Jos kaksi pumppua sijaitsee korkeudella 0m.Toinen pumppaa 60m korkeuteen ja toinen 6m syvän vesialtaan pohjalle,onko pumpuilla sama vastapaine (6bar?)?Eli tekeekö pumput yhtä kovan työn?
Vai kymmenesosan toisesta?
HELP!!!!
pumpun vastapaine?
9
1283
Vastaukset
- pumputtaja
pumppu tekee työtä, toinen toimii turbiinina.
Päättele itse, kumpi on kumpi. - tietää
,että millä korkeudella vesiallas on suhteessa pumppuun. Onko pumppu vesialtaan pohjan tasalla, vai on onko vesialtaan pohja 6m syvemmällä kuin vesipumppu? Jos altaan pinta on 6m syvyydessä ja pumppu maan pinnalla, silloin vesivirta pyörittää pumppua eli tehoa ei välttämättä tarvita yhtään.
Toinen joka pumppaa altaan pohjalle sen vastapaine tulee ainoastaan veden kiihdyttämisestä putkessa ja lisäksi putken ja rakenteiden vastuksesta. Veden siirto veden alla korkeussuunnassakaan ei juuri kuluta energiaa, ellei ole suuria tiheys eroja suolaisuuen tai lämpötilan suhteen. Niidenkin vaikutus olisi olematon.
- Lissu
Eli jos vesialtaan pohjalle pumpataan nestettä jonka tiheys esim. 1.2,niin tälläinen neste siis valuu alas syrjäyttäen veden?Veden syjäyttämiseen ei tarvita energiaa laisinkaan?
Entäpä jos pumpataan ilmaa altaan pohjalle? Lissu kirjoitti:
Eli jos vesialtaan pohjalle pumpataan nestettä jonka tiheys esim. 1.2,niin tälläinen neste siis valuu alas syrjäyttäen veden?Veden syjäyttämiseen ei tarvita energiaa laisinkaan?
Entäpä jos pumpataan ilmaa altaan pohjalle?ilmaa pumpatessa joudutaan paine nostamaan 0,6 baariin, sellainen paine vallitsee 6m syvyisessä olevan tyhjän putken suulla. Pienempi paine niin vesi tunkeutuu putkeen.
airfoil kirjoitti:
ilmaa pumpatessa joudutaan paine nostamaan 0,6 baariin, sellainen paine vallitsee 6m syvyisessä olevan tyhjän putken suulla. Pienempi paine niin vesi tunkeutuu putkeen.
Lisäys jos pumpattavan veden tiheys on suurempi niin ei tarvitse energiaa lainkaan, veden alle pumpatessa, ellei tavara ole sitkeää "siirappimaista".
- Lissu
airfoil kirjoitti:
Lisäys jos pumpattavan veden tiheys on suurempi niin ei tarvitse energiaa lainkaan, veden alle pumpatessa, ellei tavara ole sitkeää "siirappimaista".
Iso kiitos sulle!
- Jonsson.
Pumpun työ nimenomaa muodostuu pääasiassa nostokorkeudesta, jota vastaan se joutuu pumppaamaan nestettä sekä myös osittain putkiston virtausvastuksesta. Yleensähän on niin, että pumpulla nimenomaa painetaan alhaalta ylös, koska imukorkeus on yleensä vaatimaton / rajoitettu (johtuen imupuolen kavitaatiosta).
Näin ollen vesitorniin pumppaava pumppu löytyy aina tornin juurelta, koska tornista imevä pumppu ei yleensä toimisi. Painepuolen nostokorkeutta ei sen sijaan periaatteessa rajoita muu kuin pumpun tehokkuus.
Paljonko tehoa (painetta syntyy yms.) tarvitaan erilaisiin korkeuksiin pumppaamiseen, kun putkisto on tunnettu ja virtaus on haluttu yms. tekijöihin löytyvät kaavat alan kirjallisuudesta. Yleensä kyseessä on Bernoullin yhtälön soveltaminen.
Vastaus: Ei tee yhtä kovaa työtä. 60m korkeuteen pumppaaminen vaatii enemmän työtä ja sen vastapaine on myös huomattavasti suurempi.- lissun kysymyksessä
oli jo oletusvirhe, ei 6 metrin syvyydessä ole 6 barin painetta vaan 60 metrin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481249Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753