Olen huomannut jotain tähän suuntaan (ja onhan tutkimuksiakin kuuleman mukaan aiheesta tehty). Eli nimenomaan seksikkyys/haluttavuus kokee inflaation, jos käyttäytyminen on heikkotasoista katsojan tai kokijan mielestä. Esimerkkinä tästä voisi pitää Elina Nurmea tai muita vastaavia. Käyttäytyminen on viitannut lapsenomaisuuteen ja suoranaiseen yksinkertaisuuteen.
Kuitenkaan asia ei tunnu menevän niin helpolla toiseen suuntaan, eli hyvä ja sovelias käyttäytyminen tai järki ei pelasta huonoa ulkonäköä samalla "volyymilla".
Kertokaapa omia kokemuksia ja mielipiteitä.
Kuitenkaan asia ei tunnu menevän niin helpolla toiseen suuntaan, eli hyvä ja sovelias käyttäytyminen tai järki ei pelasta huonoa ulkonäköä samalla "volyymilla".
Kertokaapa omia kokemuksia ja mielipiteitä.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä minusta hyvä käyttäytyminen pelastaa paljon huonoa ulkonäköä! Valitettavasti ne jotka eivät ulkonäön puolesta ole niitä kauneimpia, omaavat usein huonon itsetunnon juuri siitä syystä. Eivätkä sitten paljon uskalla käyttäytymisellä pelastaa tilannetta. Katsovat maahan ja näyttävät muutenkin niin surullisilta. Voi kun ymmärtäisivät, että ei onnellisuus ole tissien koosta ja kasvonmuodoista kiinni :D
kokijasta ja näkistä riippuen.
Minun mielestäni joku yksinkertaisesti vain on seksikäs eikä sitä voi selittää sen ihmeemmin.
Ei ole mitään yleistä mittaa seksikkyyteen niin kuin ei kauneuteenkaan.
Millainen käytös tappaa ulkonäöllisen seksikkyyden? Jonkun mielestä lapsekkuus tai "blondius"on tosi sexyä.
Toisen mielestä älykkyys ja ehkä ujous???
Ruma mies voi olla tosi seksikäs.
Harva on kauttaaltaan niin ruma? Kädet tai
niska tai vaikka seksikkäät varpaat ovat ylitse
muiden.
Katsojan silmässä kaikki tyynni.
On monesti jo osdoitettu, että kauneusihanteet ovat universaaleja eli tietyt ominaisuudet ovat suosittuja kaikkialla. Toki yksilöllisyyttäkin on, esimerkiksi ihmiset saattavat etsiä itsensä tasoista kumppania.
Saattaa olla, että universaalinen kauneus on vielä yksilöllisiä erojakin isompi tekijä.