Hei!
Muutan ensi vuonna lukion takia yksin asumaan, eikä tuo käytettävä rahamäärä kovin päätä huimaa. Nyt mietinkin siis, että minkälaisia ruokia kannattaa ostaa, jotka ovat kovin edullisia ja täyttäviä?
Nuudelit ainakin ovat halpoja, kannattaa varmaan myös leipoa paljon itse, esim. leivät?
Muutan ensi vuonna lukion takia yksin asumaan, eikä tuo käytettävä rahamäärä kovin päätä huimaa. Nyt mietinkin siis, että minkälaisia ruokia kannattaa ostaa, jotka ovat kovin edullisia ja täyttäviä?
Nuudelit ainakin ovat halpoja, kannattaa varmaan myös leipoa paljon itse, esim. leivät?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Klassinen opiskelija ruoka on makaronit ja tonnikala.
Joissain kaupoissa (esim. Valintatalo, K-market, Spar... tosin ei ihan kaikista näistäkään kaupoista) voi ostaa alennetulla (-30 %, -50%) hinnalla ruokaa, jonka päiväys on menossa vanhaksi pian. Pakastettavia ruokia pakastin täyteen.
Lidl on aika edullinen ostopaikka. Lidl:ssä myynnissä olevista leivistä en pidä. Vihannekset, juurekset, hedelmät ja muut rehut on halpoja siellä.
Kannattaa hankkia S-etukortti, K-ryhmän plussakortti yms. etukortteja. Ainakaan Plussakortti ei ole kallis (n. 9 euroa). Yleensä kauppaketjut tarjoavat joitain tuotteita oman ketjunsa etukortin omistajille alennettuna.
Kannattaa suunnitella ennakkoon kuukaudet menot ettei ne yllättäen ole suuremmat kuin tulot. Jos on 300 euro rahaa käytössä kuukaudessa, niin menot ei voi olla ainakaan paljoa yli 300 euroa.
makaronin ja tonnikalan lisäksi on muitakin melko edullisia vaihtoehtoja:
jalostajan hernekeitto purkissa noin 1e
knorrin erilaiset keittopussit 1,5e ja siitä syö helposti ainakin kaksi ateriaa
tonnikalasta ja perunasipulisekoituksesta saa mielestäni melko kelpo "laatikkoruokaa" (vrt. janssonin kiusaus).
lihapullia löytyy usein eurolla laatikollinen/pussillinen ja lisäksi perunaa, riisiä tai pastaa jotka kaikki melko edullista.
erilaiset pastat on myös helppoja ja edullisia: ruokakermaa (esim valion ruoka 5%) maksaa myös noin 1e voi lorauttaa pastan sekaan ja jos yhdelle henkilölle vain tekee niin purkista riittää vaikka viiteen annokseen sillä pastan ei ole suinkaan tarkoitus uida kastikkeessa kuten suomessa usein näkee... tomaattimurskan ja oliiviöljyn + mausteiden avulla saa sitten kehiteltyä monenlaisia muita pastakastikkeita joihin voi halutessaan lisätä vaikka hiukan jauhelihaa, pekonia tms.
makaronilaatikko tulee myös melko edulliseksi ja jos on pakastin niin ei tarvitse syödä sitä viikkoa putkeen...
leipää kannattaa leipoa tai pyytää äitiä silloin tällöin leipomaan :)
mielestäni hedelmät, salaatti yms terveelliset tuoreet ovat melko kalliita ja se on todellakin harmi, sillä ovat sitä terveellisintä ruokaa...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000005&conference=4500000000000361&posting=22000000009398021
leipää saa joissakin kaupoissa tarjouksesta, hyvä laittaa pakastimeen. tai jos äiti leipoo niin käyhän se niinkin.
ruokakermoja on paljonkin alle eurolla, älä valitse kalleinta jos niitä käytät.
tonnikala ei oo järjettömän halpaa mutta jos tykkäät niin huomioi halvin tuotemerkki.
knorrin sijalle jotain halvempaa pussikeittoa(0.5e-1e), tai pastapussejakin on valmiita, mm. pirkan pastat muistaakseni 1.15e.
hernekeittoja saa jossain 2 purkkia sillä eurolla, tai euroshopper 0.59 purkki.
nuudelit halpoja mutta vaihtelua saat riisistä, perunasta, makaroonista, spagetista..
myös rehuja voi ostaa toisinaan, appelsiinit/tomaatit/kurkku jne..kun ne kilohinnaltaan ovat ostettavissa.. ;) porkkana myös halpaa.
kaikenkaikkiaan huomioi kilohinnat kun vertailet eri merkkejä ja kokoja.
Private label -tonnikalapalojen (vedessä) hinta on n. 5,91 euroa/kilo.
Kalliimpiakin (Abba yms.) löytyy, jos jaksaa maksaa (tai on millä maksaa).
Kannattaa ostaa halpoja tuotemerkkejä, kuten First price, Pirkka, Hyvä ostos, jne. jne.
Esimerkiksi itse en osta ikinä apteekista Buranaa vaan Ibusalia. Sama vaikuttava aine, mutta hinta on huomattavasti halvempi. Ok-metvursti on halvempaa kuin Järvi-Suomen vastaava tuote. jne. jne.
Kannataa vertailla kilo-, litra- tai kappalehintoja riippuen tuotteesta. Yleensä vertailu on helppoa, kun samanlaiset tuotteet on asetettu hyllyihin vierekkäin. Kahden tai useamman valmistajan murot ovat vierekkäin helposti vertailtavina. Yleensä tuotteet, joita mainostetaan paljon, eivät ole niitä halvimpia.
Välttämättä halvempi tuote ei ole paljonkaan huonompi kuin kalliimpi vastaava.
Esimerkiksi tumma soijarouhe, kuivatut pavut, herneet, juurekset, kaali jne ovat halpoja ja hyviä ravintoarvoltaan. Leipää ja leivonnaisia varten kannattaa ostaa täysjyväjauhoja, samoin makaroni, riisi, viljalisukkeet ym täysjyvänä. Se on ravinteikkaampaa ja pitää nälkää pidempään ja tulee siten loppuviime halvemmaksi.
Kasviksia (esim porkkana, lanttu, nauris) voi ostaa kerralla isomman pussin, joka on aina halvempi kuin pieni pakkaus. Ylimääräiset voi kuutioida tms ja pakastaa annoksina. Samoin viljat ym kannattaa ostaa isommissa erissä ja mahdollisuuksien mukaan suoraan tuottajalta.
Kaapissa kannattaa jatkuvasti pitää kattava perusvarasto, jolla pärjää yllättävässä rahapulassa pidemmän aikaa. Kaupassa käyntikin on vaivatonta, kun kaappivarastoja tarvitsee vain täydentää. Perusruokavarastoa voi täydentää pikkuhiljaa rahatilanteen salliessa. Meillä tämän ansiosta ruokalasku koko perheeltä jää alle sataan euroon kuukaudessa, ja olisi paljon pienempikin ellei käytettäisi luomua ym "kalliimpaa".
Meillä on kaapeissa aina esim useita erilaisia jauhoja, viljoja (mm. uunipuuroihin, riisin tapaan lisäkkeeksi), papuja ja herneitä (kuivia ja tölkissä), soijarouhetta, puurotarpeita (kaura-, ruis-, ohra-, mannapuuro jne kaikki täysjyvänä), säilykepurkkeja (mm. pyreitä, tomaattimurskaa, sieniä, purkkikeittoja, hedelmäsäilykkeitä jne), siemeniä ja pähkinöitä (seesaminsiemeniä joista saa tehtyä myös maitoa, auringonkukansiemeniä, maapähkinöitä, manteleita, muita ostetaan tarpeen mukaan) ja tietenkin täysruokosokeria, mausteita ja kuivahiivaa. Jääkaapista löytyy aina ruokakerma, Keiju, kylmäpuristettuja öljyjä, vaahterasiirappi (ihanaa kastikkeissa, sokerin asemasta ja lettujen kanssa), sipuleita, juureksia (peruna, porkkana, lanttu, palsternakka), pari soijamaitoa (säilyvät kauan) ja pakastimesta erilaisia pakastevihanneksia ja itsepoimittuja marjoja, villivihanneksia ja sieniä.
makaroonilaatikko, kalakeitto(pakasteseitiä), kaalikeitto, kaalilaatikko..isosta erästä syö melkeen viikon jos vaan ei korvista tuu ulos.