I got one story to tell you

John C. G-man

Kauan olen monenlaista countrya kuunnellut. Uudempaa, vanhempaa, ei niin tunnettua, outlaw countrya, mainstream artisteja ja bluegrassia. Kantri musiikin maailma on kiehtova, kova ja vaatimaton. Hienoja sanoituksia, loistavia soittajia, hienoja sävellyksiä sekä loistavia säveltäjiä ja tulkitsijoita. Kantri- piireissä ovat monet artistit tehneet toisten kappaleista hittejä. Kuten vaikka Kris Kristoffersonin Sunday morning coming down, josta Johnny Cash teki loistavan version.

Minulle tärkeitä artisteja ovat mm. Willie Nelson, J. Cash, K. Kristofferson, Kenny Chesney, Josh Turner, Merle Haggard, Rascal flatts, George Strait, Glen Campbell and list goes on.

W. Nelsonista erityisen tekee ääni, luonne ja persoonallinen tyyli soittaa tunnettua Trigger- kitaraansa. Hänen lauluansa kuuntelee mielellään senkin takia että hänellä on absoluuttinen sävelkorva, eikä vääriä säveliä kuule. Willie on Amerikan kansallis-aarre siinä missä Bruce Springsteen on Amerikan ääni.

Koko highwaymen jengi;Willie ,Johnny, Kris ja Waylon ovat luoneet kantri musiikille vakaan pohjan. Tottakai heitä ennen oli Hank Williamsit ja muut, mutta he ovat suurimpia vaikuttajia tämän päivän kantri- artisteille.

Glen Campbell on yksi suurista mutta myös suhteelisen tuntematon. Arkansasista Cashin seuduilta kotoisin oleva Glen aloitti uransa kitaristina ja studiomuusikkona. Hän on soittanut mm. Frank Sinatran ja Beach Boysin levyillä, you name it. Parempaa kitaristia saa hakea mutta Glen on myös loistava laulaja. Hän teki hittejä monesta Jimmy Webbin laulusta. Isännöi myös ohjelmaa Goodtime hour 70- luvulla.

Hienoja kantri artisteja ja bändejä on liian monta mainittavaksi. Kantri musiikkia pidetään juntti musiikkina, olen eri mieltä. Kantri on maanläheistä, rehtiä, kaunista ja ennenkaikkea musiikkia sanan varsinaisessa merkityksessä.

Kiitos

0

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä sinä näet

        kun katsot peiliin?
        Ikävä
        112
        1431
      2. Se helpottaisi oloa jos

        Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
        Ikävä
        88
        1287
      3. Palsta kysely..

        Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
        Sinkut
        134
        1028
      4. Missä väleissä ollaan

        Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
        Ikävä
        68
        964
      5. aivan mieletön ikävä

        paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
        Ikävä
        39
        887
      6. Riittääkö vielä

        Pelkät kuvat? 😉
        Ikävä
        71
        863
      7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

        Alttarille astelette
        Ikävä
        97
        857
      8. Mitä toivot

        Välienne olevan?
        Ikävä
        75
        836
      9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

        Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
        Ikävä
        53
        807
      10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

        Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
        Ikävä
        39
        764
      Aihe