Mistä löydän hyvää tieteellistä tietoa kuolemasta? Olen surffaillut, mutta aika huonosti olen löytänyt. Kaipaan tieteellistä selitystä tälle mysteerille, en uskonnollista infoa.
Kuolemasta
teea
4311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä tietoa kaipaat?
"Kuolema" on varsin laaja alue. Yleisimpiä pohdinnan aiheita tieteellisesti on se, miksi kuolemme? Onko niin että solumme voivat jakautua vain rajallisen määrän? Kertyykö soluihin korjaamattomia virheitä? On kuitenkin olemassa "kuolemattomia" solulinjoja , esim. HeLa solut, jotka ovat alunperin ihmissoluja. Mikseivät ne sammu?
Prokaryooteilla ja muilla jakautumalla lisääntyvillä organismeilla on näennäisesti ikuinen elämä - samoin kasveilla, jotka lisääntyvät kasvullisesti tai partenogeneettisesti lisääntyvillä hyönteisillä.
Miksi me kuolemme?
Voisitko tarkentaa, mitä haluat tietää, niin osaan ehkä auttaa paremmin.
Solujen rajallista elämää pohditaan mm. täällä:
http://users.rcn.com/jkimball.ma.ultranet/BiologyPages/T/Telomeres.html
Että pumppu lakkaa toimimasta ja keuhkoverenkierto hyytyy ja se siitä.
"Kaipaan tieteellistä selitystä tälle mysteerille, en uskonnollista infoa"
oletko idiootti???
Mikä mysteeri siinä muka on ? Elintoiminnot loppuu, solut alkaa hajota hapenpuutteessa ja tukehtruessaan myrkyllisiin kuona-aineisiin. Sitten ruumis mätänee ja madot syö sen.
Ei se nyt sen ihmeellisempi juttu ole.