helppo prosenttilasku

Kertokaa vastaus tähän teille varmaan helppoon laskuun mut mulla meni sekaisin...

Muropaketti maksaa 4,60e/700g. Pakkauskokoa kasvatetaan 20% ja samalla hinta nousee 0,30e. Montako prosenttia muropaketin kilohinta muuttuu?
3837
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

toi siis lasketaan näin: pakkauskoko 700g kasvaa 20%, eli

700g + 700g*O,2 = 840g, eli siis uuden muropaketin koko.

hinta, 4,6€, nousee 30 snt, eli uusi hinta on 4,9€.

Entinen kilohinta voidaan laskea jakamalla 4,6€ seitsemällä, jolloin saadaan hinta per sata grammaa, ja sitten kertomalla tuo summa kymmenellä, jolloin saadaan entinen kilohinta eli 6,57 eli noin 6,6€/kg.

Sitten on laskettava uusi kilohinta. 840g maksaa 4,9€, eli kilohinnan saa jakamalla

4,9€:8,4 = 0,58 ja tämä kerrotaan taas kymmenellä saadaksemme sadoista grammoista kilo, jolloin tulee 5,8€/kg.

Viimeinen vaihe on vain laskea, montako prosenttia on muutos 6,6€/kg:stä 5,8€/kg:aan. Muutoshan on tietenkin 0,8€/kg, (6,6 - 5,8) ja tätä lukua on verrattava alkuperäiseen kilohintaan, eli 6,6€/kg:aan. Tähän on varmasti helpompikin tapa, mutta lasken sen nyt näin: ensin pyritään saamaan 6,6€:sta sata merkitsemään täysiä prosentteja, jotta 0,8:aa on helppo verrata.

Eli 6,6 : 6,6 = 1, ja 1 * 100 on tietenkin 100.

Sama juttu luvulle 0,8

eli 0,8 : 6,6 = 0,12121212... tämä * 100 = 12,1212 ~ 12,1%

Eli, jollen erehtynyt, on tulos seuraava: muropaketin hinta muuttui 12,1%

Toivottavasti vastaus on oikea ja selityksistäni saa selvää :)

Äänestä
  • Sain 11,23 % hinnan laskua Excelillä. Se ei siis ole elävän elämän esimerkki, koska hinta laski...

    Excel ei pyöristä niin kuin edellinen laskija. Kaava on sama.

    Äänestä

aikaisempi kilohinta saadaan kaavasta 4,6/700=x/1000 ,eli uusi kilohinta on 46/7 =6,57

uusi pakkauskoko on 20*700/100+700=840

uusi hinta on 4.90

uusi kilohinta on 1000*4.90/840=5,83

kilohinnan muutos on 5,83-6,57=-0,74

muutos prosentteina on -0,74*100/6,57 = noin -11%

Äänestä

Kommentoi aloitusta


töllö.... kirjoitti:

Kertokaa vastaus tähän teille varmaan helppoon laskuun mut mulla meni sekaisin...

Muropaketti maksaa 4,60e/700g. Pakkauskokoa kasvatetaan 20% ja samalla hinta nousee 0,30e. Montako prosenttia muropaketin kilohinta muuttuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu