Maalaispoika tässä taasen häiriköi semmosella notta:
Termiä "robotiikka" käytti ensimmäisen tieteiskirjailija Isaac Asimov 1942. Asimov kirjoitti paljon roboteista, ja muotoili kirjoissaan ns. Robotiikan lait:
1. Robotti ei saa vahingoittaa ihmistä eikä toiminnasta pidättäytymällä saattaa tätä vahingoittumaan.
2. Robotin täytyy totella ihmisten sille antamia määräyksiä, paitsi milloin ne ovat ristiriidassa ensimmäisen pääsäännön kanssa.
3. Robotin täytyy varjella omaa olemassaoloaan sikäli kuin se ei ole ristiriidassa ensimmäisen tai toisen pääsäännön kanssa.
Myöhemmin listaan lisättiin nollas laki:
* Robotti ei voi vahingoittaa ihmiskuntaa, eikä antaa ihmiskunnan vahingoittua.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Robotti
Mahtaako tulevaisuuden robotti/tekoäly olla"älykäs" jos suostuu moisiin sääntöihin?
Koneen
5
1019
Vastaukset
- niipäin
että voiko tulevaisuuden ihminen olla tarpeeksi viisas kehittämään robotin, joka noudattaa ko. lakeja?
Nythän on niin, että robotti on juuri sellainen, kun miksi ihminen sen rakentaa.
Mitkä ovat rakentajien tarkoitusperät.
Riippuu siis ohjelmasta. Ihmisen viisaus ei vielä pysty rakentamaan "älykästä" robottia, joka täyttäisi vaatimukset, ainakaan tuhanteen vuoteen.
Jos jotain saadaan aikaan, kaikki viisaus rajoittuu sotimiseen, joten nykyihmiskunnan on turha edes haaveilla mistään robottipalvelijoista.- ...
Robotit sotikoot keskenään, ihmiset saavat rauhan. Rikkoontuneet robotit kierrätetään ja sulatetaan uudelleenkäyttöä varten.
- pelote
... kirjoitti:
Robotit sotikoot keskenään, ihmiset saavat rauhan. Rikkoontuneet robotit kierrätetään ja sulatetaan uudelleenkäyttöä varten.
puuttuu. Voisihan lisätä varoja öljyn hankintaan ja rakentaa suurella rahalla roboarmeija ryöstämään maailmasta öljyt, mutta se taas veisi sotateollisuuden varoista valtaosan ja sehän ei käy päinsä, ellei sotateollisuus niitä rakenna.
- laki on:
"tuota enemmän ja halvemmalla, muusta viis veisaa!"
- .Perhokalastaja
Itse asiassa tärkein juttu Asimovin tuotannossa. Vähän kuin ihmisoikeuksien julistus... Siis hienoa teoriassa, toteutuneeko koskaan.
Robotit eivät aikoihin tule muuttumaan "älykkäiksi". Siihen tarvitaan luullakseni jotain biologista osatekijää. Nykyisin robotit ovat mekaniikkaa ja tietotekniikkaa. Jos robo noilla eväillä jotain tekee niin se on ihmisen tekemää, siis virheitä tai tarkoitus hakuista.
Hmm Nokia jne siirtävät urakalla koodaukset sun valmistukset Kiinaan ja Intiaan... Osaako veli veljeä valvoa. Eihän Israelillakaan ole ydinasetta.
"The Gods thenselves" on muuten oikein hieno kirja Asimovilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466