Kaupunginhallituksen seuraava kokous on maanantaina 4.12. Mitäköhän niin salaista ja repäisevää on valmisteilla, että esityslistaa ei saada kaupungin sivuille?
Nyt tarkkana
Viitta ja tikari
4938
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyseessä on ilmeisesti Kemin kaupunginhallitus, muuallahan tiedotetaan etukäteen. Helvetin tekoako niillä esityslistoilla on sitten kun päätökset on tehty. Nice work.
Pöytäkirjat on julkisia, mutta esityslistat ei ole pakko julkaista etukäteen. Ja pöytäkirjoihinkin merkitään vain päätökset, ei ollenkaan keskusteluja. Ja kokous voi mennä ihan eri tavalla kuin esityslista tai niinkin voi olla, että kokouksessa jaetaan uusi esityslista jne.
Jos kovasti kiinnostaa niin kannattaa pyrkiä luottamustehtäviin niin ei tartte luulla niin paljon.
"Jos kovasti kiinnostaa niin kannattaa pyrkiä luottamustehtäviin niin ei tartte luulla niin paljon. "
Tuo ylimielisyys sopisi kuin nenä päähän Tornion virkamies-päättäjään (jotka ovat usein yksi ja sama asia).
Olihan tuo viesti Torniosta, olihan?
PS. Tornio ei myöskään julkaise esityslistoja julkisesti. Perustelut on tietysti se, ettei kunta-alamaisten tarvitse tietää heitä koskevista asioista. Mitä vähemmän tietävät, sen helpompi päätösmafian on kähmyröidä mieleisiään lopputuloksia.
Mitään sivistyskaupungin touhuja nää Kemin ja Tornion harrastamat hommelit ei ole. Esim. Oulussa esityslistat ovat verkossa kansalaisten luettavissa etukäteen. Se on perusasia demokratiassa, että ihmiset voivat lukea ja olla mieltä ja kenties KESKUSTELLA sen VALITSEMANSA luottamushenkilönsä kanssa.
Yhdeksän päivää ei näytä riittävän niiden viimeisten tunarointien saamiseen pöytäkirjaksi asti.