Pienenä minua aina ihmetytti kun kotiseudullani pohjoishämeessä sanottiin kadonneesta kissasta että "se on mennyt Keuruulle". Vähän ihmetytti kun siihen kuntaan on matkaa lähes 100 km. No myöhemmin tajusin että kyse on kissan kiima-ajasta. Kuinka yleinen tämä sanonta on ja missä sitä esiintyy?
kissa Keuruulla
hämeen hitain
2
915
Vastaukset
- entinen keuruulainen
En oo koskaan kuullukkaan moista, tosi vanha läppä pitää olla..
- Onttomukulakiurunkannus
Meil Pöytyäl Varsinais-Suames kissat oli menos Raumal. Ei kukka koska tiärä niitte sin oikiast menne, mut lährös ne kyl sano olevas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1372759Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2682350Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?221423- 1151112
- 971064
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041023Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13962Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57851Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.282810Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.50791