Uusi-Suomi

Tässä on

ehdotus Uuden-Suomen kartaksi. Puuttuvat alueet on tarkoitus OSTAA Venäjältä, jonka jälkeen Suomi lupaa tukea Venäjän liittämistä EU:iin.

http://i133.photobucket.com/albums/q76/Aleksanteri_2006/Uusi_Suomi.gif

Viipurin-venäläisille taattaisiin tietenkin kielellinen asema Suomen yhteydessä.

Suomalaisille avautuisi myös pääsy Laatokalle, josta kehittyisi varmaankin suosittu lomanviettokohde molemmin puolin rajaa.

Tässä ei ole mitään vitsiä.

4

1217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kallista

      Muuten hyvä, mutta eiköhän Suomessa ole rahoille parempaakin käyttöä kuin ostaa metsää Venäjältä. Vähän tietysti metsän hinnasta riippuen voisi käyväksi kauppahinnaksi tuon kokoiselta alueelta arvioida noin 10-20 miljardia euroa.
      Eiköhän ennemmin Saimaasta kehity suosittu lomanviettokohde molemmin puolin rajaa kuin Laatokasta, valitettavasti.
      BTW Miksi Venäjä haluaisi liittyä EU:hun?
      Venäjä haluaa ainoastaan tehdä EU:sta riippuvaisen venäläisestä energiasta.

    • titap

      Minusta asiaa pitäisi lähteä ratkoman juuri tuolta kantilta. Siis yhteisymmärryksessä Venäjän kanssa.

      Ainakin Viipuri ja Saimaan kanava kokonaisuudessaan kannattaisi hankkia meille. Jos me saisimme pääsyn Laatokalle, olisikohan Venäjä haluton siihen kauppaan, koska heidän maayhteys Laatokan ympäri katkeaisi?

      Vastustan kuitenkin sitä, että Suomi antaisi vastineeksi Viipurista tukea EU:ssa. Siinä Suomi myisi sellaista, mitä Suomi ei omista. Sellainen toiminta on moraalitonta.

      Ehkäpä meidän pitää odottaa sitä, kun ulosottomiehet taas kerran kolkuttelevat huikentelevaisen Venäjän ovia ja esittää teknis- taloudellista apua pientä maksua vastaa. Tämän rahoituksessa EU voisi ehkä nähän avittaa.

    • upsis99

      Venäjä EU:n jäseneksi? Jos haluaisi, luulisi, että olisi jo päässyt, kun Bulgaria ja Romaniakin ovat päässeet...

      • uppelista

        eihän siinä ole mitään järkeä, Venäjä on suurimmaksi osaksi Aasiaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      115
      2971
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1351
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1217
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1017
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      968
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      56
      865
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      693
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      688
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      642
    Aihe