äidit (ja muut) joulukuntoon vk18

CaMiJo

Moi kaikille!!

Kävin lukasemassa edellisen pinon ja olen taas ajan tasalla. Eli mulla on nyt paino noussut 400g mutta voisin jopa keksiä siihen syynkin. Kävin kaksi viikkoa takaperin latattamassa hormooni kierukan ja näinhän ne hormoonit taas tekee ruoka maistuu;-) (MUTTA EN AIO LIHOTA!!!!)
Eli ei anneta sen masentaa. Näin jo että alle 60 on mahdollista joten EN LUOVUTA!!! Nyt muutto vie vain kaiken ajan. Muutan ensi viikonloppuna... Huh hu.
Ja siitä paino listasta joka minulla on. Se ei vie aikaa, käyn joka kerta kopioimassa edellisen viikon. Se on helppoa ja motivoivaa. Joten kaikki vaan esille. Painoa kun tulee reippaasti lisää niin V****taa laittaa se muille esille joten sekin motivoi;-)
Ensi maanantai jos joku ystävällinen sielu kävisi laittamassa pinon. En tiedä koska pääsen koneelle koska en ole varma onko minun netti liittymä vielä auki.
Mutta infoan taas kun olen netin äärellä.

Ja nyt kaikki listat esille:

21.8 paino 67,5kg
28.8 paino 66,5kg
04.9 paino 64,6kg
11.9 paino 65,7kg
18.9 paino 64,3kg
25.9 Paino 63,7kg
2.10 Paino 62,4kg
8.10 Paino 62,4kg
16.10 "Reissussa(ei vaakaa mukana) :-)"
23.10 Paino 62,4kg
30.10 Paino 62,4kg
06.11 Paino 62,4kg
13.11 Paino 61,4kg
20.11 Paino 61,4kg
27.11 Paino 61,0kg
04.12 Paino 59,9kg JEE!!!!
11.12 Paino 60,3kg

9

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vatsakas äitee

      tänään 65.7kg, eli taas hiukan pois.
      Runsasta kalorikulutusta muuttopuuhiin. Yritetään maistella jouluherkkuja kohtuudella!!!

      • vatsakas äitee

        Lähtöpaino
        68.1kg 2.10
        66.9kg 5.10
        66.8kg 9.10
        66.2kg 10.10
        67.0kg 24.10
        66.3kg 17.11
        66.1kg 20.11
        66.0 kg 29.11
        65.8kg 11.12
        65.7kg tänään.

        Tämä on muistutus etten syä liikaa jouluherkkuja. Eilen oli joulukakkua ja tänään on joulukahvit ja jne...
        Ihmettelen ettei paino ole noussut. Pitää nyt olla tarkkana vähitellen paino voi nousta.
        Pyrin käymään nyt joka aamu puntarissa, niin ei pääse mitään kamalaa nousua tapahtuun...


    • CaMiJo

      Missäs te kaikki muut olette???
      Joulu tulee mutta ei me mihinkään
      mennä.. Hop Hop pinoon kaikki ;-)

      • vatsakas äitee

        Minä pysyn joulusta huolimatta ja juuri joulunkin takia mukana.
        Nyt lähden kävelylenkille en uskalla vielä tukkoisuuden vuoksi juosta. Päivälläteen kotihommia rivakasti ja sitten iltapäivällä menen joulukahveille. Siellä on seitsemää sorttia ja pakko ottaa,,, en kehtaa sanoa olevani laihiksella.
        Tämä on nyt mun herkkupäiväni.


    • saruliino

      14.8. 83,8
      28.9. 82,4
      25.9. 82,8
      2.10. 83,4
      6.11. 84,7
      13.11. 85
      20.11. 84,4
      27.11. 83,6
      5.12. 83,4
      11.12. 84,4

      Surullista, mutta totta. Siksi ei oikein huvittanut heti maanantaina käydä ilmoittautumassa. On syöty suklaata.
      Lapset lähtee joulun jälkeen osa-aikaiseen hoitoon. Töihin pitäisi katsella. Saa nähdä, miksi tämä elämä kääntyy. Painokäyrän suuntaa voin arvailla: joulu voi tehdä pari-kolmekin kiloa, mutta töihinlähtö ryhdistää elämää ihmeesti, ei ole jatkuvaa päiväkahvittelua väsymykseen.

      • vatsakas äitee

        niin saat väsymystä pois. Olin ennen oikea kahvikissa. Nykyään juon kahvia vain aamuisin. En juo päivä- tai iltakahvia laisinkaan. Tietenkin kylässä otan kahvia. Eilenkin maistui hyvältä joulupulla ja kahvi.
        Ennen olin niin väsynyt että täytyi juoda piristykseksi kahvia. Nykyään ei tarvi päiväpiristystä, aamukavin kyllä tarvin.
        Juon vihreää teetä päivisin aina muistaissani ja ehkä sekin piristää ja poistaa ruokahimoja.
        Aamulenkki on myös piristävä. Jumpasta ja lenkistä tulee kuntoa ja näin jaksaa huomattavasti enemmän.

        Paino oli nyt 65.6kg, eli -100g, tarkasti katsotaan pudotukset.

        Nyt voisin lähteä taas joulukahville... tekisi mieli jättää jo väliin ja mennä ulos kävelemään. Vieläkin pitää niistää ja yskiä joten en uskalla juosta.

        Pysytään mukana vaikka valitettavasti joulu tuo syömisiä.
        Yritän leipoa vain silloin kun lapset ovat kotona kaappimassa astioita. Minulla on ollut paha tapa kaappia taikinan loput suuhuni.

        Jalat ja reidet ovat hoikentuneet. Valitettavasti pelastusrengas on paikoillaan. Toivon, että kun jaloista läski loppuu niin on pakko alkaa vyötäroläskin hävitä!!!

        Joulutunnelmaa!!!


      • saruliino
        vatsakas äitee kirjoitti:

        niin saat väsymystä pois. Olin ennen oikea kahvikissa. Nykyään juon kahvia vain aamuisin. En juo päivä- tai iltakahvia laisinkaan. Tietenkin kylässä otan kahvia. Eilenkin maistui hyvältä joulupulla ja kahvi.
        Ennen olin niin väsynyt että täytyi juoda piristykseksi kahvia. Nykyään ei tarvi päiväpiristystä, aamukavin kyllä tarvin.
        Juon vihreää teetä päivisin aina muistaissani ja ehkä sekin piristää ja poistaa ruokahimoja.
        Aamulenkki on myös piristävä. Jumpasta ja lenkistä tulee kuntoa ja näin jaksaa huomattavasti enemmän.

        Paino oli nyt 65.6kg, eli -100g, tarkasti katsotaan pudotukset.

        Nyt voisin lähteä taas joulukahville... tekisi mieli jättää jo väliin ja mennä ulos kävelemään. Vieläkin pitää niistää ja yskiä joten en uskalla juosta.

        Pysytään mukana vaikka valitettavasti joulu tuo syömisiä.
        Yritän leipoa vain silloin kun lapset ovat kotona kaappimassa astioita. Minulla on ollut paha tapa kaappia taikinan loput suuhuni.

        Jalat ja reidet ovat hoikentuneet. Valitettavasti pelastusrengas on paikoillaan. Toivon, että kun jaloista läski loppuu niin on pakko alkaa vyötäroläskin hävitä!!!

        Joulutunnelmaa!!!

        Pitäisi tosiaankin panostaa noihin vaihtoehtovirikkeisiin. Alibini ovat olleet: väsymys estää minua heräämästä aamulla ajoissa, nukun ilman herätystä valoisan tuloon asti, ja herätettynä kestää puolikin tuntia ennen kuin pääsen sängystä ulos. Kaupassa haluttaisi kyllä hedelmiä ja vihanneksia, mutta vastustan espanjalaisia ja israelilaisia poliittisista syistä, espanjalaiset ja italialaiset ovat lisäksi mauttomia, hollantilaiset ovat mauttomia ja myrkyin kasvatettuja, ranskalaisiakin kohtaan tunnen epäluuloa. Suomalaiset, ruotsalaiset ja saksalaiset ovat suositeltavien listalla - siis mitä ne olisivat? Perunassa on kamalasti hiilihydraattia, omenan saanti loppuu jouluna, kasvihuonevihannesten viljely pimeimpään aikaan kuluttaa liikaa energiaa - Kotimaiset marjat, tiedän, mutta ne ovat turhan usein pihan toisella puolella varastopakastimessa. Vihreää teetä lipittelin yhteen aikaan, kunnes muutaman kerran keitos ehti limoittua hellalla ennenkuin sain juoduksi koko satsin, niin on tullut vähän taukoa. Vihreässä teessähän on melko paljon kofeiiniakin, kyllä se piristää.
        Yksi hyvä keino olisi syöminen vain, kun on nälkä (se on yllättävän vaikeaa). Mutta silloin pitäisi olla yksin asuva. Pakkohan äidin on esimerkin vuoksi syödä lasten kanssa.
        Vatsakas äitee! Vyötäröläskinhän pitäisi olla sitä helposti lähtevää. Vaihdettaisiinko läskejä? Minä olen jopa normaalipainoisena housukokoa 44, läskini sijaitsevat reisissä ja takapuolessa, enkä edes uneksi että ne lähtisivät kokonaan pois. Kun lihoin, läskiä tuli enimmäkseen vyötärölle ja sitten tietysti tasaisesti joka paikkaan. Kun laihdun, lähtee ensimmäisenä rintojen alta (liivien ymp. mitta on jopa yli 90-kiloisena ollut 80!). Sitten vyötäröstä, ja vain vähän lantiosta.


    • Äippä-77

      Olen minäkin täällä vielä kuulolla..

      Paino oli tänä aamuna 69,4kg Se on edelleen tätä huolta ja murhetta niin ei tee mieli syödä. Sen verran kuitenkin nähtävästi olen syönyt että paino ei ole pudonnut enempää. No onhan tuo kaksi kiloa kahdessa viikossa jo aika paljon.

      Jossain vaiheessa kun jaksan, laitan myös listaa.

    • Äippä-77

      Väänsinpä tässä nyt ajankuluksi listan:

      23.8. 72,5
      30.8. 72,0
      5.9. 70,6
      11.9. 70,3
      23.9. motivaatiopula (ei painoa)
      25.9. 70,8
      2.10. 70,0
      9.10. 69.6
      23.10. 70.6
      31.10. 70,3
      6.11. 71,6
      13.11. 71,4
      22.11. 71,5
      14.12. 69,4

      Näkyy olevan tasainen käyrä ensin alas ja taas ylös.. saa nähdä miten jatkuu.

      Pikkuisen alkaa mieli olemaan parempi ja vähän jo joulumieltäkin. Tänään pitäisi leipoa pipareita lapsen kanssa, tulee varmaan maistettua parit piparit siinä sivussa. Mutta vastapainoksi lähdetään metsään katselemaan joulukuusta valmiiksi ja eilen siivosin joten siinä tuli liikuntaa kun lattiat pesin. Tänäänkin vielä pitäisi vähän siivota, joten toivottavasti liikkuminen ja syöminen pysyy balanssissa ;)

      CaMiJo:lle kertoisin että kun minulle laitettiin hormonikierukka n. vuosi sitten niin sen jälkeen nousi paino. En silloin ajatellut että se siitä johtuisi, mutta nyt kun heitit ajatuksen ilmaan niin kuulostaa mahdolliselta.

      Tsemppiä taas vaan kaikille ja mukavaa joulunalusviikkoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe