Usein tulee mietittyä
ihmisen hengen, sielun ja ruumiin alueita
ja niiten yhteyttä jumalaan.
Ohessa on kolmen sivun lyhennelmä
Watchman Neen kirjasta Sielun piilevä voima,
joka käsittelee näitä aiheita.
Oikeastaan tämän piti olla jatkoa erääseen keskusteluun sielusta, mutta missasin sen,
koska jouduin lähtemään keskeen pois, enkä löytänyt uudelleen takaisin.
Hyvää joulunalusaikaa kaikille miettijöille ja etsijöille.
Otteita kirjasta
WATCHMAN NEE: Sielun piilevä voima, Gummerus, Jyväskylä 1991
1. Sielun piilevä voima (s. 9)
Johanneksen ilmestys 18.luku
11 Ja maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat häntä, kun ei kukaan enää osta heidän tavaraansa,
12 kaupaksi tuotua kultaa ja hopeata ja jalokiviä ja helmiä ja pellavakangasta ja purppuraa ja silkkiä ja helakanpunaa ja kaikkinaista hajupuuta ja kaikenlaisia norsunluu-esineitä ja kaikenlaisia kalleimmasta puusta ja vaskesta ja raudasta ja marmorista tehtyjä esineitä,
13 ja kanelia ja hiusvoidetta ja suitsuketta ja hajuvoidetta ja suitsutuspihkaa ja viiniä ja öljyä ja lestyjä jauhoja ja viljaa ja karjaa ja lampaita ja hevosia ja vaunuja ja orjia ja ihmissieluja.
Huomatkaa, että tässä lausejaksossa kauppatavaroiden luettelo alkaa kullalla ja hopealla ja päättyy ihmissieluihin.
...Myös sielujen vaihtaminen on kaupankäyntiä,
45 Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksitekevä henki.
46 Mutta mikä on hengellistä, se ei ole ensimmäinen, vaan se, mikä on sielullista, on ensimmäinen; sitten on se, mikä on hengellistä.
1. Moos. 2:7 Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.
HENGEN, SIELUN JA RUUMIIN KOLMINAISUUS
S:10
”Ja Herra teki ihmisen maan tomusta.” Tämä koskee ruumista. ”Ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen.”
Tämä kuvaa, kuinka Jumala antoi ihmiselle hengen, se oli Aadamin henki. ....
”Ja niin ihmisestä tuli elävä sielu”. Kun elämän henkäys on tullut ihmisen sieraimiin, ihmisestä tuli elävä sielu. Henki, sielu ja ruumis ovat kolme erillistä olemusosaa.
”Ja säilyköön koko teidän henkenne ja sielunne ja ruumiinne... (1. Tess. 5:23)
s.11:
Henki on Jumalan antama; sielu on elävä sielu, ja ruumis Jumalan muovaama.
Tavallisen käsityksen mukaan sielu on persoonallisuutemme. Kun henki ja ruumis yhtyivät, ihmisestä tuli elävä sielu.
Enkeleille luonteenomaista on henki ja alemmille eläville olioille, kuten eläimille, ruumis. Meillä ihmisillä on sekä henki että ruumis; mutta meille ei ole luonteenomaista henki eikä ruumis, vaan sielu. Meillä on elävä sielu.
Sen vuoksi Raamattu kutsuu ihmistä sieluksi.
Kun esimerkiksi Jaakob meni alas Egyptiin, Raamattu kertoo meille, että Jaakobin perheen jäseniä (sieluja), jotka siirtyivät Egyptiin, oli kaikkiaan seitsemänkymmentä henkeä. (1. Moos. 46:27)
Samoin ne, jotka ottivat vastaan Pietarin sanan helluntaina, kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. (Apt. 2:41)
Sen vuoksi sielu edustaa persoonallisuuttamme, joka tekee meistä ihmisen.
Mitkä sitten ovat hengen, sielun ja ruumiin moninaiset tehtävät?
Neellä Andrew Murrayn kirjoituksesta ote:
Ihmisen luomishistoriasta luemme: ”Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen” – näin syntyi hänen ruumiinsa, ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen –täten henki tuli Jumalasta, ja niin ihmisestä
Tuli elävä sielu. Henki, joka elävöitti hänen ruumiinsa, teki ihmisestä elävän sielun, elävän persoonan, jolla oli itsetajunta. Sielu oli kohtaamispaikka, yhteyspiste ruumiin ja hengen välillä.
12: Ruumiinsa välityksellä ihminen, elävä sielu, oli yhteydessä ulkonaiseen aistimaailmaan; saattoi vaikuttaa siihen, ja johon ulkonainen maailma vaikutti.
Henkensä kautta hän oli yhteydessä henkimaailmaan ja Jumalan Henkeen, jossa sillä oli alkuperänsä: oli sen elämän ja voiman vastaanottaja ja välikappale. Ollessaan siten kahden maailman keskivälillä, kuuluen kumpaankin, valita tai hylätä ympärillään olevia kohteita, joihin se oli suhteessa.
2
Tässä ihmisen kolmen osan kokoonpanossa henki, joka yhdistää hänet Jumalaan, oli korkein: ruumis, yhdistäessään hänet aistimin havaittavaan ja eläimelliseen , alin; keskivälillä oli sielu, osallisena hengen ja ruumiin luontoon, side, joka yhdisti niitä ja jonka välityksellä ne saattoivat vaikuttaa toisiinsa. Ollen keskeinen voima sen tehtävänä oli ylläpitää niitä asianmukaisessa yhteydessä:
Pitää ruumista, joka oli alin, alamaisena hengelle; saaden itse hengen kautta, joka oli korkein, Jumalan Hengeltä sitä, joka odotti täydellistymistään; ja niin välittää myös ruumiille sitä, jonka kautta se saattoi olla osallisena Hengen täyteydestä ja tulla hengelliseksi ruumiiksi.” ( =Neen lainaus Murraylta loppuu)
Mitä on henki? Se, joka tekee meidät tietoiseksi Jumalasta ja yhdistää meidät Jumalaan, on henki.
Mitä on sielu? Se, joka yhdistää meidät meihin itseemme ja antaa meille itsetajunnan.
Mitä on ruumis? Se yhdistää meidät maailmaan.
C.I. Schofield selittää hakemistolla varustetussa raamatunkäännöksessään, että henki antaa jumalatietoisuuden, sielu 13: itsetajunnan, ruumis aistimaailmatietoisuuden.
.
IHMISEN SYNTIINLANKEEMUS s. 18
:19: Osoitin alussa, kuinka ihmisen sielu tulee kauppatavaraksi Babylonissa – tavaraksi, jota voidaan myydä ja ostaa. Mutta miksi ihmisen sielua kohdellaan kuin kauppatavarana? Sen vuoksi, että saatana ja hänen kätyrinsä Antikristus
Tahtovat käyttää sitä toimintansa välikappaleena tämän aikakauden lopussa.
27: Oltiinpa Kiinassa tai länsimaissa, kaikki nämä hengitysharjoitukset, askeettiset harjoitukset, hypnoosi, ennustaminen, tietäminen ja kommunikointi ovat vain ihmisen sisällä olevan voiman vapauttamista ja ilmenemistä.
...Näiden ilmiöiden selitys on yksinkertainen: joko sattumalta tai pahojen henkien ohjauksesta näiden törmätessä yhteen tai useampaan askeesin muotoon ne mahdollistavat niiden harjoittajille erikoisten taidonnäytteiden aikaansaamisen. Tavallinen kansa ei tiedä, että heillä on tämä voima itsessään. Jonkun verran tieteellistä ajattelua tuntevat ymmärtävät tämän voiman olevan kätkettynä heihin, vaikkakaan eivät voi selittää, miten.
Me, jotka olemme Jumalan opettamia, tiedämme, että tämä kyky on ihmisen sielun piilevä voima, joka on sidottu lihaan Aadamin lankeemuksen jälkeen. Tämä voima
(s. 29) lankesi ihmisen mukana, niin että Jumalan tahdon mukaan sitä ei tulisi käyttää pidemmälti. Mutta saatanan halu on kehittää tätä piilevää kykyä saadakseen lupauksensa mukaan ihmiset tuntemaan itsensä yhtä rikkaiksi kuin Jumala on. Täten ihminen palvoo itseään, vaikka se on epäsuorasti saatanaan palvontaa.
Neellä sitaatti (28 –29)
G.H. Pember Earths Earliest Ages
(Maapallon aikaisemmat kaudet):
On ilmeistä, että on olemassa kaksi menetelmää, joiden kautta ihminen voi saada laitonta voimaa ja tietoa ja pääsyn kiellettyyn yhteyteen. Sen, joka haluaa seurata ensimmäistä menetelmää, täytyy alistaa ruumiinsa oman sielunsa määräysvaltaan, että hän voisi ohjata sieluaan...
Näiden sielunkykyjen kehittäminen on epäilemättä mahdollista vain harvoille ja heidänkin tapauksessaan vain pitkän ja ankaran harjoituksen jälkeen. Toiminnan kohteena on murtaa ruumis täydelliseen alamaisuuteen ja tuottaa täydellinen välinpitämättömyys kaikkiin nautintoihin, tuskaan ja tämän elämän mielenliikutuksiin niin. että mikään häiritsevä elementti ei voi häiritä pyrkijän mielenrauhaa ja estää hänen edistymistään.
Toinen menetelmä on passiivinen alistuminen vieraan henkiolennon määräysvaltaan.
Ero meidän (kristittyjen) ja heidän (yllämainittujen) välillään on siinä tosiasiassa, että meidän kaikki ihmeemme ovat Jumalan suorittamia Pyhän Hengen kautta. Saatana käyttää hyväkseen ihmisen sielun voimaa ilmituodakseen oman väkevyytensä. Ihmisen sielun voima on saatanan työväline, jolla hän työskentelee pahojen tarkoitusperien hyväksi.
Jumala ei koskaan työskentele ihmisen sielun voimalla, sillä se on hänelle käyttökelvoton.
(s. 32)Kun uudestisynnymme, me synnymme Pyhästä Hengestä. Jumala toimii Pyhän Hengen ja meidän uudistuneen henkemme kautta. Hänellä ei ole mitään halua käyttää sielun voimaa.
Syntiinlankeemuksen jälkeen Jumala on kieltänyt ihmistä jälleen käyttämästä alkuperäistä sielun voimaansa.
Tästä syystä herra Jeesus usein selitti, että meidän pitäisi kadottaa sielunelämämme, se on sielumme voima.
Jumala ei tahdo meidän käyttävän enää lainkaan tätä sielun voimaa.
s. 34: Jumalan lapset varjeltuvat vain tietäessään eron hengen ja sielun välillä. Ellei ristin syvällinen työ pääse määräämään meidän Aadamillista elämäämme ja ellei Pyhän Hengen kautta synny todellista elämän yhteyttä ylösnousseeseen Herraamme, me voimme tahtomattamme kehittää sielun voimiamme.
3
KRISTITTY JA SIELUN VOIMA
42: Saatana voi operoida vain sielussa ja sielun voiman kautta. Saatanalla ei ole mitään keinoa alkaa työtään ihmisen hengessä; hänen toimintansa rajoittuu vain sieluun.
Sielun voiman kaksi puolta:
43: Toinen on tavallista laatua, kun taas toinen vaikuttaa yliluonnolliselta.
Käsite ”sielu, mieli” psykologiassa on laajempi kuin sen merkitys Raamatun käyttämänä.
Mitä psykologian tutkija tarkoittaa sanalla mieli tai sydän, käsittää kaksi osaa: tajuinen ja alitajuinen.
Alitajuinen osa on se, mitä me kutsumme sielun voiman yliluonnolliseksi osaksi.
... Me tavallisesti sisällytämme vain yleisimmät ilmiöt sielunelämän piiriin tietämättä, että oudot ja yliluonnolliset ilmaukset ovat myös peräisin sielusta, vaikka tämänlaatuiset ilmaukset kuuluvatkin enemmän alitajunnan piiriin.
Rukouksesta:
45: Kaikki eivät rukoile `huoneessaan olevaa Jumalaa` . He kohdistavat sen sijaan rukouksensa siihen henkilöön, jonka puolesta he rukoilevat. Tämä on myös vaarallisinta. ... Sen sijaan, että suuntaisitte rukouksenne Jumalalle, te keskitätte ajatuksenne, odotuksenne ja toiveenne ja lähetätte sen voimana ystävänne luo. Rukouksenne on silloin kuin jousi, joka ampuu ajatuksenne, halunne ja toiveenne nuolina ystäväänne kohti. Tämä voima painostaa häntä niin, että hän tekee tarkalleen sen, mitä olette pyytäneet. .. Mutta sallikaa minun sanoa teille, Jumala ei ole vastannut rukouksiinne, sillä te ette ole rukoilleet Häntä.
... Näköjään te rukoilette, mutta itse asiassa painostatte tuota henkilöä psyykkisellä voimallanne. Jos käytätte sielun voimaa rukoilemalla jonkun puolesta – sanokaamme, että te rukoilette, että hän saisi ojennusta, ellei peräti rangaistusta – teidän sielunne voima syöksyy
häntä kohti ja hän voi sairastua. Tämä on sielun pysyvä periaate
Tästä syystä meidän ei tulisi rukoilla kenellekään rangaistusta, vaikka hän ei tee sitä, mitä häneltä odotetaan. Tällainen rukous aiheuttaa hänelle kärsimyksiä ja tekee rukoilijasta hänen kärsimystensä aikaansaajan.
Jos rukoilemme, meidän on suunnattava rukouksemme Jumalaan eikä ihmistä kohden.
Varoitus saarnaajille: Työskentele hengellä, älä tunteilla! (s. 50)
Muistakaamme, että kaikki työ, jota tehdään tunteilla, on kyseenalaista ja haihtuvaa.
51: henkilön magneettinen viehätysvoima:
”Teillä on suuri vaikutusvalta X:ään. Miksi ette käytä sitä hyväksenne?
Siihen vastaan:
”Se on hyödytöntä.”
Sillä se olisi pelkästään luonnollista, se ei olisi lainkaan hengellistä.
(WATCHMAN NEE EHTI ISTUA KAUAN KIINASSA VANKILASSA USKONSA TÄHDEN. Hänellä oli siellä runsaasti aikaa
pohtia uskon kysymyksiä. Kirja on painettu 1. kerran 1933.)
Tässä keskeisin kirjasta, sivuja siinä on kaikkiaan 83.
Kirjaa voi löytää divarista tai vanhojen uskovien kirjahyllystä.
Toivottavasti nämä selvensivät niitä asioita, mitä pohdit.
Siunausta!
Otteita kirjasta
WATCHMAN NEE: Sielun piilevä voima, Gummerus, Jyväskylä 1991
1. Sielun piilevä voima (s. 9)
Johanneksen ilmestys 18.luku
11 Ja maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat häntä, kun ei kukaan enää osta heidän tavaraansa,
12 kaupaksi tuotua kultaa ja hopeata ja jalokiviä ja helmiä ja pellavakangasta ja purppuraa ja silkkiä ja helakanpunaa ja kaikkinaista hajupuuta ja kaikenlaisia norsunluu-esineitä ja kaikenlaisia kalleimmasta puusta ja vaskesta ja raudasta ja marmorista tehtyjä esineitä,
13 ja kanelia ja hiusvoidetta ja suitsuketta ja hajuvoidetta ja suitsutuspihkaa ja viiniä ja öljyä ja lestyjä jauhoja ja viljaa ja karjaa ja lampaita ja hevosia ja vaunuja ja orjia ja ihmissieluja.
Huomatkaa, että tässä lausejaksossa kauppatavaroiden luettelo alkaa kullalla ja hopealla ja päättyy ihmissieluihin.
...Myös sielujen vaihtaminen on kaupankäyntiä,
45 Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksitekevä henki.
46 Mutta mikä on hengellistä, se ei ole ensimmäinen, vaan se, mikä on sielullista, on ensimmäinen; sitten on se, mikä on hengellistä.
1. Moos. 2:7 Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.
HENGEN, SIELUN JA RUUMIIN KOLMINAISUUS
S:10
”Ja Herra teki ihmisen maan tomusta.” Tämä koskee ruumista. ”Ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen.”
Tämä kuvaa, kuinka Jumala antoi ihmiselle hengen, se oli Aadamin henki. ....
”Ja niin ihmisestä tuli elävä sielu”. Kun elämän henkäys on tullut ihmisen sieraimiin, ihmisestä tuli elävä sielu. Henki, sielu ja ruumis ovat kolme erillistä olemusosaa.
”Ja säilyköön koko teidän henkenne ja sielunne ja ruumiinne... (1. Tess. 5:23)
s.11:
Henki on Jumalan antama; sielu on elävä sielu, ja ruumis Jumalan muovaama.
Tavallisen käsityksen mukaan sielu on persoonallisuutemme. Kun henki ja ruumis yhtyivät, ihmisestä tuli elävä sielu.
Enkeleille luonteenomaista on henki ja alemmille eläville olioille, kuten eläimille, ruumis. Meillä ihmisillä on sekä henki että ruumis; mutta meille ei ole luonteenomaista henki eikä ruumis, vaan sielu. Meillä on elävä sielu.
Sen vuoksi Raamattu kutsuu ihmistä sieluksi.
Kun esimerkiksi Jaakob meni alas Egyptiin, Raamattu kertoo meille, että Jaakobin perheen jäseniä (sieluja), jotka siirtyivät Egyptiin, oli kaikkiaan seitsemänkymmentä henkeä. (1. Moos. 46:27)
Samoin ne, jotka ottivat vastaan Pietarin sanan helluntaina, kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. (Apt. 2:41)
Sen vuoksi sielu edustaa persoonallisuuttamme, joka tekee meistä ihmisen.
Mitkä sitten ovat hengen, sielun ja ruumiin moninaiset tehtävät?
Neellä Andrew Murrayn kirjoituksesta ote:
Ihmisen luomishistoriasta luemme: ”Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen” – näin syntyi hänen ruumiinsa, ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen –täten henki tuli Jumalasta, ja niin ihmisestä
Tuli elävä sielu. Henki, joka elävöitti hänen ruumiinsa, teki ihmisestä elävän sielun, elävän persoonan, jolla oli itsetajunta. Sielu oli kohtaamispaikka, yhteyspiste ruumiin ja hengen välillä.
12: Ruumiinsa välityksellä ihminen, elävä sielu, oli yhteydessä ulkonaiseen aistimaailmaan; saattoi vaikuttaa siihen, ja johon ulkonainen maailma vaikutti.
Henkensä kautta hän oli yhteydessä henkimaailmaan ja Jumalan Henkeen, jossa sillä oli alkuperänsä: oli sen elämän ja voiman vastaanottaja ja välikappale. Ollessaan siten kahden maailman keskivälillä, kuuluen kumpaankin, valita tai hylätä ympärillään olevia kohteita, joihin se oli suhteessa.
2
Tässä ihmisen kolmen osan kokoonpanossa henki, joka yhdistää hänet Jumalaan, oli korkein: ruumis, yhdistäessään hänet aistimin havaittavaan ja eläimelliseen , alin; keskivälillä oli sielu, osallisena hengen ja ruumiin luontoon, side, joka yhdisti niitä ja jonka välityksellä ne saattoivat vaikuttaa toisiinsa. Ollen keskeinen voima sen tehtävänä oli ylläpitää niitä asianmukaisessa yhteydessä:
Pitää ruumista, joka oli alin, alamaisena hengelle; saaden itse hengen kautta, joka oli korkein, Jumalan Hengeltä sitä, joka odotti täydellistymistään; ja niin välittää myös ruumiille sitä, jonka kautta se saattoi olla osallisena Hengen täyteydestä ja tulla hengelliseksi ruumiiksi.” ( =Neen lainaus Murraylta loppuu)
Mitä on henki? Se, joka tekee meidät tietoiseksi Jumalasta ja yhdistää meidät Jumalaan, on henki.
Mitä on sielu? Se, joka yhdistää meidät meihin itseemme ja antaa meille itsetajunnan.
Mitä on ruumis? Se yhdistää meidät maailmaan.
C.I. Schofield selittää hakemistolla varustetussa raamatunkäännöksessään, että henki antaa jumalatietoisuuden, sielu 13: itsetajunnan, ruumis aistimaailmatietoisuuden.
.
IHMISEN SYNTIINLANKEEMUS s. 18
:19: Osoitin alussa, kuinka ihmisen sielu tulee kauppatavaraksi Babylonissa – tavaraksi, jota voidaan myydä ja ostaa. Mutta miksi ihmisen sielua kohdellaan kuin kauppatavarana? Sen vuoksi, että saatana ja hänen kätyrinsä Antikristus
Tahtovat käyttää sitä toimintansa välikappaleena tämän aikakauden lopussa.
27: Oltiinpa Kiinassa tai länsimaissa, kaikki nämä hengitysharjoitukset, askeettiset harjoitukset, hypnoosi, ennustaminen, tietäminen ja kommunikointi ovat vain ihmisen sisällä olevan voiman vapauttamista ja ilmenemistä.
...Näiden ilmiöiden selitys on yksinkertainen: joko sattumalta tai pahojen henkien ohjauksesta näiden törmätessä yhteen tai useampaan askeesin muotoon ne mahdollistavat niiden harjoittajille erikoisten taidonnäytteiden aikaansaamisen. Tavallinen kansa ei tiedä, että heillä on tämä voima itsessään. Jonkun verran tieteellistä ajattelua tuntevat ymmärtävät tämän voiman olevan kätkettynä heihin, vaikkakaan eivät voi selittää, miten.
Me, jotka olemme Jumalan opettamia, tiedämme, että tämä kyky on ihmisen sielun piilevä voima, joka on sidottu lihaan Aadamin lankeemuksen jälkeen. Tämä voima
(s. 29) lankesi ihmisen mukana, niin että Jumalan tahdon mukaan sitä ei tulisi käyttää pidemmälti. Mutta saatanan halu on kehittää tätä piilevää kykyä saadakseen lupauksensa mukaan ihmiset tuntemaan itsensä yhtä rikkaiksi kuin Jumala on. Täten ihminen palvoo itseään, vaikka se on epäsuorasti saatanaan palvontaa.
Neellä sitaatti (28 –29)
G.H. Pember Earths Earliest Ages
(Maapallon aikaisemmat kaudet):
On ilmeistä, että on olemassa kaksi menetelmää, joiden kautta ihminen voi saada laitonta voimaa ja tietoa ja pääsyn kiellettyyn yhteyteen. Sen, joka haluaa seurata ensimmäistä menetelmää, täytyy alistaa ruumiinsa oman sielunsa määräysvaltaan, että hän voisi ohjata sieluaan...
Näiden sielunkykyjen kehittäminen on epäilemättä mahdollista vain harvoille ja heidänkin tapauksessaan vain pitkän ja ankaran harjoituksen jälkeen. Toiminnan kohteena on murtaa ruumis täydelliseen alamaisuuteen ja tuottaa täydellinen välinpitämättömyys kaikkiin nautintoihin, tuskaan ja tämän elämän mielenliikutuksiin niin. että mikään häiritsevä elementti ei voi häiritä pyrkijän mielenrauhaa ja estää hänen edistymistään.
Toinen menetelmä on passiivinen alistuminen vieraan henkiolennon määräysvaltaan.
Ero meidän (kristittyjen) ja heidän (yllämainittujen) välillään on siinä tosiasiassa, että meidän kaikki ihmeemme ovat Jumalan suorittamia Pyhän Hengen kautta. Saatana käyttää hyväkseen ihmisen sielun voimaa ilmituodakseen oman väkevyytensä. Ihmisen sielun voima on saatanan työväline, jolla hän työskentelee pahojen tarkoitusperien hyväksi.
Jumala ei koskaan työskentele ihmisen sielun voimalla, sillä se on hänelle käyttökelvoton.
(s. 32)Kun uudestisynnymme, me synnymme Pyhästä Hengestä. Jumala toimii Pyhän Hengen ja meidän uudistuneen henkemme kautta. Hänellä ei ole mitään halua käyttää sielun voimaa.
Syntiinlankeemuksen jälkeen Jumala on kieltänyt ihmistä jälleen käyttämästä alkuperäistä sielun voimaansa.
Tästä syystä herra Jeesus usein selitti, että meidän pitäisi kadottaa sielunelämämme, se on sielumme voima.
Jumala ei tahdo meidän käyttävän enää lainkaan tätä sielun voimaa.
s. 34: Jumalan lapset varjeltuvat vain tietäessään eron hengen ja sielun välillä. Ellei ristin syvällinen työ pääse määräämään meidän Aadamillista elämäämme ja ellei Pyhän Hengen kautta synny todellista elämän yhteyttä ylösnousseeseen Herraamme, me voimme tahtomattamme kehittää sielun voimiamme.
3
KRISTITTY JA SIELUN VOIMA
42: Saatana voi operoida vain sielussa ja sielun voiman kautta. Saatanalla ei ole mitään keinoa alkaa työtään ihmisen hengessä; hänen toimintansa rajoittuu vain sieluun.
Sielun voiman kaksi puolta:
43: Toinen on tavallista laatua, kun taas toinen vaikuttaa yliluonnolliselta.
Käsite ”sielu, mieli” psykologiassa on laajempi kuin sen merkitys Raamatun käyttämänä.
Mitä psykologian tutkija tarkoittaa sanalla mieli tai sydän, käsittää kaksi osaa: tajuinen ja alitajuinen.
Alitajuinen osa on se, mitä me kutsumme sielun voiman yliluonnolliseksi osaksi.
... Me tavallisesti sisällytämme vain yleisimmät ilmiöt sielunelämän piiriin tietämättä, että oudot ja yliluonnolliset ilmaukset ovat myös peräisin sielusta, vaikka tämänlaatuiset ilmaukset kuuluvatkin enemmän alitajunnan piiriin.
Rukouksesta:
45: Kaikki eivät rukoile `huoneessaan olevaa Jumalaa` . He kohdistavat sen sijaan rukouksensa siihen henkilöön, jonka puolesta he rukoilevat. Tämä on myös vaarallisinta. ... Sen sijaan, että suuntaisitte rukouksenne Jumalalle, te keskitätte ajatuksenne, odotuksenne ja toiveenne ja lähetätte sen voimana ystävänne luo. Rukouksenne on silloin kuin jousi, joka ampuu ajatuksenne, halunne ja toiveenne nuolina ystäväänne kohti. Tämä voima painostaa häntä niin, että hän tekee tarkalleen sen, mitä olette pyytäneet. .. Mutta sallikaa minun sanoa teille, Jumala ei ole vastannut rukouksiinne, sillä te ette ole rukoilleet Häntä.
... Näköjään te rukoilette, mutta itse asiassa painostatte tuota henkilöä psyykkisellä voimallanne. Jos käytätte sielun voimaa rukoilemalla jonkun puolesta – sanokaamme, että te rukoilette, että hän saisi ojennusta, ellei peräti rangaistusta – teidän sielunne voima syöksyy
häntä kohti ja hän voi sairastua. Tämä on sielun pysyvä periaate
Tästä syystä meidän ei tulisi rukoilla kenellekään rangaistusta, vaikka hän ei tee sitä, mitä häneltä odotetaan. Tällainen rukous aiheuttaa hänelle kärsimyksiä ja tekee rukoilijasta hänen kärsimystensä aikaansaajan.
Jos rukoilemme, meidän on suunnattava rukouksemme Jumalaan eikä ihmistä kohden.
Varoitus saarnaajille: Työskentele hengellä, älä tunteilla! (s. 50)
Muistakaamme, että kaikki työ, jota tehdään tunteilla, on kyseenalaista ja haihtuvaa.
51: henkilön magneettinen viehätysvoima:
”Teillä on suuri vaikutusvalta X:ään. Miksi ette käytä sitä hyväksenne?
Siihen vastaan:
”Se on hyödytöntä.”
Sillä se olisi pelkästään luonnollista, se ei olisi lainkaan hengellistä.
(WATCHMAN NEE EHTI ISTUA KAUAN KIINASSA VANKILASSA USKONSA TÄHDEN. Hänellä oli siellä runsaasti aikaa
pohtia uskon kysymyksiä. Kirja on painettu 1. kerran 1933.)
Tässä keskeisin kirjasta, sivuja siinä on kaikkiaan 83.
Kirjaa voi löytää divarista tai vanhojen uskovien kirjahyllystä.
Toivottavasti nämä selvensivät niitä asioita, mitä pohdit.
Siunausta!
Otteita kirjasta
WATCHMAN NEE: Sielun piilevä voima, Gummerus, Jyväskylä 1991
Sielun piilevä voima (s. 9)
Johanneksen ilmestys 18.luku
11 Ja maanpiirin kauppiaat itkevät ja surevat häntä, kun ei kukaan enää osta heidän tavaraansa,
12 kaupaksi tuotua kultaa ja hopeata ja jalokiviä ja helmiä ja pellavakangasta ja purppuraa ja silkkiä ja helakanpunaa ja kaikkinaista hajupuuta ja kaikenlaisia norsunluu-esineitä ja kaikenlaisia kalleimmasta puusta ja vaskesta ja raudasta ja marmorista tehtyjä esineitä,
13 ja kanelia ja hiusvoidetta ja suitsuketta ja hajuvoidetta ja suitsutuspihkaa ja viiniä ja öljyä ja lestyjä jauhoja ja viljaa ja karjaa ja lampaita ja hevosia ja vaunuja ja orjia ja ihmissieluja.
Huomatkaa, että tässä lausejaksossa kauppatavaroiden luettelo alkaa kullalla ja hopealla ja päättyy ihmissieluihin.
...Myös sielujen vaihtaminen on kaupankäyntiä,
45 Niin on myös kirjoitettu: "Ensimmäisestä ihmisestä, Aadamista, tuli elävä sielu"; viimeisestä Aadamista tuli eläväksitekevä henki.
46 Mutta mikä on hengellistä, se ei ole ensimmäinen, vaan se, mikä on sielullista, on ensimmäinen; sitten on se, mikä on hengellistä.
1. Moos. 2:7 Silloin Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen, ja niin ihmisestä tuli elävä sielu.
HENGEN, SIELUN JA RUUMIIN KOLMINAISUUS
S:10
”Ja Herra teki ihmisen maan tomusta.” Tämä koskee ruumista. ”Ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen.”
Tämä kuvaa, kuinka Jumala antoi ihmiselle hengen, se oli Aadamin henki. ....
”Ja niin ihmisestä tuli elävä sielu”. Kun elämän henkäys on tullut ihmisen sieraimiin, ihmisestä tuli elävä sielu. Henki, sielu ja ruumis ovat kolme erillistä olemusosaa.
”Ja säilyköön koko teidän henkenne ja sielunne ja ruumiinne... (1. Tess. 5:23)
s.11:
Henki on Jumalan antama; sielu on elävä sielu, ja ruumis Jumalan muovaama.
Tavallisen käsityksen mukaan sielu on persoonallisuutemme. Kun henki ja ruumis yhtyivät, ihmisestä tuli elävä sielu.
Enkeleille luonteenomaista on henki ja alemmille eläville olioille, kuten eläimille, ruumis. Meillä ihmisillä on sekä henki että ruumis; mutta meille ei ole luonteenomaista henki eikä ruumis, vaan sielu. Meillä on elävä sielu.
Sen vuoksi Raamattu kutsuu ihmistä sieluksi.
Kun esimerkiksi Jaakob meni alas Egyptiin, Raamattu kertoo meille, että Jaakobin perheen jäseniä (sieluja), jotka siirtyivät Egyptiin, oli kaikkiaan seitsemänkymmentä henkeä. (1. Moos. 46:27)
Samoin ne, jotka ottivat vastaan Pietarin sanan helluntaina, kastettiin, ja niin heitä lisääntyi sinä päivänä noin kolmetuhatta sielua. (Apt. 2:41)
Sen vuoksi sielu edustaa persoonallisuuttamme, joka tekee meistä ihmisen.
Mitkä sitten ovat hengen, sielun ja ruumiin moninaiset tehtävät?
Neellä Andrew Murrayn kirjoituksesta ote:
Ihmisen luomishistoriasta luemme: ”Herra Jumala teki maan tomusta ihmisen” – näin syntyi hänen ruumiinsa, ja puhalsi hänen sieraimiinsa elämän hengen –täten henki tuli Jumalasta, ja niin ihmisestä
Tuli elävä sielu. Henki, joka elävöitti hänen ruumiinsa, teki ihmisestä elävän sielun, elävän persoonan, jolla oli itsetajunta. Sielu oli kohtaamispaikka, yhteyspiste ruumiin ja hengen välillä.
12: Ruumiinsa välityksellä ihminen, elävä sielu, oli yhteydessä ulkonaiseen aistimaailmaan; saattoi vaikuttaa siihen, ja johon ulkonainen maailma vaikutti.
Henkensä kautta hän oli yhteydessä henkimaailmaan ja Jumalan Henkeen, jossa sillä oli alkuperänsä: oli sen elämän ja voiman vastaanottaja ja välikappale. Ollessaan siten kahden maailman keskivälillä, kuuluen kumpaankin, valita tai hylätä ympärillään olevia kohteita, joihin se oli suhteessa.
Tässä ihmisen kolmen osan kokoonpanossa henki, joka yhdistää hänet Jumalaan, oli korkein: ruumis, yhdistäessään hänet aistimin havaittavaan ja eläimelliseen , alin; keskivälillä oli sielu, osallisena hengen ja ruumiin luontoon, side, joka yhdisti niitä ja jonka välityksellä ne saattoivat vaikuttaa toisiinsa. Ollen keskeinen voima sen tehtävänä oli ylläpitää niitä asianmukaisessa yhteydessä:
Pitää ruumista, joka oli alin, alamaisena hengelle; saaden itse hengen kautta, joka oli korkein, Jumalan Hengeltä sitä, joka odotti täydellistymistään; ja niin välittää myös ruumiille sitä, jonka kautta se saattoi olla osallisena Hengen täyteydestä ja tulla hengelliseksi ruumiiksi.” ( =Neen lainaus Murraylta loppuu)
Mitä on henki? Se, joka tekee meidät tietoiseksi Jumalasta ja yhdistää meidät Jumalaan, on henki.
Mitä on sielu? Se, joka yhdistää meidät meihin itseemme ja antaa meille itsetajunnan.
Mitä on ruumis? Se yhdistää meidät maailmaan.
C.I. Schofield selittää hakemistolla varustetussa raamatunkäännöksessään, että henki antaa jumalatietoisuuden, sielu 13: itsetajunnan, ruumis aistimaailmatietoisuuden.
.
IHMISEN SYNTIINLANKEEMUS s. 18
:19: Osoitin alussa, kuinka ihmisen sielu tulee kauppatavaraksi Babylonissa – tavaraksi, jota voidaan myydä ja ostaa. Mutta miksi ihmisen sielua kohdellaan kuin kauppatavarana? Sen vuoksi, että saatana ja hänen kätyrinsä Antikristus
Tahtovat käyttää sitä toimintansa välikappaleena tämän aikakauden lopussa.
27: Oltiinpa Kiinassa tai länsimaissa, kaikki nämä hengitysharjoitukset, askeettiset harjoitukset, hypnoosi, ennustaminen, tietäminen ja kommunikointi ovat vain ihmisen sisällä olevan voiman vapauttamista ja ilmenemistä.
...Näiden ilmiöiden selitys on yksinkertainen: joko sattumalta tai pahojen henkien ohjauksesta näiden törmätessä yhteen tai useampaan askeesin muotoon ne mahdollistavat niiden harjoittajille erikoisten taidonnäytteiden aikaansaamisen. Tavallinen kansa ei tiedä, että heillä on tämä voima itsessään. Jonkun verran tieteellistä ajattelua tuntevat ymmärtävät tämän voiman olevan kätkettynä heihin, vaikkakaan eivät voi selittää, miten.
Me, jotka olemme Jumalan opettamia, tiedämme, että tämä kyky on ihmisen sielun piilevä voima, joka on sidottu lihaan Aadamin lankeemuksen jälkeen. Tämä voima
(s. 29) lankesi ihmisen mukana, niin että Jumalan tahdon mukaan sitä ei tulisi käyttää pidemmälti. Mutta saatanan halu on kehittää tätä piilevää kykyä saadakseen lupauksensa mukaan ihmiset tuntemaan itsensä yhtä rikkaiksi kuin Jumala on. Täten ihminen palvoo itseään, vaikka se on epäsuorasti saatanaan palvontaa.
Neellä sitaatti (28 –29)
G.H. Pember Earths Earliest Ages
(Maapallon aikaisemmat kaudet):
On ilmeistä, että on olemassa kaksi menetelmää, joiden kautta ihminen voi saada laitonta voimaa ja tietoa ja pääsyn kiellettyyn yhteyteen. Sen, joka haluaa seurata ensimmäistä menetelmää, täytyy alistaa ruumiinsa oman sielunsa määräysvaltaan, että hän voisi ohjata sieluaan...
Näiden sielunkykyjen kehittäminen on epäilemättä mahdollista vain harvoille ja heidänkin tapauksessaan vain pitkän ja ankaran harjoituksen jälkeen. Toiminnan kohteena on murtaa ruumis täydelliseen alamaisuuteen ja tuottaa täydellinen välinpitämättömyys kaikkiin nautintoihin, tuskaan ja tämän elämän mielenliikutuksiin niin. että mikään häiritsevä elementti ei voi häiritä pyrkijän mielenrauhaa ja estää hänen edistymistään.
Toinen menetelmä on passiivinen alistuminen vieraan henkiolennon määräysvaltaan.
Ero meidän (kristittyjen) ja heidän (yllämainittujen) välillään on siinä tosiasiassa, että meidän kaikki ihmeemme ovat Jumalan suorittamia Pyhän Hengen kautta. Saatana käyttää hyväkseen ihmisen sielun voimaa ilmituodakseen oman väkevyytensä. Ihmisen sielun voima on saatanan työväline, jolla hän työskentelee pahojen tarkoitusperien hyväksi.
Jumala ei koskaan työskentele ihmisen sielun voimalla, sillä se on hänelle käyttökelvoton.
(s. 32)Kun uudestisynnymme, me synnymme Pyhästä Hengestä. Jumala toimii Pyhän Hengen ja meidän uudistuneen henkemme kautta. Hänellä ei ole mitään halua käyttää sielun voimaa.
Syntiinlankeemuksen jälkeen Jumala on kieltänyt ihmistä jälleen käyttämästä alkuperäistä sielun voimaansa.
Tästä syystä herra Jeesus usein selitti, että meidän pitäisi kadottaa sielunelämämme, se on sielumme voima.
Jumala ei tahdo meidän käyttävän enää lainkaan tätä sielun voimaa.
s. 34: Jumalan lapset varjeltuvat vain tietäessään eron hengen ja sielun välillä. Ellei ristin syvällinen työ pääse määräämään meidän Aadamillista elämäämme ja ellei Pyhän Hengen kautta synny todellista elämän yhteyttä ylösnousseeseen Herraamme, me voimme tahtomattamme kehittää sielun voimiamme.
KRISTITTY JA SIELUN VOIMA
42: Saatana voi operoida vain sielussa ja sielun voiman kautta. Saatanalla ei ole mitään keinoa alkaa työtään ihmisen hengessä; hänen toimintansa rajoittuu vain sieluun.
Sielun voiman kaksi puolta:
43: Toinen on tavallista laatua, kun taas toinen vaikuttaa yliluonnolliselta.
Käsite ”sielu, mieli” psykologiassa on laajempi kuin sen merkitys Raamatun käyttämänä.
Mitä psykologian tutkija tarkoittaa sanalla mieli tai sydän, käsittää kaksi osaa: tajuinen ja alitajuinen.
Alitajuinen osa on se, mitä me kutsumme sielun voiman yliluonnolliseksi osaksi.
... Me tavallisesti sisällytämme vain yleisimmät ilmiöt sielunelämän piiriin tietämättä, että oudot ja yliluonnolliset ilmaukset ovat myös peräisin sielusta, vaikka tämänlaatuiset ilmaukset kuuluvatkin enemmän alitajunnan piiriin.
Rukouksesta:
45: Kaikki eivät rukoile `huoneessaan olevaa Jumalaa` . He kohdistavat sen sijaan rukouksensa siihen henkilöön, jonka puolesta he rukoilevat. Tämä on myös vaarallisinta. ... Sen sijaan, että suuntaisitte rukouksenne Jumalalle, te keskitätte ajatuksenne, odotuksenne ja toiveenne ja lähetätte sen voimana ystävänne luo. Rukouksenne on silloin kuin jousi, joka ampuu ajatuksenne, halunne ja toiveenne nuolina ystäväänne kohti. Tämä voima painostaa häntä niin, että hän tekee tarkalleen sen, mitä olette pyytäneet. .. Mutta sallikaa minun sanoa teille, Jumala ei ole vastannut rukouksiinne, sillä te ette ole rukoilleet Häntä.
... Näköjään te rukoilette, mutta itse asiassa painostatte tuota henkilöä psyykkisellä voimallanne. Jos käytätte sielun voimaa rukoilemalla jonkun puolesta – sanokaamme, että te rukoilette, että hän saisi ojennusta, ellei peräti rangaistusta – teidän sielunne voima syöksyy
häntä kohti ja hän voi sairastua. Tämä on sielun pysyvä periaate
Tästä syystä meidän ei tulisi rukoilla kenellekään rangaistusta, vaikka hän ei tee sitä, mitä häneltä odotetaan. Tällainen rukous aiheuttaa hänelle kärsimyksiä ja tekee rukoilijasta hänen kärsimystensä aikaansaajan.
Jos rukoilemme, meidän on suunnattava rukouksemme Jumalaan eikä ihmistä kohden.
Varoitus saarnaajille: Työskentele hengellä, älä tunteilla! (s. 50)
Muistakaamme, että kaikki työ, jota tehdään tunteilla, on kyseenalaista ja haihtuvaa.
51: henkilön magneettinen viehätysvoima:
”Teillä on suuri vaikutusvalta X:ään. Miksi ette käytä sitä hyväksenne?
Siihen vastaan:
”Se on hyödytöntä.”
Sillä se olisi pelkästään luonnollista, se ei olisi lainkaan hengellistä.
(WATCHMAN NEE EHTI ISTUA KAUAN KIINASSA VANKILASSA USKONSA TÄHDEN. Hänellä oli siellä runsaasti aikaa
pohtia uskon kysymyksiä. Kirja on painettu 1. kerran 1933.)
Tässä keskeisin kirjasta, sivuja siinä on kaikkiaan 83.
Kirjaa voi löytää divarista tai vanhojen uskovien kirjahyllystä.
Toivottavasti nämä selvensivät niitä asioita, mitä pohdit.
Siunausta!
Henki, sielu ja ruumis - Watchman Nee
16
1392
Vastaukset
- Trubaduuri
Sieluhan on verta ja nesteitä, eli elinnesteitä joita elävässä ihmiskehossakin virtaa muutamia litroja, jotta se keho elinvoimaisena pysyisi, ja hengellä olisi "asuinpaikka".
- ilmestyskirjasta
ja huomaat, jotta sielut ovat ,jotka ovat, taivaassa.
Veressä on sielu, mutta veri ei ole sielu . - ilman hampaita
ilmestyskirjasta kirjoitti:
ja huomaat, jotta sielut ovat ,jotka ovat, taivaassa.
Veressä on sielu, mutta veri ei ole sielu .Ei tuo ole niin yksinkertaista kuin voisi olettaa.
1. Johanneksen kirje 4
2 Tästä te tunnette Jumalan Hengen: jokainen henki, joka tunnustaa Jeesuksen Kristukseksi, lihaan tulleeksi, on Jumalasta;
Heprealaiskirje 4
12 Sillä Jumalan sana on elävä ja voimallinen ja terävämpi kuin mikään kaksiteräinen miekka ja tunkee lävitse, kunnes se erottaa sielun ja hengen, nivelet sekä ytimet, ja on sydämen ajatusten ja aivoitusten tuomitsija; - sunnyriver
Sielun paikaksi ruumissa määritellään tosiaan
veri.
Siksihän Raamatussa kielletään veriruokien syönti, parasta siis kiertää veriletut, mustat makkarat, savolaisten mykykeitot ja metsästysseurojen veren juonnit kaukaa.
Itselleni kaikkein vaikein luopuminen oli aikanaan mykykeiton jättäminen pois.
Ja siksihän juutalaisilla ja muslimeilla on oma tapansa teurastaa tai kala käsketään meilläkin käsitellä heti pyydystämisen jälkeen, ettei veri jää lihaksiin.
Raamattu sanoo: Älkää syökö minkään lihan verta. Sillä kaiken lihan sielu on sen veri; jokainen, joka sitä syö, hävitettäköön. (3 Moos. 2:14)
Ole vain luja siinä, ettet syö verta; sillä veri on sielu, ja sielua sinun ei pidä syömän lihan kanssa. (5 Moos. 12:23)
Tämä käsky myös uudistetaan Uuden testamentin puolella pakanakristityille, joille annetaan periaatteessa vain 3 ehdotonta rajoitusta: epäjumalat, huoruus ja veri:
vaan heille kirjoitettakoon, että heidän pitää karttaman epäjumalien saastuttamaa ja haureutta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, sekä verta.
(Apt. 15:30)
Siunausta sinulle! - veri
sunnyriver kirjoitti:
Sielun paikaksi ruumissa määritellään tosiaan
veri.
Siksihän Raamatussa kielletään veriruokien syönti, parasta siis kiertää veriletut, mustat makkarat, savolaisten mykykeitot ja metsästysseurojen veren juonnit kaukaa.
Itselleni kaikkein vaikein luopuminen oli aikanaan mykykeiton jättäminen pois.
Ja siksihän juutalaisilla ja muslimeilla on oma tapansa teurastaa tai kala käsketään meilläkin käsitellä heti pyydystämisen jälkeen, ettei veri jää lihaksiin.
Raamattu sanoo: Älkää syökö minkään lihan verta. Sillä kaiken lihan sielu on sen veri; jokainen, joka sitä syö, hävitettäköön. (3 Moos. 2:14)
Ole vain luja siinä, ettet syö verta; sillä veri on sielu, ja sielua sinun ei pidä syömän lihan kanssa. (5 Moos. 12:23)
Tämä käsky myös uudistetaan Uuden testamentin puolella pakanakristityille, joille annetaan periaatteessa vain 3 ehdotonta rajoitusta: epäjumalat, huoruus ja veri:
vaan heille kirjoitettakoon, että heidän pitää karttaman epäjumalien saastuttamaa ja haureutta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, sekä verta.
(Apt. 15:30)
Siunausta sinulle!Mitäs raamattu on mieltä esim. hemodialyysihoidosta? Tai mitä mieltä verensiirroista yleensäkki?
- Make
veri kirjoitti:
Mitäs raamattu on mieltä esim. hemodialyysihoidosta? Tai mitä mieltä verensiirroista yleensäkki?
Kysymys oli varmaan vitsiksi meinattu. Kuitenkin kuolemanvakavasta asiasta veistetty. Jotkut onnettomat ryhmät tulkitsevat tässäkin keskustelussa esiintyneitä raamatunpaikkoja siten että edes kuoleman uhatessa ei saa antaa verta vaikka se pelastaisi hengen. Varsinkin lasten kohdalla varsin oikeudeton teko vanhemmilta. Siis kyse ei ole Jumalan tottelemisesta vaan kirjoitusten onnettomasta ihmistulkinnasta.
- oikeaksi havaitset
sunnyriver kirjoitti:
Sielun paikaksi ruumissa määritellään tosiaan
veri.
Siksihän Raamatussa kielletään veriruokien syönti, parasta siis kiertää veriletut, mustat makkarat, savolaisten mykykeitot ja metsästysseurojen veren juonnit kaukaa.
Itselleni kaikkein vaikein luopuminen oli aikanaan mykykeiton jättäminen pois.
Ja siksihän juutalaisilla ja muslimeilla on oma tapansa teurastaa tai kala käsketään meilläkin käsitellä heti pyydystämisen jälkeen, ettei veri jää lihaksiin.
Raamattu sanoo: Älkää syökö minkään lihan verta. Sillä kaiken lihan sielu on sen veri; jokainen, joka sitä syö, hävitettäköön. (3 Moos. 2:14)
Ole vain luja siinä, ettet syö verta; sillä veri on sielu, ja sielua sinun ei pidä syömän lihan kanssa. (5 Moos. 12:23)
Tämä käsky myös uudistetaan Uuden testamentin puolella pakanakristityille, joille annetaan periaatteessa vain 3 ehdotonta rajoitusta: epäjumalat, huoruus ja veri:
vaan heille kirjoitettakoon, että heidän pitää karttaman epäjumalien saastuttamaa ja haureutta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, sekä verta.
(Apt. 15:30)
Siunausta sinulle!Suomalaisessa vanhemmissa käännöksissä "sielu"
ja -92 käännös jättänyt pois mm. Luuk 12:19 ja 1 kor 15:45 .
Tosin voisi tuoda raamatunpaikoin ja niiden selityksien
viitteet alkuperä kirj. Perusteluineen
... mutta keskustelun käyminen täällä, ei kanna hedelmää , niin soikoon
päätteeksikin..Pidä se ,minkä oikeaksi havaitset ! - Trubaduuri
sunnyriver kirjoitti:
Sielun paikaksi ruumissa määritellään tosiaan
veri.
Siksihän Raamatussa kielletään veriruokien syönti, parasta siis kiertää veriletut, mustat makkarat, savolaisten mykykeitot ja metsästysseurojen veren juonnit kaukaa.
Itselleni kaikkein vaikein luopuminen oli aikanaan mykykeiton jättäminen pois.
Ja siksihän juutalaisilla ja muslimeilla on oma tapansa teurastaa tai kala käsketään meilläkin käsitellä heti pyydystämisen jälkeen, ettei veri jää lihaksiin.
Raamattu sanoo: Älkää syökö minkään lihan verta. Sillä kaiken lihan sielu on sen veri; jokainen, joka sitä syö, hävitettäköön. (3 Moos. 2:14)
Ole vain luja siinä, ettet syö verta; sillä veri on sielu, ja sielua sinun ei pidä syömän lihan kanssa. (5 Moos. 12:23)
Tämä käsky myös uudistetaan Uuden testamentin puolella pakanakristityille, joille annetaan periaatteessa vain 3 ehdotonta rajoitusta: epäjumalat, huoruus ja veri:
vaan heille kirjoitettakoon, että heidän pitää karttaman epäjumalien saastuttamaa ja haureutta ja lihaa, josta ei veri ole laskettu, sekä verta.
(Apt. 15:30)
Siunausta sinulle!Joskus vastaukset ovat silmiemme edessä, emmekä niitä huomaa, ja joskus, me ne huomaamme ikäänkuin vahinngossa. Nuin yleisesti ajatellen, sielusta on varmaankin melkein yhtä monta mielipidettä kuin on ihmistäkin. Eikä raamatussakaan ole sitä aivan selväksi tehty. Johtunee suomessa enimmäkseen varmaankin osittain siitä, ettei tämä suomenkieli ollut vielä tarpeeksi kehtittynyttä silloin kun ensimmäiset raamatun (Kirjoituksien) käännökset tehtiin. Eikä tuo sielu, elinnesteet ole se kaikkein olennaisin komponentti ihmisessä, vaan Luojamme antama "henki". Siunausta tulevaisuutta varten myös sinulle.
- Trubaduuri
ilmestyskirjasta kirjoitti:
ja huomaat, jotta sielut ovat ,jotka ovat, taivaassa.
Veressä on sielu, mutta veri ei ole sielu .Se on vaan yksi sanonta, jotta sielut odottavat tai se huutaa maassa, johon se onkin valunut. Sillä silloin kun viatonta verta on vuodatettu, niin tuo sielu yhden sanonnan mukaan vaatii kostoa, tai sielu itkee tai sielu voivottelee tai valittaa jne.jne. . Ja kuten tiedämme nyt, niin oikeasti ihmisessä oleva minuus, persoona ja henki
sekä meidän mielemme vaatii tai pyytää jotakin, jos on jotakin pyytääkseen tai anoakseen.
Sen vaan sanon tähän lisäksi, kyllä se on henki joka palajaa Isän tykö, ikiaikaisille asuinsijoilleen, sinne paratiisiin, josta ihminen kerran kertomuksien mukaan karkoitettiin.
- ...................
miten joku jaksaa kirjoittaa noin paljon täyttä paskaa.
- sunnyriver
Voi olla myös timantti, kun sitä miettii!
- Make
Pienempinä paloina kiitos! Jos halutaan lukea koko kirja niin lainataan se kirjastosta. Anteeksi, mutta tämä jäi päällimmäiseksi ja varsinainen asia toissijaiseksi. Miksi teit noin?
- sunnyriver
En aio perustaa seurakuntaa, älä pelkää.
Viesti oli oikeastaan tosiaan tarkoitettu vastaukseksi henkilölle, joka kyseli nimenomaan näistä asioista. En pystynyt sillä kertaa vastaamaan ja toisella keraaa en enää löytänyt
alkuperäistä viestiä.
Hakuammuntaa siis.
Ja totta, parempi olisi ollut laittaa pienempiin osiin. Nyt teksti oli alunperin Wordissa kirjoitettu ja tarkoitus oli linkittää se viestin, mutta näemmä saan harjoitella vielä.
Itselleni Neen kirja on rakas, luen sitä parin vuoden välein uudestaan ja uudestaan, silloin kun pakkaa unohtumaan ero ssielun ja hengen voimien välillä.
Hyvää jatkoa sinulle!
- Elohiiri#
Lukisin heti tuon kirjan kun vain jostain käsiini saisin.
Kunpa siitä saisi joskus uusintapainoksen, niin ostaisin sen välittömästi.tuon kirjan uusintapainoksen. Sain ystävältä lainaksi. Kysypä lähimmästä kristillisestä kirjakaupasta.
- runis
Hienoa että tuot tämän kirjan esille!
olen lukenut sen myös ja silloin Pyhä Henki avasi
mulle sielun ja hengen eron ja nyt on paljon helpompaa eroittaa milloin kuljen sielullisesti
ja taasen hengellisesti ja ruumis todella on se
- ulkoisin osa meissä ihmisissä, vaikka täällä
maailmassa sitä pidetään liian " sisäisenä "
eli tasapaino on epätasapainossa >
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.172254Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä
Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain2191876Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0162071752Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt1021431Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno481326Naiseni on todellinen seksipeto
Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu541139Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas1741125- 891031
Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.
Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.148937Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."
Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks14891