Mikä aiheuttaa vanhenemisen?
Johtuuko se geeneistä tai jostakin kopio-ongelmasta?
Jos se johtuisi geeneistä, niin ikuinen elämä olisi saavutettavissa n.30-vuodessa?
Ja jos ikuinen elämä olisi saavutettu, niin kestäisikö ihmisen "pääkoppa" sitä?
Mä itse luulen, että ikuinen elämä on ihan helppo nakki, saavutettavissa geenimanipulaatiolla.
Vanheneminen ja kuolema ovat evoluution sanelema juttu. Ilman kuolemaa lajit eivät kehity.
Toisin sanoen se on geeneistä kiinni.
Syöpäsolut eivät vanhene ja elävät ikuisesti(?), eikö se ole aika hyvä todiste.
Puhumattakaan kaksineuvoisista kannoista... jotka tekevät itsestään kloonin.
Eikös joku ihan arvostettu "geenibiologi"(?) äskettäin sanonut, että moni jo syntynyt sukupolvi tulee todennäköisesti elämään ikuisesti?
Olishan se kivaa, mutta tuottaisi muutaman pikku pikku ongelman;)
Ikuinen elämä?
15
836
Vastaukset
http://en.wikipedia.org/wiki/Aubrey_de_Grey
1. Elinikänä kertyvät DNA-muutokset.
2. Mitokondrion DNA:n muutokset
3. Solunsisäinen roskakertymä
4. Solujen ulkopuolinen roskakertymä, plakki.
5. Hitaasti uusiutuvien tai uusiutumattomien solujen hävikki.
6. Solujakautumisen loppuminen (ne telomeerihännät).
7. Solujenulkoiset kudosta jäykistävät proteiinilinkit.
SENS-projekti:
http://en.wikipedia.org/wiki/Engineered_negligible_senescence
tähtää näiden kaikkien tekijöiden eliminoimiseen bioteknisin ja nanoteknisin keinoin.
Kunnes nämä keinot ovat käytössä, kannattaa huolehtia itsestään terveellisisten elämäntapojen avulla, esim CR-ruokavaliolla:
http://en.wikipedia.org/wiki/Calorie_restriction
Toinen tutkittu menetelmä ikääntymisen hidastumiseen on emäksisen juomaveden käyttö:
http://www.ionizers.org/antiaging.htmlhttp://www.boston.com/news/globe/health_science/articles/2006/12/11/his_research_targets_the_aging_process/
Molekyylibiologi David Sinclair, Sirtris, kehittää vanhenemisenhidastamispilleriä, jonka vaikutus pitäisi olla vastaava kuin CR-ruokavaliolla. Se perustuu SIRT1-geenin manipulointiin.
""If you eat a high-fat meal, you're turning off your SIRT1 gene, and if you skip a meal you'll turn it on," says Sinclair, referring to the gene that produces sirtuin in mice and humans."
- kertakaikkiaan
Ainoastaan pilvilinnoissa elävät haahuilijat voivat ottaa tuon ikuisen elämän vakavasti. Ikuinen elämä, mahdotonta, ainakin ihmiselle.
Jos teoriassakin olisi mahdollista niin ihminen itse tuhoaisi koko ajatuksen. Kohta ei riittäisi että itse elää ikuisesti, pitäähän lapsienkin elää. Ja lastenlasten. Jne.
Ja eihän kulutustasoa voisi laskea, ennenkuulumatonta, eihän sellaiseen voisi alentua. Nykyiselläkin tasolla luonnonvarat hupenee, tuolla keinoin ihminen tekisi itsestään lopun hetkessä.
Tai joukkotuho olisi hyvin lähellä ja aineellinen hyvinvointi varmasti mennyttä.Jos tai kun vanheneminen sairautena opitaan hoitamaan, niin pitäisikö mielestäsi tämä operaatio kansainvälisesti kriminalisoida "rikoksena ihmisyyttä vastaan". Esim julistamalla että "ihmiselämän arvokkuus on sen lyhyydessä" ja siten "nuorennushoito halventaa ihmiselämän arvon"?
Esim nuorennushoidon vastaanottamisesta seuraisi kuolemanrangaistus?
" Nykyiselläkin tasolla luonnonvarat hupenee, tuolla keinoin ihminen tekisi itsestään lopun hetkessä."
Miten niin "hetkessä"?- vastauksia
Yusa kirjoitti:
Jos tai kun vanheneminen sairautena opitaan hoitamaan, niin pitäisikö mielestäsi tämä operaatio kansainvälisesti kriminalisoida "rikoksena ihmisyyttä vastaan". Esim julistamalla että "ihmiselämän arvokkuus on sen lyhyydessä" ja siten "nuorennushoito halventaa ihmiselämän arvon"?
Esim nuorennushoidon vastaanottamisesta seuraisi kuolemanrangaistus?
" Nykyiselläkin tasolla luonnonvarat hupenee, tuolla keinoin ihminen tekisi itsestään lopun hetkessä."
Miten niin "hetkessä"?Vanheneminen "sairautena" tuskin on hoidettavissa. Jos olisikin niin tottakai se pitäisi kieltää. Sehän tietäisi räjähdysmäistä väestönkasvua ja kuten jo sanoin niin ei ihmiset osaa säännöstellä luonnovaroja vaan kaikki revitään irti kunnes ne loppuu.
Eli tottakai sellainen pitäisi kieltää tai estää sen päätyminen koko kansalle. Taisiis näin jos yhtään ihmiskunnan ja tulevien polvien etuja halutaan ajatella. Mutta ihan miten vaan. - jaaaaa-a
vastauksia kirjoitti:
Vanheneminen "sairautena" tuskin on hoidettavissa. Jos olisikin niin tottakai se pitäisi kieltää. Sehän tietäisi räjähdysmäistä väestönkasvua ja kuten jo sanoin niin ei ihmiset osaa säännöstellä luonnovaroja vaan kaikki revitään irti kunnes ne loppuu.
Eli tottakai sellainen pitäisi kieltää tai estää sen päätyminen koko kansalle. Taisiis näin jos yhtään ihmiskunnan ja tulevien polvien etuja halutaan ajatella. Mutta ihan miten vaan.http://mutantti.blogspot.com/2004/09/kuolemattomuus-faq.html
Tuolla on vastattu noihin sinun väitteisiin. vastauksia kirjoitti:
Vanheneminen "sairautena" tuskin on hoidettavissa. Jos olisikin niin tottakai se pitäisi kieltää. Sehän tietäisi räjähdysmäistä väestönkasvua ja kuten jo sanoin niin ei ihmiset osaa säännöstellä luonnovaroja vaan kaikki revitään irti kunnes ne loppuu.
Eli tottakai sellainen pitäisi kieltää tai estää sen päätyminen koko kansalle. Taisiis näin jos yhtään ihmiskunnan ja tulevien polvien etuja halutaan ajatella. Mutta ihan miten vaan.Lääkärietiikka on tuhansien vuosien ajan edellyttänyt, että ihmishengen pelastamiseski tehdään kaikki mahdollinen ja nyt sinä vaadit siihen radikaalia muutosta: ihmisiälle on asetettava yläraja! Mikä se olisi? Oletko todella ajatellut loppuun asti?
Esim n. 15v sitten näytti tosiaan siltä, että vanheneminen on väistämätöntä. Nyt ei enään näytä siltä! Jos seuraisit alan tutkimuksia niin huomaisit. Tästä tosiaan vielä puhutaan varovasti, koska ei uskalleta ajatella mitä tästä seuraa. Olisi syytä ajatella.- Et vastannut
Yusa kirjoitti:
Lääkärietiikka on tuhansien vuosien ajan edellyttänyt, että ihmishengen pelastamiseski tehdään kaikki mahdollinen ja nyt sinä vaadit siihen radikaalia muutosta: ihmisiälle on asetettava yläraja! Mikä se olisi? Oletko todella ajatellut loppuun asti?
Esim n. 15v sitten näytti tosiaan siltä, että vanheneminen on väistämätöntä. Nyt ei enään näytä siltä! Jos seuraisit alan tutkimuksia niin huomaisit. Tästä tosiaan vielä puhutaan varovasti, koska ei uskalleta ajatella mitä tästä seuraa. Olisi syytä ajatella.Maapallolla on äärellinen pinta-ala. Kuolemattomuus -> suuri ihmismäärä -> tila loppuu. Tuohan on aivan lapsellisen yksinkertaista. Kumpikohan meistä ei ole ajatellut loppuun asti? Mikä tuossa ihan perustavaa laatua olevassa ajatuksessa ei nyt mene perille?
Ja ah, teknologia, tuo taikasana joka pelastaa kaiken, ei toimi tähänkään. Teknologialla kyllä voidaan pientä hienosäätöä tehdä, mutta ihminen kuluttaa, se on fakta. Ja kuten olen jankuttanut niin ei ihminen säännöstele, "minun jälkeen vedenpaisumus" on yleinen trendi eikä teknologia eikä mikään muu "vapaa ja demokraattinen" valinta poista sitä. Ihminen tekee mitä tahtoo jos vapaat kädet annetaan. Ja sinähän käsittääkseni olet tyrkyttämässä tuota kuolemattomuutta ihan joka iikalle. Et vastannut kirjoitti:
Maapallolla on äärellinen pinta-ala. Kuolemattomuus -> suuri ihmismäärä -> tila loppuu. Tuohan on aivan lapsellisen yksinkertaista. Kumpikohan meistä ei ole ajatellut loppuun asti? Mikä tuossa ihan perustavaa laatua olevassa ajatuksessa ei nyt mene perille?
Ja ah, teknologia, tuo taikasana joka pelastaa kaiken, ei toimi tähänkään. Teknologialla kyllä voidaan pientä hienosäätöä tehdä, mutta ihminen kuluttaa, se on fakta. Ja kuten olen jankuttanut niin ei ihminen säännöstele, "minun jälkeen vedenpaisumus" on yleinen trendi eikä teknologia eikä mikään muu "vapaa ja demokraattinen" valinta poista sitä. Ihminen tekee mitä tahtoo jos vapaat kädet annetaan. Ja sinähän käsittääkseni olet tyrkyttämässä tuota kuolemattomuutta ihan joka iikalle."Kuolemattomuus -> suuri ihmismäärä -> tila loppuu. Tuohan on aivan lapsellisen yksinkertaista."
Kyllä, näin olisi, jos kaikki muut asiat säilyisivät ennallaan. Mutta kun todennäköisesti eivät säily.
1. Voi tapahtua rajuja globaaleja katastrofeja, jotka tuhoavat suurimman osan ihmiskunnasta.
2. Se teknologia voi kehittyä sellaiselle tasolle, jota meidän on nyt vaikea kuvailla.
3. Molemmat edelliset.
On ennenaikaista alkaa huolestua sellaisesta, joka uhkaa vasta yli 50v jälkeen siitä, kun kuolleisuus alkaisi radikaalisti laskea. Kuolleisuuden pienenemistä suurempi huoli on ylisuuri syntyvyys. "Teollisuusmaissa" juuri nyt ollaan enemmän huolissaan liian pienestä syntyvyydestä kuin eliniän pidentymisestä.
Voisin kyllä keskustella teknologian rajoista, mutta en täällä biologian palstalla. Hieman perspektiiviä mahdollisuuksista voisi saada kirjallisuudesta, siis fiktiosta: Arthur Clarken "3001" esittää yhden vaihtoehdon vuoden 3000 maailmasta. Hänen ajatuksensa ovat yleensä hyvin perusteltuja. Hän on ollut usein oikeassa pitkän SF-kirjailijauransa aikana:
http://www.randomhouse.com/features/3001/
Siis vain perspektiiviä ajattelulle, ei faktaa, koska tulevaisuudesta emme tiedä mitään varmaa.
Minä kuitenkin tietoisesti yritän elää mahdollisimman vanhaksi soveltaen parasta käytettävissä olevaa tietoa.- ...kyllä lopu.
Et vastannut kirjoitti:
Maapallolla on äärellinen pinta-ala. Kuolemattomuus -> suuri ihmismäärä -> tila loppuu. Tuohan on aivan lapsellisen yksinkertaista. Kumpikohan meistä ei ole ajatellut loppuun asti? Mikä tuossa ihan perustavaa laatua olevassa ajatuksessa ei nyt mene perille?
Ja ah, teknologia, tuo taikasana joka pelastaa kaiken, ei toimi tähänkään. Teknologialla kyllä voidaan pientä hienosäätöä tehdä, mutta ihminen kuluttaa, se on fakta. Ja kuten olen jankuttanut niin ei ihminen säännöstele, "minun jälkeen vedenpaisumus" on yleinen trendi eikä teknologia eikä mikään muu "vapaa ja demokraattinen" valinta poista sitä. Ihminen tekee mitä tahtoo jos vapaat kädet annetaan. Ja sinähän käsittääkseni olet tyrkyttämässä tuota kuolemattomuutta ihan joka iikalle.Tila ei tosiaankaan lopu... yksinkertaisesti vain sen vuoksi, koska syntyvyyttä rajoitetaan, ja sitäkin vain aluksi, jonka jälkeen osa ihmisistä luultavasti asuu jo muilla planeetoilla, joista kuu ja mars ovat ensimmäisiä mitkä asutetaan.
Pointtini on siinä, että ei lääketiede ole ainoa teknologian alue mikä kehittyy, pitää muistaa se.
Ajattelimpa tällasen vaan heittää tähän väliin ja liueta paikalta ;)
Ohikulkia vaan :D - Papalakana
Et vastannut kirjoitti:
Maapallolla on äärellinen pinta-ala. Kuolemattomuus -> suuri ihmismäärä -> tila loppuu. Tuohan on aivan lapsellisen yksinkertaista. Kumpikohan meistä ei ole ajatellut loppuun asti? Mikä tuossa ihan perustavaa laatua olevassa ajatuksessa ei nyt mene perille?
Ja ah, teknologia, tuo taikasana joka pelastaa kaiken, ei toimi tähänkään. Teknologialla kyllä voidaan pientä hienosäätöä tehdä, mutta ihminen kuluttaa, se on fakta. Ja kuten olen jankuttanut niin ei ihminen säännöstele, "minun jälkeen vedenpaisumus" on yleinen trendi eikä teknologia eikä mikään muu "vapaa ja demokraattinen" valinta poista sitä. Ihminen tekee mitä tahtoo jos vapaat kädet annetaan. Ja sinähän käsittääkseni olet tyrkyttämässä tuota kuolemattomuutta ihan joka iikalle.Teknologialla on kehittyessään taipumus muuttaa kulttuuria ja ihmisten asenteita. Miksi meidäön pitäisi liikkua kovinkaan laajalla alueella. Voisimme linnottautua tietoverkkojen ääreen tai koneistaa itseämme (biologiset rajat tuhoutuvat).
Antaa tieteen kehittyä.
- ......
Ihmiset romahtaisivat henkisesti. Kuka sitä nyt jaksaa täällä pallolla aina elää? Ja eivätkö ihmisen hermokudokset tuhoutuisi aika piankin? Nehän eivät uusiudu.
- Albert Plörö
mä tarkoitin:
http://www.esaimaa.fi/arkisto/vanhat/2005/11/06/mielipide/juttu3/sivu.html
Mutta jos toi on oikea proffa, niin tää on aika outoa:
"Vanheneminen on biologisesti ongelmallinen ilmiö, sillä evoluutioteorian mukaan eliön tehtävänä on vain lisääntyä ja taas lisääntyä. Miksi siis sellainen ilmiö kuin vanheneminen on lainkaan evoluution kuluessa kehittynyt ja vieläpä kaikki monisoluiset organismit käsittävänä universaalisena luonnon säännönmukaisuutena?"
Kertokaa, jos mä olen ymmärtänyt jotakin väärin...
Eihän lajien kehittymistä voi tapahtua ilman vanhenemista ja kuolemaa?
Kuolema on yksi evoluution perusperiaatteista?
Kaikki tähtää maksimaaliseen lisääntymiseen ja ellei vääriä ominaisuuksia kantavat yksilöt kuole pois, niin meneehän se ihan hukkaan.
Edelleen... parhaimmille löytyy aina parempi. - dfdfd
Yksi mitä tässä ei ole taidettu vielä mainita on happi ja etenkin vapaat happiradikaalit. Ne tuhoaa soluja ja vanhentaa kudosta. Jos ihminen voisi olla hengittämättä happea, niin saattaaisi elää pidempään. Tosin vapaista happiradikaaleista sillä ei päästäisi eroon.
Eli vaikka happi on ihmisille välttämätön, niin lopulta se myös osaltaan tekee ihmisestä selvää.http://en.wikipedia.org/wiki/Aubrey_de_Grey
1. Elinikänä kertyvät DNA-muutokset.
2. Mitokondrion DNA:n muutokset
3. Solunsisäinen roskakertymä
4. Solujen ulkopuolinen roskakertymä, plakki.
5. Hitaasti uusiutuvien tai uusiutumattomien solujen hävikki.
6. Solujakautumisen loppuminen (ne telomeerihännät).
7. Solujenulkoiset kudosta jäykistävät proteiinilinkit.
Eteenkin kohtaan 5.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eroa Orpo! Orpo eroa!
Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa562551Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!
Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava631692SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa
Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän71650Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,2631535Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti
Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --81518Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue251208Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä
Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.241061Kiinteistökauppoja
Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan411012RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI
Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä4041002Menettämisestä
Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?78964