Moi!
Oon nyt jo jonkun aikaa syönyt vhh-ruokaa, mm.Antti Heikkilän kirjassa mainitaan tosta ummetuksesta, tosin että se ois ohimenevää mut mulla edelleen on ummetusta, mikä häiritsee aika lailla...
Syön aamupalaksi esim. kananmunia,kaali/lantturaastetta, jogurttia, kalaa...ym.
lounas: (kala)salaattia tai jotain muuta..
päivällinen: esim. jokin keitto leipä (tai sitten aamupalan yhteydessä leipää...)
Pitäisikö lisätä kuituja enemmän ruokaan (vaikka niitä jo kasviksista saa) vai kenties kokeilla jotain ummetuksen hoitoon tarkoitettua (luontaistuote) valmistetta?
Peräruiskeestakin puhutaan tossa A.H: n kirjassa mut jaa...maksaakohan se jotain ja miten helposti sellanen annetaan...?:)
Kiitos!
Apu UMMETUKSEEN ?
12
3567
Vastaukset
- toimii
sillä, että heitän aamusin jogurtin sekaan ruokalusikallisen pellavansiemeniä ja vähän manteli- ja pähkinärouhetta. Vois vissiin liotellakin yön yli niitä pellavansiemeniä, mut mulla menee alas paremmin ihan "raakana" ja ilmeisesti likoavat sit tuolla alakerrassa... ja vatsa toimii, vaikka en ole toistaiseksi syönyt leipääkään ollenkaan.
- jatusa
ennen ku aloitin vhh:n ni kärsin jatkuvasti ummetuksesta. Kävin jopa lääkärilläkin useaan otteeseen vatsakipujen takia. Nyt ku aloitin vhh:n ni vatsakin toimii normaalisti ilman pellavansiemeniä yms. eli minun kohdallani ei pätenyt lääkärin neuvo: "syö kuitua ja juo paljon vettä niin kyllä se siitä". Nyt otan päivittäin magnesiumia ja monivitamiinia, liekö se sitten vaikuttaa asiaan..
- aloittaja...
Ai niin...noi pellavansiemenet tosiaan...niitä pitää kokeilla...kiitos vinkeistä!
- skäribo
aloittaja... kirjoitti:
Ai niin...noi pellavansiemenet tosiaan...niitä pitää kokeilla...kiitos vinkeistä!
liottaa ne pellavansiemenet, tai sitten ostaa rouhetta! Jos sinulla on jo valmiiksi vatsavaivoja, eivät liottamattomat, kokonaiset siemenet välttämättä toimi. Voit jopa saada lisää vatsanpuruja. :(
- tbr
jos jätit leivän pois ja ummetus& kipu lähti= keliakiakin lähti?? sellasta sattuu jos yrittäää syödä kuittuja leivän muodossa ja leipä on väärää.
- ostin
lääkärin suosituksesta itse ummetukseen. metalax 4kpl pakkaus apteekista. hintaa tulee 5e. 15min ja pa*ka lentää :D
- saa tulla pyyhkimään...
niin ei tarvitse miettiä paskallakäyntiä!!
- toimii
Kokeile 2 - 3 liotettua luumua päivässä.
- Yozoboss
...OMENOITA. Sisältävät liukoista kuitua. Ei makeita lajikkeita, vaan kirpeitä (niisä on vähemmän hiil... Ja kaaleja. Paljon.
- Josuli
ruoka tekee tepposet! Pika-apuna puoleen litraan tai litraan vettä laitat kunnolla suolaa, siis niin paljon että juuri ja juuri voit juoda sitä. Jo lähtee p***a lentämään! :) Jouduin tekemään tuon vesi/suola juoman kun siirryin muutaman päivän paastolle. Se puhdistaa suolen hyvin.
- JuttaH
2 teelusikalista Agiocur rakeita(apteekista) ja lasillinen vettä ja huolesi ovat poissa!
- umpipuoli
Mulla toimii parhaiten psyllium, esim. Lepicol-niminen valmiste, jota ostin apteekista. Pellavansiemenillä ei ollut toivomaani tehoa ja kaalia pitäis minun syödä yli puoli kiloa jotta olisi mitään tehoa -> hiilarit menis jo sillä yli tavoitetason. Peräruiske on aika raju keino eikä sitä suositella jatkuvaan käyttöön.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.923965Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973317Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1252617Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2121994Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201784Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m841741Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä961701- 1101539
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11301- 571202