Olen yrittänyt etsiä tietoa kuolemasta, mutta huonosti löytyy. Haluaisin siis tieteellisiä selityksiä (by fyysikot, kemistit, biologit...), en uskonnollista infoa. Onko tosiaan niin että pitää ihan kirjastoon lampsia??!!
Mitä siis kuolemasta tiedetään ja miten löydän netin uumenista kunnon infoa asiasta?
Mitä siis kuolemasta tiedetään ja miten löydän netin uumenista kunnon infoa asiasta?
Vastaukset 11
Vanhimmat
eihän siinä mitään ihmeellistä ole, elämä päättyy lopullisesti, piste! Alkaa hajoaminen, paluu luontoon!
Kuolemassa organismin aineenvaihdunta taikka sen normaali toiminta lakkaa enemmän taikka vähemmän yhtäaikaisesti ja lopullisesti. Syynä on aina jonkin kokonaisuuden kannalta merkittävän mekanismin ratkaiseva häiriintyminen, jonka lopputuloksena muidenkin kyseiseen yksilöön kuuluvien solujen toimintaedellytys loppuu. Muussa tapauksessa kyseessä olisi sairaus taikka jonkinlainen horrostila tai uni (aineenvaihdunnan hidastuminen, talvehtiminen jne.). Kuoliossa vain osa soluista kuolee.
Kuolema on enemmän taikka vähemmän yhtäaikainen solujen normaalin toiminnan loppuminen. Sen seurauksena koko organismi lopettaa toimintansa ja yleensä hajoaa erilaisten hajoamisprosessien johdosta (lahoaminen, mätäneminen, yms.) niiksi aineiksi, joista on muodostunut. Kuolemassa solujen toiminta pysähtyy niin ratkaisevasti, että ne eivät enään palaudu toimiviksi.
Kaikki solut eivät kuole yhtä aikaa. Esimerkiksi vaikkapa ihmisen hiukset ja kynnet saattavat kasvaa vielä kauan ihmisen kuolleeksi julistamisen jälkeen. Ja tietenkin onnistuneesti lisääntyneet sukusolut jatkavat elämistään ja lisääntymistään toisissa yksilössä.
Mielenkiintoista olisi sen tutkiminen, että riittävän yhtäaikaisella, koko organismin kuolettamisella ja sopivalla (hermeettisellä) säilytyksellä sen rakenne voitaisiin säilyttää kuoleman jälkeenkin muuttumattomana. Mm. balsamointi ja muumiointi. Ongelmahan tämän suhteen vaikkapa eläimellä on se, että sen oman ruuansulatuksen bakteerit syövät oman elimistön sisältäpäin. Nämä bakteerit pitäisi siis kuolettaa samalla kun muukin solukko kuolee ja kokonaisuuden toiminna yhtäaikainen lopettaminen olisi sen säilyttämisen kannalta avainatekijä.
(Tietosanakirjoissa on lisää tarkkoja selityksiä kuoleman etenemisestä vaikkapa eläimellä taikka ihmisellä.)
Unohdit ns. elävät kuolleet (undead).
Niitä ovat mm. vampyyrit, zombiet ja ghoulit.
Niiden elämä on peruuttamattomasti päättynyt, muttei kuolemaan, sillä aineenvaihdunta ja ruumiilliset toiminnot kuitenkin jatkuvat, tosin epänormaaleina.
ja ota tuttis mukaan!
hymysi hyytyy kun zombie nappaa sinut!
Mihin luulet satojen vuosittain katoavien ihmisten joutuvan?
joka taitaa olla ainoa todellinen. Woodoo-papit pystyvät ilmeisesti myrkyttämään henkilön jollain pulverilla, jonka lopputuloksena on ns. zombie taikka elävä kuollut. Jonkinlainen elintoimintojen hidastuminen siinä määrin, että henkilön saattaa vahingossa luulla kuolleen, vaikka sitten palaisikin eläväksi. (??)
se zombie taitaa olla muutakin kuin satua.
"Kaikki solut eivät kuole yhtä aikaa. Esimerkiksi vaikkapa ihmisen hiukset ja kynnet saattavat kasvaa vielä kauan ihmisen kuolleeksi julistamisen jälkeen."
totta on. Joskus keskiajallakin uskottiin vampyyreihin, kun jonkun hauta parin viikon päästä avattiin niin huomattiin että henkilön hiukset ja kynnet olivatkin kasvaneet ja tästä pääteltiin hänen vielä elävän, vampyyrinä. Luultiin, että se oli käynyt jonkun luona kummittelemassa. Sitten se teilattiinkin puutikulla arkkuunsa, niin ettei enää irti päässyt.
Joskus tapahtuu sellaista, että henkilö haudataan kataleptisessa tilassa, eli näennäisesti kuolleena. Sitten hän virkoaa haudassa, ja saattaa päästä kaivautumaan takaisin maan pinnalle, ja ryhtyy vampyyriksi.
asiaansa osaamaton asialla maahan pantaessa? Tukevalla tammisella vaarnalla arkun kannesta rintalastan kohdalta seivästää maahan riittävän syvälle, niin siellähän pysyy.