Valkoinen häntä Oravalla!!

nähnyt

Laitoin tuonne eläimet palstalle tästä,kysynpä vielä täältä, tälle ilmiölle selitystä.

Meidän pihakuusessa asuu Oravapariskunta,toisella Kurrella on ihan valkoinen häntä ja tänään kun kurren taas näin, sillä oli myös mahanalusta joka noirmaalistikkin on valkea,mutta päässäkin oli valkoista,ja muuten se on vaaleanharmaan sävyinen.Enkä milloinkaan muulloin ole nähnyt kun punertavia Oravia. ja sen parikin on normaalivärinen.Että mistä kummasta tuo poikkeava väritys voisi johtua?

6

1763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pöpi2

      Albiino-oravan ja tavallisen risteytymä!?

    • vesa

      evoluutio?

    • rekisteröitymätön

      Eksoottisin (ja biologin mieltä kiehtovin) selitys olisi, että kyseessä on kimeira - kahden eri alkion yhteensulauma. Toinen yksilö sattuisi olemaan albiino. Onko valkoinen väri symmetrisesti? Kimeirat ovat usein symmetrisiä tai sitten täysin "puolikkaita" (pituussuunnassa jakautuneita), eli yksi puoli on toista, ja toinen toista yksilöä.

      Yksi mahdollinen, edellistä todennäköisempi (kimeirat ovat tosi harvinaisia, albiinot ovat harvinaisia, joten albinismin ja kimeirismin yhteensattuma on tosi, tosi harvinainen - ei kuitenkaan mahdoton) on, että otuksella on ollut jokin ihosairaus, vaikka kapi (voi olla jo parantunut) , joka muuttaa turkin väriä laikuttaisesti. Tiedän itse pari koiraa, joilla pahan tulehduksen jälkeinen karvankasvu on vahingoittuneilla alueilla ollut eri väristä kuin aiemmin. Itseasiassa myös yhdellä ihmistutulla päänahan arven alueelta kasvaa valkeaa tukkaa, vaikka muualla väri on vielä säilynyt. Noh, vanhetessa se korjaantuu :)

      Albinismi esiintyy koko yksilössä, joten "pelkkä" albiino se ei voi olla.


      Jokin muukin selitys on toki mahdollinen, laikuttaisuus voi olla tässä yksilössä tapahtuneen mutaation tai periytyvän (peittyvästi) geenivirheen aiheuttama - monet eläimet ovat laikukkaita, ja tällaisia geenejä on. Se on kuitenkin epätodennäköistä, koska oravan lähisukulaisista ei löydy laikukkaita lajeja, eikä laikukkaita oravia ole havaittu enemmän.

      Ja kyllähän oravat uteliaina otuksina voivat saada turkkinsa maaliakin... Sen tosin varmaan olisit havainnut: maalin kyllä tunnistaa.

      Näkemättä ja tutkimatta oravaa tarkemmin on mahdotonta sanoa. Todennäköisyyden puolesta kallistuisin kuitenkin olettamaan ihosairautta.

      • nähnyt

        puoleen se kuulostaa maholliselta,tänäänkin näin Oravaa,hännän tyviosa on normaali harmaata ja yli puolestavälistä ihan lumivalkeaa.naamassa sillä on kuono-osa valkoinen niinkuin hevosella läsi,siis todella nätin näkönen kurre,kun korvatupsut on taas ihan tummat.


    • Genetiikkaopiskelija

      kyseessä olla seuraavanlainen tapaus.
      (Oletan, että oravien sukupuoli määräytyy samoin kuin ihmisen. En tosin tiedä onko näin.)

      Joku väriä säätelevistä geeneistä on rekombinaation kautta joutunut X-kromosomiin.
      Koska jokaisessa solussa on vain yksi X-kromosomi ns. käytössä tulee värityksesta aika erikoinen, kun X:sistä toinen, sattumanvaraisesti "sammutetaan" ja vain toinen alleeleista tulee näkyviin (eli joko "ruskea-alleeli" tai "valkoinen-alleeli). (Alleeli on siis saman geenin eri muotoja.)
      Vastaavaa tavataan Calico-värityksen omaavilla kissoilla (ruskea valkoisilla läiskillä).

    • Nanna*

      Oravallahan talviturkki on harmaa, joten voisiko olla kyseessä ihan normaali turkinvaihto...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe