Haluaisin harrastaa joogaa, mutta en oikein tiedä mikä muoto minulle sopisi. Olen kokeillut astangajoogaa, mutta en pitänyt siinä tehtävistä hengitysharjoituksista ("kurkkuhengitys") enkä pitkistä "mietiskelytauoista".
Haenkin puhtaasti fyysistä joogamuotoa, jossa yhdistyisivät venyttely ja voiman kehittäminen, ja mietiskelyt jäisivät taka-alalle. Onko tällaista muotoa olemassa?
mikä jooga -"muoto"
6
1502
Vastaukset 6
- joogailija
Jooga on paljon muutakin kuin pelkkiä asanoita ja hengitystä. Henkinen tie ja meditaatio kuuluvat siihen olennaisena osana. Jos et siis näitä halua tehdä, miksi ylipäänsä haluat harrastaa joogaa? Jos haluat notkeutta ja voimaa, niin kokeile vaikka pilatesta tai method putkistoa tai bodybalancessa. Niissä kaikki henkisyys on poistettu ja pelkkä fyysinen harjoitus jätetty jäljelle.
- on ok
Hei!
Kokeile pilatesta, se ei sisällä joogaan liittyvää uskonnollisuutta. Mikäli kaipaat "ravintoa" sielullesi, rukoile Jumalaa ja unohda meditaatio joka ei lopulta kanna pitkälle. Mikäli ongelmana on lihastasapaino, pyydä ammattitaitoista henkilöä (omt fysioterapeutti ym.) laatimaan lihastasapainokartoituksen ja ohjeet ongelma-alueiden hoitamiseksi. Lopputulos on tällöin paras mahdollinen.- jumalaa
sitten pitäisi rukoilla. Niitäkin kun riittää ihmisyhteisössä. Kirjoittaja varmaankin tarkoittaa kristinuskon jumalaa ja muut on niitä vääriä. Jos näin niin silloin kirjoittaja on jo asettautunut 'pikkujumalaksi', tilannehan on silloin sama kuin keskustelu noista
'joogajumaluuksista'. - Hyvä harrastus
Olen harrastanut joogaa yli vuoden. Päätetyöntekijänä voin todeta, että teinpä hyvän harrastusvalinnan! Jooga on minulle VAIN fyysinen harjoitus (ja sellaisena pysyy), mutta sen vaikutus on varsin laaja-alainen: se parantaa lihaskuntoa, notkeutta sekä stressinsietokykyä. Niskan jännityksestä johtuvaa päänsärkyä tuskin enää on, ja tuntuu, kuin niveletkin olisivat "rasvattu".
Pelkästään rukoilemalla tällaisia vaikutuksia tuskin tulee. Täytyy myös tehdä jotain ;) Jooga on minulle paras keino pitää itsestäni ja kehostani huolta. Harrastan myös pilatesta. Nämä lajit täydentävät hyvin toisiaan. Näiden lisäksi teen sykettä nostavaa jumpan kerran viikossa.
Jooga ja akupunktio ovat menetelmiä, joiden avulla olen saanut avun mm. migreeni sekä selkä- ja niskaongelmiin ilman, että pumppaan jotain kemiallisia valmisteita itseeni esim. kipulääkkeita jne. Mietipä tätä. Minusta tähän ei liity mitään mystiikkaa, vaan ikivanhaa, kokemuksen mukana tuomaa viisautta.
Huom! Kirjoitan nyt omista kokemuksistani, joku on / voi olla eri mieltä. :)
- joogi
Viisi tiibetiläistä menetelmää. Siitä järjestetään jopa miehille tarkoitettuja tunteja.
- vesimiehen tytär
Kokeileppa Iyegar-joogaa. Tai sitten voit mennä ihan perus venyttelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS1012721Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.151015Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63853Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke50790- 52779
- 47664
- 80626
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍69612- 50605
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35604