kosmologia eksaktisoituu, metafysiikka alkaa

JuhaKorkeeHvnk

Hannu Karttunen sanoo uudessa MMM-tähtitieteen yleisteoksessaan, hieman hakuteosmaisessa, että koskmologiasta on tullut eksaktia tiedettä, mitattavissa-, ja laskettavissaolevaa.

Samanaikaisesti etenevät myös saman asian toisen otteen ilmiöt, tietoisuuksien todellisaatiot. Sekä todellisuuden paratiisisaatio.

Loppupuolilleen asti 1900-luku oli metafysiikkakielteinen vuosisata. Ennen 2000-luvun alkua alkoi kuitenkin metafysiikan suosi ja se on jatkunut. On saatu eim vuodelta 2001 julkiastu suomenkileinen ensimmäinen metafysiikan yleisestitys; Riku Juti; Johdatus metafysiikkaan. 395 s. Käsittääkseni muu metafyysinen kirjoittelu on myös lisääntyvää, sekä muun kirjoittelun metafyysinen ote lisääntyy vahvistuu.

Jutin johdatus on luonnollisesti suuren sivumäärän osalta metafysiikkamuseota, mutta luon ja antaa hyviä pohjia "historian päälle rakentamiselle".

Rakentakaamme innolla metafysiikka-kosmologia-todellisaatio-paratiisisaatio-rakentamista. Nämä instrumentiti soivat kvartettina hienosti. Siinä on hyvä muistaa, että kosmologia on sekä metafilosofia, että meta-luonnontiede ja vielä meta-ihmistiedekin. Päällekkäisyyksiltä ei voida välttyä, sillä esim formaalin voi löytää puhtaana lähestyessää, tullessaan siihen monesta, mistäkin vain, noista eri suunnista. Onko formaali se tekijä, joka muuttaa kvartetin kvintetiksi.

3

439

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoitat: On hyvä muistaa, että meta-filosofia, metaluonnontiede ja meta-ihmistiedekin.

      Eriytymätön mieli näyttää kamppailevan yhä; "minnen oo apina" tasolla.

    • älömöläm,

      Mahdolisimman tarkka luonnotietteitten tuntemus on metafysiikan oikeata esitystä, eikä pidä yrittää metafysiikkaan jos ei omaa riittävän perusteellista luonnotieteen eri haarojen tuntemusta. Fysiikaalisella selitystavalla ei näin ollen milloinkaan tulla toimeen, se on kuin laskuesimerkki, joka ei milloinkaan mene tasan, loputtomat ja aluttomat kausaalisarjat, tutkimattomat perusvoimat, joihin on sisällytettävä tahtominen tuntemattomana tekijänä, ääretön paikka, aluton aika materian loppumaton jakautuvuus, ja kaikki tämä vielä riippuvaisena tiedoitsevista aivoista joissa se yksin on olemassa niin kuin unennäkö ja jota vailla se katoaa muodostavat sen labyrintin, jossa se kuljettaa meitä lakkaamatta ympäri. Olioissa on tahtooa kaiki se mikä tiedoitaan empiirisesti, jonka vielä itsetajuntamme paljastaa, mikäli ne ovat määriteltävissä ne kuuluvat yksin ilmöön, mielteeseen. Maailma on mielteeni. Kaikki tuntemamme sisältyy tajuntaamme, Sillä se että olioiden objektiivinen oleminen edellyttää mieltävää subjektia, ja niin muodoin objektiivinen maaiilma on olemassa vain mielteenä, ei ole mikään mahtikäsky, väiteltäväksi asetettu paradoksi vaan yksinkertaisin totuus, jonka tiedoitsemista vaikeuuttaa että liianki yksinkertainen eikä

      • tieteilijä

        Kaikilla ei harkintaa johtuakseen olioista tajunnan ensi aineksiin


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      167
      1314
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1204
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1090
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      67
      921
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      58
      694
    6. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      52
      563
    7. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      32
      558
    8. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      516
    9. No tavallaan seuraava kohtaaminen on käänteentekevä

      Koska sanon sulle että rakastan sua. On aika. Pösilö.
      Ikävä
      29
      494
    10. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      487
    Aihe