Auttakaa!
Koulussani oli aina ruokalistalla minestronekeittoa harvoina kuukausina..ja voi että se todellakin on mun lempiruokaani! Silloin ei kannattanut jäädä pois koulusta.
Keiton kanssa oli tarjolla omassa astiassaan sellaisia juustpalleroita, nuppineulanpäätä isompia pyöreitä, pehmeitä palleroita, ja niitä lusikoitiin hieman keiton päälle, ja pallerot sulivat siihen juustoksi. Kyse ei kai voinut olla ihan mistä tahansa juustosta..mitä se siis on voinut olla, oikein pehmeää ja suolaista.
Ja miten sen on saanut sellaisiksi palleroiksi? Jollain raastimella. Kiitokset tietävien tiedoista.
MINESTRONEKEITTO
4
2303
Vastaukset
- Fisunpurija
Kyseessä olivat varmaankin mozzarella-palloset, ja niitä saa kyllä kaupasta valmiina, vähän isompina ja vähän pienempinä pallosina.
- ..............
rakastan knorrin minestronekeittoa (pussissa jauheet, pitää lisätä vain kiehuvaan veteen ja keittää hetki) mutta sitä ei ole enää muutamaan vuoteen saanut suomessa mistään. en ole myöskään löytänyt mitään vastaavaa muilta valmistajilta joten ehkä täytynee siirtyä tekemään itse minestronekeittoa.
onko jollakulla tietoa hyvästä (knorrin tapaisesta) reseptistä tai ehdotusta hyvästä puolivalmiista keitosta (jauheet lisää vesi tms eli jos markkinoille on tullut samantapainen valmiste)?- Fisunpurija
Mun K-supermarketissa myydään minestronea isossa peltitölkissä. Itse teen kuitenkin minestronen itse, koska se ei ole mitenkään vaikeata eikä edes aikaavievää. Tässä helppo resepti, joka on tosi nopsa:
Tomaattinen minestrone
(5 annosta)
2 rkl öljyä
100 g sipulia
2 valkosipulinkynttä
150 g savukinkkua suikaleina
1 ps (250 g) keittovihanneksia
1 tlk (500 g) Pirkka paseerattua tomaattia
3/4 l vettä
1 kasvisliemikuutio
50 g spagettia
hiukan vastajauhetta mustapippuria
2 tl pizzamaustetta
Kiehauta silputtu sipuli ja hienonnettu valkosipuli öljyssä tilavan teflonkattilan pohjalla. Lisää kinkkusuikaleet ja keittovihannekset ja sekoittele, kunnes vihannekset ovat sulaneet ja kuumentuneet. Lisää tomaatti ja vesi sekä liemikuutio ja kuumenna keitto kiehuvaksi. Katko spagetti n. kolmen sentin paloiksi keittoon. Lisää pizzamauste ja hiukan vastajauhettua mustapippuria ja anna keiton kiehua kunnes spagetti on kypsää, n. 15-20 minuuttia. Tarjoa keiton kanssa vaaleata leipää. - ...........
Fisunpurija kirjoitti:
Mun K-supermarketissa myydään minestronea isossa peltitölkissä. Itse teen kuitenkin minestronen itse, koska se ei ole mitenkään vaikeata eikä edes aikaavievää. Tässä helppo resepti, joka on tosi nopsa:
Tomaattinen minestrone
(5 annosta)
2 rkl öljyä
100 g sipulia
2 valkosipulinkynttä
150 g savukinkkua suikaleina
1 ps (250 g) keittovihanneksia
1 tlk (500 g) Pirkka paseerattua tomaattia
3/4 l vettä
1 kasvisliemikuutio
50 g spagettia
hiukan vastajauhetta mustapippuria
2 tl pizzamaustetta
Kiehauta silputtu sipuli ja hienonnettu valkosipuli öljyssä tilavan teflonkattilan pohjalla. Lisää kinkkusuikaleet ja keittovihannekset ja sekoittele, kunnes vihannekset ovat sulaneet ja kuumentuneet. Lisää tomaatti ja vesi sekä liemikuutio ja kuumenna keitto kiehuvaksi. Katko spagetti n. kolmen sentin paloiksi keittoon. Lisää pizzamauste ja hiukan vastajauhettua mustapippuria ja anna keiton kiehua kunnes spagetti on kypsää, n. 15-20 minuuttia. Tarjoa keiton kanssa vaaleata leipää.eli pitänee siis ruveta tarkistamaan noita hyllyjä sillä silmällä jos siellä olis joku peltipurkki siis... muistatko minkä merkkistä se on? luulisi siis että jostainpäin turkua myös löytyy kunhan tietää mitä etsii... toistaiseksi olen aina vaan kysellyt tuota knorria.
kiitos kuitenkin reseptistä myös. tiedän, että melko helposti sen itsekin tekee, mutta tuo minestrone on mulla perinteisesti ollut sellanen "hyvä hätävararuoka" jota on aina kaapissa ja sen saa suunnilleen lämmittämällä valmiiksi eli sopii vaikka hyvin kiireiseen päivään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan603368Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan282970- 1212366
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281452- 111396
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631336Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131088- 74989
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13812