Onkohan kenelläkään varmaa tietoa siitä, onko maailman runsaslukuisin nisäkäs ihminen vai kenties kaikkialla maailmassa tavattava kotihiiri?
Vastaukset 11
...ihminen on varmasti kaikkien aikojen runsaslukuisin, mutta mitä pienempi eläin, sitä vähemmän se tarvitsee tilaa yksilöä kohti. Näin ollen veikkaisin hiirtä. Se on levinnyt ihmisen mukana kaikkiin maanosiin, mutta lämpimässä ilmastossa se pärjää muutenkin kuin ihmisen pesäloisena.
- rattus rattus
Rotta lienee myös ehdokas.
- rattus norvegicus
rattus rattus tarkoittaa ruttoa levittänyttä mustarottaa joka on nykyään perin harvinainen muualla paitsi Välimeren maissa. sen sijaan mustarotan syrjäyttänyt isorotta (rattus norvegicus) on yleinen kaikkialla maailmassa ja on hyvä ehdokas.
- Hevospaarma
Englanninkielisessä Wikipediassa ei sanota mitään rottien lukumäärästä, mutta kotihiiren (House mouse) artikkelissa sanotaan: "It is probably the second most populous mammalian species on Earth". Siis toiseksi runsaslukuisin nisäkäs maailmassa. Koska artikkelissa ei erikseen mainita mikä on kaikkein runsaslukuisin niin vois olettaa että se ois ihminen. Pitää tietysti ottaa huomioon se miten luotettava Wikipedia todellisuudessa on...
- Tilirimpsis
Ainakin täällä kaakkoissuomessa se on hirvikärpänen.
- %taata
Aloitusviestissä kysyttiin runsaslukuisinta _nisäkästä_ eli imettäväistä. Ymmärrätkö, juntti?
Opettele lukemaan!
- titap
Minua taasen kiinnostaisi, missä eliölajissa on eniten biomassaa.
Jos esim ihmisen keskipaino 60kg x 6 mrd ihmistä = 360 000 000 tn eli saman verran moteja jos meidät pantaisiin lihoiksi. Eli kuutio, minkä sivu on 710m.
Kasveja on selvästi enemmän. Mäntyä Suomessakin siinä vajaa 2mrd tonnia?
Veikkaanpa että ihminen pääsee eläimissä korkealle, tai ehkä korkeimmalle. Naudatkin taitavat hävitä meille.
Onkohan tätä asiaa kukaan koskaan tutkinut? - Yritin selvittää
Netissä olevat tiedot vaihtelevat, mutta ihminen, hiiri ja rotta tuntuvat kaikki olevan vahvoilla. Onkohan tällaisen asian selvittäminen välttämättä edes mahdollista?
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_most_populous_mammal
http://wiki.answers.com/Q/What_is_the_most_populated_mammal_in_the_world
http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=20061208073104AAUWvuG - Aaaalik
Kakakakakakakkakakakakakakakaka
Joku pohjoisella havumetsäalueella elävä myyrälaji (ei kontiainen vaan oikea myyrä) voisi kai olla ihmistä monilukuisempi. On niitä niin paljon.
Kun rottia on käytännössä vain siellä missä ihmisiäkin, mutta myyrät ei välttämättä tarvitse ihmisen apua, niin kyllä varmaan joku myyrälaji voi olla se yleisin nisäkäs.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791386
- 851273
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7566Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30556Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44522Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520