Maapallon ilmasto on ilmeisesti lämpenemässä. Mikä osuus siitä on ihmisen vaikutusta, mikä muuta, on vielä selvittämättä.
Jos tarkastellaan myönteisiä vaikutuksia, mitä ilmastonmuutoksella todennäköisesti on, niin eräs on Pohjoisen Jäämeren sulaminen. Tämä mahdollistaa laivaliikenteen Euroopasta Amerikkaan ja Japaniin suorempaa reittiä, näin säästäen energiavaroja.
Keksittekö muita myönteisiä vaikutuksia?
Jos tarkastellaan myönteisiä vaikutuksia, mitä ilmastonmuutoksella todennäköisesti on, niin eräs on Pohjoisen Jäämeren sulaminen. Tämä mahdollistaa laivaliikenteen Euroopasta Amerikkaan ja Japaniin suorempaa reittiä, näin säästäen energiavaroja.
Keksittekö muita myönteisiä vaikutuksia?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Nopeutuu
On aina kesä mikäs sen parempi.....
lämmityskulut laskevat, kasvukausi pitenee, pakkasessa kärvistely loppuu.
sadot suurenee, saadaan maissilöpöä tankkiin
CO2 vaan ilmaan
Ja se co2 tuhoaa otsonikerroksen ja sitten kärvistelemme auringon gammasäteilyssä, mikä on huomattavasti pahempi kuin pakkasessa kärvistely.
Vai kummassa itse kärviselisit mieluummin? Pakkasessa vai radioaktiivisessa säteilyssä?
>co2 tuhoaa otsonikerroksen<
Hiilidioksidi ei tuhoa otsonikerrosta.
>kärvistelemme auringon gammasäteilyssä<
Otsonikerros ei suojaa auringon gammasäteilyltä.
>Pakkasessa vai radioaktiivisessa säteilyssä? <
Hiilidioksidin lisääntyminen ei vaikuta mitenkään taustasäteilyyn.
Jos tälläisellä tietämyksellä osallistutaan näinkin monumutkaisen ilmiön kuin ilmastomuutoksen keskusteluun, en voi muuta sanoa kuin: "Typeryyden edessä itse jumalatkin ovat voimattomia"
Ei sillä, etteikö viestisi olisi minuakin huvittanut, mutta koskaan ei täällä netissä tiedä, millä eväillä joku on liikenteessä.
Tarkoitan, että tietämättömän ja tyhmän esittäminen onnistuu kohtuu monelta, ja siitäkin voi saada fiboja. Ehkä.
Aidosti tietämätön ei sinänsä ole ongelma, jos hänellä on nöyryyttä luopua tietämättömyydestään, kun tunnistaa sen.
Lyhyesti: ei pidä ottaa pulttia.
Sulla ei ole kyllä yhtään mitään varaa naureskella kenellekään toisten tietämättömyydestä.
Sinä meinaan tunnut olevan tän alueen vakio tyyppi, joka yrittää oikeen urakalla levittää väärää tietoa. Toki jokaisella on oikeus epäillä asioita, mutta sä olet kyllä täysin pihalla.
"Voimistunut kasvihuoneilmiö kiihdyttää otsonikatoa, sillä ilmakehän hiilidioksidipitoisuuden kasvaessa alailmakehä lämpenee ja yläilmakehä jäähtyy. Stratosfäärin kylmissä lämpötiloissa jääkidepilvissä tapahtuu kemiallisia reaktioita, jotka johtavat halogenoitujen hiilivety-yhdisteiden muuttumiseen reaktiivisiksi."
http://www.ilmasto.org/lisatietoa/usein_kysytyt_kysymyk set/seuraukset.html
Oletko sinä muuten tutkinut miten ilmakehän koostumus vaikuttaa magneettikenttään joka suojaa säteilyltä?
Taustasäteilystä en puhunut mitään vaan auringosta tulevasta säteilystä.
Asiat johtavat toisiin, ja kun on luonto kyseessä, kaikki vaikuttavat kaikkeen.
Typeryyden edessä itse jumalatkin ovat voimattomia, tosiaan, koska heitä ei ole.
En tiedä aiheuttaako vesien lämpeneminen Golf virran hidastuminta ja ehkä pysähtymisen. Silloin alkaa ilmasto viilenemään ja tulee hyvin kylmää. Golf virran huomattiin jo kerran pysähtyneen, mutta se lähti uudestaan käyntiin.
Onko tuossa hyvää se, että ilmaston lämpeneminen aiheuttaa ilmaston kylmenemistä ja näin kasvihuoneilmiö ei karkaa?
Vai onko Golfin kulutus niin suurta, että sen pitäminen paikoillaan on säästöä?
"Vai onko Golfin kulutus niin suurta, että sen pitäminen paikoillaan on säästöä?" :D tuo oli hyvä. Jos Golf pysähtyy me ollaan täällä pohjoisessa ihan hitonmoisessa kusessa.
Ilmastomuutos saattaa aiheuttaa pohjoisessa myönteisiäkin vaikutuksia, mutta se tuhoaa afrikan jo hyvin pian. ja jatkuu sitä rataa..
Golfvirta voimistuu. Pohjoisessa on aina vähän jäätä ja siis 0 - asteista vettä. Ilmasto lämpenee joten päiväntasaajalla meren lämpötila nousee. Siitä seuraa että Golfvirran virtaus nousee.
Ihmisiä ei enää pelota jääkausi. Minä esim. henkilökohtaisesti suorastaan nautin kun kuulen ilmaston lämpenemisestä. Voin nyt psyykkisesti paremmin kuin 30 vuotta sitten pelätessäni ilmaston koko ajan kylmenevän.
Sademäärät lisääntyvät jolloin hiilidioksidin kasvu yhdessä sateiden kanssa lisää kasvien ja metsien kasvua.
Ihan rehellisesti sanoen - en keksi ainuttakaan huonoa puolta ilmaston lämpenemisessä.
Täällä alueella tuntuu vallitsevan täydellinen itsepetos, eikä jotkut tänne kirjottelevat yhtään paranna asiaa kaunistelemalla totuutta.
"Sademäärät lisääntyvät jolloin hiilidioksidin kasvu yhdessä sateiden kanssa lisää kasvien ja metsien kasvua."
Kun asia oliskin noin yksinkertasta, se vaan ei ole. Ensinnäkin metsien kasvu on todella hidas prosessi. Ihminen syytää ilmakehään kasvihuonekaasuja niin nopeasti, että kasvillisuuden lisääntyminen ei mitenkään ehdi sitä kompensoida. Toisekseen ihminen tuhoaa metsiä nopeampaa kuin edes nykyiset metsät ehtii uusiintua.
Kolmannekseen ilmaston muutos saa aikaan sen, että lämpimämpään ilmastoon sopeutunet lajit siirtyy yhä pohjoisemmaksi nykyisten lajien kustannuksella. Lajit siirtyy luonnostaan kohti napoja ilmaston lämmetessä, mutta ihmisen aiheuttama ilmaston muutos on niin nopea, että lajit ei kertakaikkiaan ehdi sopeutua. Vanhat lajit ei ehdi siirtyä tulokaslajien tieltä. Lisäksi elinympäristö muuttuu kilometreissä mitattuna nopeampaa kuin kasvit ehtii siirtyä kohti napoja. Tuo johtaa väistämättä lajien joukkotuhoon kun ne ei ehdi sopeutua muuttuvaan ilmastoon ja kilpailuun tulokaslajien kanssa.
Ilmaston muutos tuo myöskin tullessaan kasvitaudit ja tuholaiset. Etelämpänä elävät tuholaiset siirtyy yhä pohjoisemmaksi, jossa lajit ei ole tottunut niihin eikä niillä siis myöskään ole mitään vastustuskykyä niille.
Myöskin ihmisen taudit leviää yhä laajemmalle. Esimerkiksi malaria levittäytyy jatkuvasti yhä pohjoisemmaksi. Kun ilmasto lämpenee, myös malariaa levittävien hyttysten elinalue laajene ja niitä alkaa esiintyä yhä enempi yhä pohjoisempana.
"Ilmasto lämpenee joten päiväntasaajalla meren lämpötila nousee. Siitä seuraa että Golfvirran virtaus nousee."
Meren lämpötila ei nouse vain päiväntasaajalla, vaan aivan kaikkialla, Lämpeneminen taas ei nopeuta Golfvirran virtausta. En ymärrä mistä tuollainen käsitys on peräisin. Kuten joku tuossa jo aivan oikein kertoikin, kun Ilmasto lämpenee, se aiheuttaa mannerjäätiköiden sulamista, josta taas seuraa se, että suolaiseen meriveteen sekoittuu yhä enemmän makeaa sulamisvettä. Suolaisen ja makean veden tiheys on eri. Golfvirran kierto perustuu kahteen kiertoon: pohja ja pintakiertoon, joissa veden tiheys on eri. Jäätiköistä sulava sulammisvesi voi sotkea Golfvirran kierron täysin, ja se saattaa jopa pysäyttää Golfvirran. Keski ja pohjoiseuroopassa on siedettävät elinolot nimenomaan golfvirran ansioista. Ilmaston yleinen lämpeneminen voi siis golfvirran pysähtyessä jäähdyttää pohjoiseuroopan ilmaston vastaamaan siperian pohjoisosia.
"Ihan rehellisesti sanoen - en keksi ainuttakaan huonoa puolta ilmaston lämpenemisessä."
Edellä mainittujen vaikutusten lisäksi sitten esimerkiksi meren pinnan nousu ei ole mitään? Jos jäätä sulaa vaikka vain Grönlannin verran se jo yksistään riittää nostamaan merien pintaa ainakin viidellä metrillä. Ongelmana vaan on se, että kaikki jäätikät sulaa. Meriveden lämpenemisellä on myöskin katastrofaaliset seuraukset. Eri lajit ei vain sattumalta elä tietyillä alueilla, ne on sopeutunut tietynlaisiin olosuhteisiin ja veden lämpötila on eräs tärkeä tekijä. Meriveden lämpötilan nousu on kohtalokasta esim. korallieläimille ja planktonille, jotka on erittäin tärkeitä meren ekosysteemin kannalta. Meriveden lämpötilan nousu voi aiheuttaa merissä laajan lajien joukkotuhon joka näkyy koko ekosysteemissä.
Myöskään se ei haittaa sua, että ääri-ilmiöt tulee yleistymään. Toisaalla sataa aivan likaa ja se aiheuttaa suuria tulvia, toisaalla jää ne vähätkin elämälle välttämättömät sateet tulematta ja se aiheuttaa aavikoitumista ja pulaa juomavedestä.
Myöskin myrskyt tulee yleistymään ja voimistumaan. Esimerkiksi kun valtamerien lämpötila nousee, se synnyttää yhä enemmän hurrikaaneja ja taifuuneja. Nuohan siis saa voimansa lämmöstä ja kosteudesta. Mitä lämpimämpi meri, sitä enemmän siitä haihtuu kosteutta ja sitä enemmän voimaa myrskyille.
Sua ei sitten haittaa se, että ilmaston lämpeneminen ja sen aiheuttamat tulvat, merenpinnan nousu ja aavikoituminen voi hyvinkin tehdä suuren osan maapallosta hyvin ikäväksi paikaksi elää. Sua ei myöskään haittaa se, että esim. eurooppaan alkaa virrata yhä enemmän pakolaisia niiostä mista joissa elämä on käynyt sietäömättömäksi. Yhä suurempi osa etenkin köyhien maiden ihmisistä joutuu jätämään kotinsa ja lähtemään hakemaan parempia elinoloja esimerkiksi juuri euroopasta.
Sua ei myöskään ilmeisesti haittaa se, että ilmaston muutos kaikkine vaikutuksineen tulee aiheuttamaan maailmanlaajuisen taloudellisen katastrofin, ei vain köyhille maille vaan myös rikkaille teolisuusmaille. Vahingot tulee olemaan ennennäkemättömät.
Nyt tietty joku on heti sanomassa, että turhaa pelottelua. Mutta kun toi on totuus. Me ei eletä missään pumpulimaailmassa missä voi katsella asioita vaaleanpunasten lasien läpi ja missä voi huoletti iloita ilmaston lämpenemisestä ja ottaa arskaa nurmikolla. Oikeassa todellisessa maailmassa sillä maailmanlaajuisella ilmaston lämpenemisellä on seurauksensa. Ja ne ei ole mitenkään mukavat, vaikka tälläkin alueella jotkut yrittää toisin uskotella.
Hyönteiharrastajat saa lisää ötököitä.