kysyisin joululimpun teosta seuraavaa: kuuluuko limput voidella siirappivedellä ennen uuniin laittoa vai paistamisen aikana? toisessa ohjeessa neuvotaan voitelemaan ennen paistoa.Entä mikä on vikana,kun joka kerta limput laskevat uunissa,vaikkas kuinka tekisin taikinan ohjeen mukaan. jos taikinasta tulee esim.2 limppua kuuluuko niitä taputella leivottaessa matalammiksi vai jättää korkeiksi ja pyöreiksi. osaan leipoa pullaa ja kakkuja ja muutakin,mutta limput epäonnistuvat aina ja siirappivesi voitelusta ei tule kiiltävää ja kaunista lopputulosta.en halua likilaskuisia leveitä lättänöitä limppuja,mutta miten onnistun.paistovaiheessa menee aina kaikki mönkään.
joululimppu
2
449
Vastaukset
- leipuri4
sinulla mahtaa olla? Tässä minun ohjeeni: 1l piimää,100g hiivaa,2dl siirappia,1rkl aniksia,1rkl fenkolia,1rkl kuminaa,2rkl suolaa,10dl vehnäjauhoja,8dl ruissihtijauhoja. Liota hiiva pieneen vesitilkkaan.Kiehauta siirappi ja mausteet. Sekoita mausteseos piimään, lisää suola,hiiva ja jauhot.Alusta hyvin vahva taikina, lisää jauhoja tarpeen mukaan. Anna taikinan nousta kaksinkertaiseksi. Jaa taikina 3osaan ja leivo limpuiksi. Anna kohota liinan alla lämpimässä. Pistele limput ja paista 200 n.1h. Voitele limput siirappivedellä muutaman kerran paistamisen aikana sekä kypsinä uunista pois otettaessa. Peitä liinalla kuumat limput. ps.hienonna mausteet joko morttelilla tai muulla välineellä.Olen tehnyt puolikkaan taikinan jolloin tulee vähän pienempiä limppuja mutta mahtuvat hyvin pellille. Siirappi-vesi:1dl lämmintä vettä,1rkl siirappia. Tällä ohjeella olen tehnyt jo 20v joululimput kotiin,myyjäisiin ja vienyt joulunalus tuliaisiksi ystäville.Tulee hauska vieminen kun laittaa muutaman kaurantähkän limpun keskelle ja sitten limppu paistopussiin.
- leipuri4
12 kpl limppuja, viimeiset lässähti.Sinä olet kohottanut leipiäsi liikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175083Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012311- 1351988
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481858Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171660"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551266Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu113925Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24654