tiedättekö missä on rajan lähimmät yliopistot? mitä voi opiskella?
yliopistoja
pohjois-ruotsissa?
7435
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Luulajan teknillinen yliopisto on 130 km:n päästä rajasta. Olen ollut siellä itse. Opiskella voi hyvin monia aineita. Tuo "teknillinen" on vain nimessä merkitsemättä sitä, ettei esim. humanistisia aineita voisi lukea. Katso sivut www.luth.se.
oletko hyvä ruotsin kielessä? miten päätit sinne lähteä opiskelemaan? :)
Onko totta, että Ruotsissa pääsee yliopistoon pyrkimättä? Onko väliä edes todistusten arvosanoilla?
Ai miten se sisäänotto pyrkimättä tapahtuisi? Automaattisella kutsullako?
Totta kai Ruotsissa pitää yliopistoon hakea ihan kuin joka paikassa muuallakin.
Se taas on toinen juttu, että Ruotsissa noita yliopisto paikkoja esim. kauppatieteissä on eri lailla enemmän kuin Suomessa ja siksi moni pääsee ainakin ei-suosituissa yliopistoissa kuten Luleå lukemaan esim. kauppatieteitä lähes pelkällä yo-todistuksella.
Tässä ei ole mitään kummallista. Suomessa löytyy insinöörejä kouluttavia laitoksia joissa on sama meininki ja meno. Varsinkin AMK:hon pääset sisään kunhan muodolliset vaatimukset täyttyvät. Ottavat jopa mielellään, jotta saavat lisää headcountia kirjoihin. Koulutettavien määrästä kun riippuu valtionavut ym. tukirahat.
Kysyin yliopistoista, en amk.sta. Suomessa yliopistoihin on pääsykokeet, vainjotkut 6:n ällän ylioppilaat pääsevät sisään ilman pääsykokeita. Olen ymmärtänyt, että Ruotsissa vain mennään yliopistoon kunhan on jonkinmoiset ylioppilaspaperit käsissä.
xvxvxv
tut