Seurailin puolella korvalla TV:stä uintikilpailua, jossa uitiin kai jokin viestikilpailu. Selostaja kertoi melkoisella pauhinalla kuinka joku "Jani ui ankkuriosuuden tässä kisassa" (nimi epäoleellinen).
Minua jäi vaivaamaan: tiedän kyllä että kilpauinti on vaativa laji, jossa joutuu koko ajan ponnistelemaan jos haluaa pysyä pinnalla - mutta miten se tapahtuu se ankkuriosuuden uiminen? Se se mahtaa olla erityisen vaikeaa?
Urheilujuttu?
11
541
Vastaukset
- !!!
1. Kuka on Jutta Grahn?
2. Kuka on hänen miehensä (paitsi että sinä)?
3. Mitä tarkoitat? Kysymyksesi ei aukea ollenkaan?- Jutta Grahnin mies
1. Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen saattaisivat tietää.
2. Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen saattaisivat tietää senkin.
3. Valitan, jos ei auennut. - eli viimeinen
Jutta Grahnin mies kirjoitti:
1. Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen saattaisivat tietää.
2. Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen saattaisivat tietää senkin.
3. Valitan, jos ei auennut.Mitä ihmettä oikein kummastelet? Sitäkö että ankkuriosuus vedessä olisi raskasta hah hah haa. Ei tahdo naurattaa.
- tiedusteluja:
Jutta Grahnin mies kirjoitti:
1. Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen saattaisivat tietää.
2. Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen saattaisivat tietää senkin.
3. Valitan, jos ei auennut.1. Ketkä ovat Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen (kun en ole lukenut Veikko Huovista)?
2. Miksi valitat, kun et kuitenkaan tarkenna mitä tarkoitit ankkurikysymykselläsi? - Jutta Grahnin mies
tiedusteluja: kirjoitti:
1. Ketkä ovat Rouvat Hannele Nygård ja Lispe Ryynänen (kun en ole lukenut Veikko Huovista)?
2. Miksi valitat, kun et kuitenkaan tarkenna mitä tarkoitit ankkurikysymykselläsi?>2. Miksi valitat, kun et kuitenkaan tarkenna mitä tarkoitit
>ankkurikysymykselläsi?
Otetaan sitten valitus pois kun se ei kelvannut...
Pitäisikö kaikella olla jokin tarkoitus?
- kgfhckjkjhkj
vai veteli jani pohjia myöten hidastellen. hyvä että lopetti.
- Terapeutin sohvan alta
Touretten syndromaa?
- uutisankkuri
Entäs sitten uutisankkurit? Eihän niitä ole monesti kuin yksi.
- ällistelijä
Mikä ihme on tämä laulun sanoissa usein mainittu ankkurinaappi?
- Pyhimys pääsee asiaan
Taitaa kuulua samaan sarjaan kuin Jussu Pöyhösen tekemä parodia "Kaukaisesta ystävästä" - siinä parodiaversiossahan solisti laulelee että "kaukainen yyystävääin tää on lauluni suuulle -- vaik' eero piitkä liee" ja niin edelleen.
:D - Lammikkolaivuri
Minun aluksessani on muutama knaapi, joita käytän hyväkseni ankkuroiduttaessa. Kietaisen klyyssin läpi kulkevan ankarolinani (ankkuriliinani) sopivalta kohdalta knaapin sakaroiden ympärille ja siinähän sitten pysytään jos ollaan pysyäkseen.
Kippari se on veneessä se, joka näyttää knaapin paikan!
http://www.geocities.com/aurinkopurjehtijat/knaapi.gif
http://images.google.com/images?ndsp=18&hl=fi&lr=&rls=com.microsoft:en-US&q= site:www.nautikulma.fi knaapi
Sanastoa:
Ankarolina, (tuotemerkki) kelalle kierretty nauhamainen ankkuri- tai kiinnitysköysi
Knaappi, knaapi, kiinnike. Kaksisakarainen köyden kiinnityshela. (Keskiajalla ritarin asemies; uuden ajan alussa Ruotsissa alhaisempi vapaamies).
http://www.paatti.com/sanastopaatti/index.htm
Haukku, klyyssi
Aluksen partaassa tai kannella oleva silmäke tai vetoura, jonka läpi kiinnitys- tai ankkuriköydet vedetään
http://www.hylyt.net/sanasto.jsp?initial=K
http://koti.welho.com/eniemela/sanasto.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3466387Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483806- 83974
- 52880
- 56836
- 41820
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,137813Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8813- 68810
Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14731