erehtynyt, on tulos seuraava: muropaketin hinta muuttui 12,1%
Toivottavasti vastaus on oikea ja selityksistäni saa selvää :)
Sain 11,23 % hinnan laskua Excelillä. Se ei siis ole elävän elämän esimerkki, koska hinta laski...
Excel ei pyöristä niin kuin edellinen laskija. Kaava on sama.
aikaisempi kilohinta saadaan kaavasta 4,6/700=x/1000 ,eli uusi kilohinta on 46/7 =6,57
uusi pakkauskoko on 20*700/100+700=840
uusi hinta on 4.90
uusi kilohinta on 1000*4.90/840=5,83
kilohinnan muutos on 5,83-6,57=-0,74
muutos prosentteina on -0,74*100/6,57 = noin -11%