Mitä tark. uberweisung?

epäselvää

Niin tarkoittaako tuo Saksan kauppojen/ebayn maksuvaihtoehtona oleva uberweisung juuri sitä kulutonta eu-tilisiirtoa jolla voi maksaa helposti oman pankkinsa kautta ostokset? Mm. ebay:ssa näkyy olevan sakuilla yleisimmin vain tuo maksuvaihtoehto...Paypal taas kovin harvoin valitettavasti joka taas on englantilaisilla ja amerikkalaisilla kauppiailla se yleisin.

12

1297

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alles..

      Tarkoittaa tavallista tilisiirtoa, eikä ole ilmaista.

    • ebayer

      Tarkoittaa ilmaista eu-maksua joka suoritetaan IBAN ja SWIFT/BIC tunnuksia käyttäen.

      • alles...

        Ainakin meidän pankkimme laskuttaa maksusta, vaikka IBAN/ SWIFT -koodeja käytämmekin.


      • äskeinen
        alles... kirjoitti:

        Ainakin meidän pankkimme laskuttaa maksusta, vaikka IBAN/ SWIFT -koodeja käytämmekin.

        Ei saa laskuttaa erikseen tai silloin se tekee väärin. EU-maksun pitää sisältyä pankkien palvelupakettiin joka maksetaan kuukausittain. Mikä pankki noin tekee?


      • suuri..
        äskeinen kirjoitti:

        Ei saa laskuttaa erikseen tai silloin se tekee väärin. EU-maksun pitää sisältyä pankkien palvelupakettiin joka maksetaan kuukausittain. Mikä pankki noin tekee?

        Yhteispohjoismainen Nordea.


      • Sammon
        alles... kirjoitti:

        Ainakin meidän pankkimme laskuttaa maksusta, vaikka IBAN/ SWIFT -koodeja käytämmekin.

        veloitus:

        MAKSAMINEN ULKOMAILLE

        Valitse ensin maksutapa. Eu-maksu on edullisempi , sillä se välitetään kotimaisen maksun hinnalla.

        Valitse EU-maksu, kun maksusi täyttää kaikki seuraavat edellytykset
        Maksat maksun EU-maahan, Islantiin, Norjaan tai Liechtensteiniin
        Maksu on enintään 50.000 euroa
        Maksun valuutta on euro
        Käytössäsi on
        saajan tilinumero kansainvälisessä IBAN –muodossa (International Bank Account Number)
        saajan pankin BIC/SWIFT –koodi (Bank Identification Code)
        Maksaja ja saaja maksavat omat kulunsa.
        ..................................................

        Muihin kuin eu-maihin pankit veloittavat erillisen palvelumaksun, joka on pankkikohtainen.
        Yleensä n. 20-30€.


    • saksankielen opiskelija

      näyttää saksankielisen Duden-sanakirjan mukaan tarkoittavan pankkisiirtoa yleismielessä. Ehkä jos valitset tuon Überweisungin niin ehkä se osto-ohjelma tunnistaa tilisi ulkomaalaiseksi ja ohjelma antaa sulle sen mukaiset uudet valintavaihtoehdot sen mukaan mitä firma voi tarjota ulkomaalaiselle asiakkaalle vaihtoehdoksi. Jos taas joudut/pääset omaan verkkopankkiisi tekemään tilisiirtoa (joo sori en ole koskaan käyttänyt noita nettikauppoja) niin pankkisi omien ehtojen (eli varmaan ihan kansainvälisten ehtojen mukaan) mukaisesti se tilisiirto tehdään varmaan sit. ¨

      Mut Überweisung = tilisiiro (pankkikielessä).

      • sama

        tilisiirto :)


    • tarkoittaa.

      Myytävänä kaappihomolle rutiseva,nariseva,natiseva nahkalle haiseva prätkänahkahaalari.Valmiiksi spermatahroja sekä muna karvoja vuoressa.

      • huippu..

        Sinulta ei ottanut kuin vajaat kolme viikkoa löytää "vastaus", mutta funtsipa vielä toisetkin kolme !!


    • Anonyymi

      KAUPPOJEN KOODI MAKSAMINEN ITSE MAKSAA, OSALLE TEHDÄÄN OIKEIN OSA KELJUILAAN JA HUUDETAAN TAKAA ET OLWE MAKSANUT KUN EI MAKSUA HYVÄKSYTÄ.
      LISÄKSI, SE ETTÄ NIIHIN LIITETÄÄN, SAA KÄVWELLÄ KAUPAAN MIOSTÄ SATTUU JA RIKOS JA MUU VAMMALINJASTO VÄKIVALTA KOHDISTUS

    • Anonyymi

      SUOMEN TYYLI KAUPPOJEN ITSE MAKSU KOODIT OSA SAA MAKSAA VAPAASSTI OSLLE HUUDETAAN PERÄÄN ET OLE MAKSANUT KUN MAKSUN ESTÄVÄT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2465
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      38
      2088
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      945
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      778
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      485
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      462
    Aihe