Minkä takia kouluissa tekohengitetään abessiivia, komitatiivia ja instruktiivia sekä verbien potentiaalia? Eikö niiden voisi vaan antaa kuolla lopullisesti pois? Niistä ei kuitenkaan kukaan tiedä ennen kuin ne opetetaan koulussa. Abessiivia käytetään vain verbien ma-infinitiivissä (esim. tekemättä).
Opetetaanko ulkomaalaisia sanomaan esimerkiksi "autotta" vaikka nykykielessä pitäisi sanoa "ilman autoa"? Jostain olen saanut sellaisen käsityksen että opetetaan puhumaan vanhanaikaisesti.
(ei valituksia viestin mahdollisista kielioppivirheistä, kiitos)
Opetetaanko ulkomaalaisia sanomaan esimerkiksi "autotta" vaikka nykykielessä pitäisi sanoa "ilman autoa"? Jostain olen saanut sellaisen käsityksen että opetetaan puhumaan vanhanaikaisesti.
(ei valituksia viestin mahdollisista kielioppivirheistä, kiitos)
Vastaukset 15
Vanhimmat
VASTAKYSYMYKSIÄ:
Onko sanavarastossasi "kielteiselle huomiolle" vain yksi substantiivi: valitus? Itse käytän myös mm. sanoja "kritiikki" ja "huomautus".
Kuulutko myös ihmisiin, jotka haluavat myrkyttää suomen kielestä sen vivahteet ja synonyymit, toisin sanoen rikkauden? Vai ihmisiin, jotka haluavat käyttää suomea säännöittä?
Mitä vanhanaikaista on lyhyessä ja (ainakin omasta mielestäni) erittäin nasevassa muodossa "autotta"?
Oletko lukenut kaunokirjallisia teoksia suomeksi? Jollain muulla kielellä?
Joka ikistä mainitsemaasi pystyynkuollutta muotoa käytän päivittäin. Mielestäni tukkapölly ja karttakeppi sopivat opetusvälineiksi niille, jotka eivät niistä tiedä, ja etenkin niille, jotka eivät niistä välitä.
Oppisivat tolvanat edes varomaan. Osaamattomuus kumminkin lienee on ja lienee tullee oleen yhtä yleistä kuin tähänkin asti.
...jos ei koulussa opetettaisi. Instruktiivia en ole nähnyt enkä kuullut pitkään aikaan (fossilisoituneita sanontoja ei lasketa, niissähän on myös sellaisia sanoja joiden merkitystä ei tavallinen ihminen tiedä). Komitatiivista saa kunnon naurut silloin (harvoin) kun sen näkee tai kuulee. Esimerkiksi presidentin itsenäisyyspäiväjuhlien aikana: "Ministeri Se-ja-se vaimoineen..." Mistä lähtien Suomessa on saanut olla useita vaimoja?
Abessiivi on vähiten kuollut mutta ei sitäkään ihan joka päivä kuule (paitsi ma-infinitiivissä).
Ei ne ihan pystyynkuolleita ole mutta olisivat jos niitä ei "tekohengitettäisi" koulussa.
Mikä tekee tämän ihmisen niin historiattomaksi, defensiiviseksi ja katkeraksi?
Hah-ha-ha, vaimo-komitatiivi oli hauska, ha-ha-ha. Oletko insinööri? Miksi koulu, tekohengitys, opettaminen ja idiomi "vaimoineen" herättävät niin voimakkaita tunteita? Taidat liikkua piireissä, joissa idiomi sekoitetaan idioottiin. Vai mitä? Kerro meille, niin ymmärrämme toisiamme paremmin. Oletko tosiaan insinööri? Vai teini, jonka pelkkä charmi ei enää purekaan opettajaan?
Todellakin harvinaisen tyhmä kirjoitus tuo aloittajan!
Kaikkia noita muotoja käytetään päivittäin - ellei aina puhekielessä, niin sitäkin enemmän kirjoitetussa tekstissä; niin sanomalehtikielessä kuin kauno- ja asiakirjallisuudessakin.
Mikähän "kielenkäyttäjä" tämä "ykkösjono" oikein on? Nimimerkki ei ainakaan viittaa verbaaliseen lahjakkuusalueeseen.
Näyttää ikävästi siltä, että yksioikoisuus vain lisääntyy tässä yhden asian maassa, Idiotvillessä. Keskinkertaiset protestoivat kielen ja elämän monimutkaisuutta vastaan, sillä heidän aivoitta toimiva päänsä kapeine ajatusratoineen ei yksinkertaisesti pysy menossa muuten mukana.
Oletteko koskaan jutelleet keskinkertaisuuden kanssa? Minä olen. Kuunnellen, tarkkaillen ja havaintoja tehden. Toistuvia piirteitä: laiskuus ja kritiikittömyys. Purnata ja valittaa osataan, mutta analyysiin ei kyetä.
"Panna aivot narikkaan" on fraasi, jota keskinkertaisuudet paljastavasti, kritiikittömästi toistavat.
En tiedä, liittyikö kaikki tuo aloittajan tekstiin, kunhan vain protestoin Suomen eliitittömyyttä vastaan.
Minä vaadin kertolaskun ja sitä mutkikkaamman matematiikan poistamista opetussuunnitelmista. Syy tähän on se, että minua matikka ei kiinnosta yhtään, ja muutenkin matemaattiset kykyni ovat luonnostaan surkeat. Kouluajoistani on kyllä yli 20 vuotta, mutta yhä ****ttaa vietävästi, kun kuulenkin sanan "integrointi", vaikka omalla alallani se tarkoittaakin ihan muuta asiaa.
Miksi kertotaulua ja prosenttilaskuja tekohengitetään yhä kouluissa? Ei niistä tavallisen ihmisen tarvitse tietää yhtään mitään. Minunkin numerojutuistani pitää huolen kunnollinen kirjanpitäjä.
Ai niin, kielsit (kokeneena punakynän uhrina?) valittamasta mahdollisista kielioppivirheistäsi. Eipä sitten valiteta - ei tässä olisi aikaakaan ruveta niin isoon hommaan - mutta sanojen merkitystä voisit pohtia vähän enemmän. Aloita vaikka sanasta "vaan". Heh.
"Eikö niiden voisi vaan antaa kuolla lopullisesti pois? Niistä ei kuitenkaan kukaan tiedä ennen kuin ne opetetaan koulussa."
Eikö myös lääketieteen, filosofian, biologian, matematiikan, fysiikan, kirjoitus- ja lukutaidon, kemian, vieraiden kielten, jne. voisi antaa kuolla lopullisesti pois? Niistäkään ei kukaan mitään tiedä ennen kuin ne opetetaan koulussa. Erityisesti fysiikka, filosofia, kemia ja vieraat kielet pitäisi jättää pois opetussuunnitelmasta ja unohtaa kokonaan, koska niitä ei opeteta edes ensimmäisestä luokasta alkaen.
Myös autokoulut voidaan lakkauttaa, eihän kukaan osaa ajaa autoa liikenteessä ennen kuin se taito opetetaan. Täysin turhaa ajotaidon tekohengittämistä. Ja nuoria vielä opetetaan vanhanaikaisesti ajamaan nopeusrajoitusten mukaisesti ja väistämään suojatielle astuvia jalankulkijoita, vaikka nykyajotapaan kuuluu kaahailu ja kiihdyttäminen ennen suojatietä.
Jos opetetaan äidinkieltä, ei pidä opettaa sellaista mitä ei äidinkieleen (=vanhemmilta opittuun kieleen) kuulu. Koska lasten vanhemmat eivät enää käytä kyseisiä muotoja, ne eivät siirry lapsille. Toisin sanoen kyseiset muodot ovat kuolemassa tai kuolleita.
Eihän Italiankaan kouluissa opeteta että italian kielessä on 7 sijamuotoa: nominatiivi, akkusatiivi, genetiivi, datiivi, ablatiivi, vokatiivi ja lokatiivi. Nämä sijamuodot ovat yksinkertaisesti kuolleita (nominatiivia lukuunottamatta tietenkin) eikä niitä yritetä tekohengittää.
Onko koulujen tarkoituksena kielen luonnollisen kehityksen pysäyttäminen?
Taisitpa jäädä typerine esityksinesi vastakaiutta tällä palstalla, jonka lukijat sentään vielä lämpimin tuntein vaalivat äidinkielemme hienouksia.
[Ellet tosiaankaan ymmärrä suomen sijamuotoja, pitänee ylläoleva tulkita pre-/postpositiopuuroksi: Taisitpa jäädä typerien esitystesi kanssa ilman vastakaikua tällä palstalla, jonka lukijat sentään vielä vaalivat äidinkielemme hienouksia lämpimien tunteiden kanssa.]
Kyllä sijamuodot yhä hengittävät suomen kielessä aivan vapaasti, tekohengittämätikkä ja turboahtamatikka!
Jos olet viihtynyt köyhdytettyä suomea puhuvissa nulikkapiireissä ja oma kielellinen kehityksesi ei ole aikuisen ihmisen tasolla, voimme vain valittaa asian nykytilaa ja toivoa oppimismotivaation löytävän vielä sijaa sinussakin.
Possessiivisuffiksit lienevät sinun suomessa myös pannassa. Siis:
”Taisit jäädä sinun typerien esitysten kanssa ilman vastakaikua tällä palstalla, jonka lukijat sentään vielä vaalivat meidän äidinkielen hienouksia lämpimien tunteiden kanssa.”
...eivät ole nykykielessä pakollisia vaikka niitä käytetäänkin. Sen sijaan komitatiivia, instruktiivia ja abessiivia ei enää käytetä tavallisissa nomineissa.
Kirjakieli on keinotekoinen kieli eikä se ole juuri kenenkään äidinkieli. Äidinkieli tarkoittaa sitä kieltä joka opitaan vanhemmilta (ei koulujen opettajilta eikä oppikirjoista).
Kulutushysterian piinaamat tyhjät, artikuloimattomat,
laiskat ja mukavuudenhaluiset suomalaiset karsivat suomestaan kaiken,
mikä tekee kielestä kommunikaatiovälineen.
Suomen kielestä lähtee koko ajan niin paljon
kamaa pois että se on jo nyt epätarkkaa ja
sekavaa - LUONNOTONTA. Tulevaisuus näyttää
ikävä kyllä todella synkältä. Toivo on mennyt.
Kyllä niin on että suomen kieli on globaalissa kieltenvertailussa kilpailukyvytön :(
Sen huomaa, kun katselee vähän mualimaa.
Akkusatiivin ja ensimmäisen persoonan pääte on -m. Sanan lopussa olevam ämmän muuttaminen ännäksi on huonoa suomea ja se lisäksi teke akkusatiivistä ja genetiivistä samalta näyttävät.
Syöm kalam. (ei "syön kalan")