Hei. Minulla on tytär joka on luistellut 8-vuotiaasta asti Taitajat ryhmässä 3 kertaa viikossa. Hän kyselee koko ajan onko hänenkin mahdollisuus päästä joskus sm kisohin ym. Olen kysellyt seuran valmentajilta mutta koskaan en ole saanut selvää vastausta.
Tyttäreni kilpailee taitajat ryhmässä mutta haluaisi harjoitella vieläkin enemmän.
Pystyykö taitajat ryhmästä siirtymään esim. Lutzehin ym. Luistelukouluun ei ollut silloin aikoinaan mahdollista tulla koska olemme muuttaneet toiselta paikkakunnalta.
On nii sääli kunlapsella on unelmia mutta ja halua ja kunnianhimoa mutta sitten ei ole mahdollisuutta kehittyä.
Miten päästä kiklparyhmään.
9
1250
Vastaukset
- ja kokemuksia
hankkimaan, siellähän sitten selviää pärjääkö ja kestääkö kiinnostuskaan. Kisaaminen tuntuu hienolta mutta on raskastakin työtä lapselle.
- kuin tyttäret
joten on tarpeen selvittää itselleen kumman kiinnostuksesta on kyse.
- pitää
Hieman vaikuttaa tyttäresi vanhalta siirtymään kilpapuolelle. Tosin jos taidot on hallinnassa ja harrastus ollut aktiivista niin miksei? Meidän seurassa valmentajat kutsuvat kilparyhmiin, niihin ei varsinaisesti voi hakeutua, toki kiinnostuksesta kannattaa kertoa.
- Luistelusta
Periaatteessa tietysti voi siirtyä taitajat ryhmästä kilparyhmään, mutta taidothan sen ratkaisevat.
Minkä ikäinen tyttö on nyt ja mitkä ovat taidot? Elimistön mm. hermoston kehittymisen vuoksi useiden taitojen pitää olla hankkittuna ennen murrosikää. Esimerkiksi axel pitäisi yleensä osata alle 10-vuotiaana, jos sen joskus aikoo oppia. (Käytännössä 10-vuotiaat kilparyhmässä osaavat jo kaikki kaksoishypytkin).
Varmasti tyttäresi 3 kertaa viikossa treenaten kehittyy koko ajan taitajat-ryhmässäkin. Kehittymistä voi tietysti edesauttaa vaikka käymällä balettitunneilla yms. liikuntaharrastuksissa, jos tanssitunnit eivät kuulu ryhmän oheisharjoitteluun muuten. Omaehtoisestikin voi tietysti treenata yleisöluisteluissa.
Voisiko tytttäresi miettiä esimerkiksi muodostelmaluistelua yksinluisteluharrasteen oheen, mikäli haluaa luistella enemmän, eikä mahdollisuutta kilparyhmään pääsyyn ole?- äippä
Ihka taatusti kaikki alle kymmenvuotiaat eivät osaa kaikkia kaksoishyppyjä. Toisekseen tyttö on auttamattomasti liian vanha. Perusluistelu ei ehdi saati sitten muut elementit kehittyä riittävän hyviksi, sillä kaikissa kilparyhmissä on tietyt ikärajoitteet. Kilpailla voi ihan hyvin taitajissa joten eikun kyselee kilpailuja omalta seuralta.
- ja ikärajoista
äippä kirjoitti:
Ihka taatusti kaikki alle kymmenvuotiaat eivät osaa kaikkia kaksoishyppyjä. Toisekseen tyttö on auttamattomasti liian vanha. Perusluistelu ei ehdi saati sitten muut elementit kehittyä riittävän hyviksi, sillä kaikissa kilparyhmissä on tietyt ikärajoitteet. Kilpailla voi ihan hyvin taitajissa joten eikun kyselee kilpailuja omalta seuralta.
Alkuperäisessä viestissä ei ollut tytön ikää, vain se, että harrastus on 8-vuotiaasta asti ollut 3xvko ja tapahtunut taitajaryhmässä. Joten ei voi tietää onko hän liian vanha kilpaluisteluun ja harrastusmielessähän hän jo sitä tekeekin.
Tokikaan kaikki ALLE 10-vuotiaat eivät osaa kaikkia kaksoishyppyjä. Mutta monissa seuroissa kilparyhmissä harjoitellaan jo 6-9 vuotiaana niin kovaa, että lapset jotka näissä ryhmissä motivoituneesti harjoittelevat osaavat jo 10-vuotiaina ainakin useimmat kaksoishypyt jo melko hyvin. Sinänsä kilpasarjojen ikävaatimukset ovat aika laveat. Esimerkiksi silmusarjoissa (alueellinen kilpailusarja), joissa kaksoishyppyjen hallintaa aletaan asteittain edellyttää, on tällä hetkellä muistaakseni yläikärajana v.93 syntyneet. (Käytännössä sen ikäisiä silmuja ei ainkaan meidän seurassa ole vaan näissä sarjoissa kilpailevat ovat v.95-98 syntyneitä ja v.93 syntyneet kilpailevat debytanteista ylöspäin eri sarjoissa). Seuroittain luistelijoiden ja valmennuksen taso ja määrä sekä luistelijoiden karsinta kilparyhmiin varmasti vaihtelee paljonkin. - aloitti 11-vuotiaana
luistelun ja oppi ekana vuonna kaikki yksöishypyt, tokana vuonna akselin ja kaksoishypyt, nyt treenaa edelleen kaksoishyppyjä. Tasoltaan olisi silmu, mutta ikärajojen vuoksi aluejunioreissa.
Huippuluistelijaksi ei voi päästä näin vanhana aloittanut, mutta keskitason kilpaluistelijaksi kyllä, jos se riittää tytölle tavoitteeksi?
- ---perus luistelija---
Heips, miks kaikki aina sanoo että jos alottaa 8 vuotiaana luistelun eivoisi päästä huippu tasolle`???? tota en oikein ymmärrä, koska harjoittelemallahan se tulee! Mun mielestä on ihan tyhmää ja lapsellista että lapset viedään jo vaippa iässä 2-3vuotiaana jäälle että niistä tulis maailmanmestareita! ? en tajua!
- se aikainen aloittaminen
on tarpeen että nivelten liikkuvuus ja keveys ja liikkeitten laajuus ei ole vielä kärsinyt. lapsen lantio taipuu eri tavoin harjoitettuna kuin vanhemman jo.
hermoston kehitys etenee myös herkkyyskausin kuten oppiminenkin. Siksi ne treenit aloitetaaan jo ihan nuorina, hermostoon ratautuu ja lihasmuistiin liikkeet korkealle tasolle päästäkseen.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1462479Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot96994- 64871
- 60733
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18667Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637