Rovaniemi suosittu opiskelijakaupunki?

Ilja Vatkuli

Rovaniemi on kiistatta suosittu opiskelijakaupunki. Tosin vain sen vuoksi, että Lapin Yliopistoon on helppo päästä ja se otetaan siksi varalle että jos ei muualle pääse. En tiedä vielä ketään Kemin alapuolelta joka olisi valinnut Lapin Yliopiston ensisijaiseksi paikakseen.

Toisin sanoen, Rovaniemellä opiskelevat äitin jaloissa pyörivät mamman pojat ja tytöt tai sitten muu jämäsakki jota ei ole muualle kelpuutettu. Se siitä suosiosta!

8

1108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lllauhoituhh!!

      Vaikka ne eivät sinua Illja-kulta nyt tänä syksynä huolllineetkaan opiskellijaksi niin muista että avoimen ylio-piston kautta kenestä tahansa voi tulla akateeminen, sivistynyt ja kaikin puolin pallempi ihhhminen!

      • myöhäistä kohdallani

        Mulla on jo tutkinto :) Ajattelin vain ääneen sanoa sen mitä moni muu ei ole sanonut.


    • :)))))

      No misäs sua on pidetty, kun et ole ollut täälä päiväkausiin vatkaamasa piikikästä soppaas?

      • muita kiireitä

        Hesalaisten ja Oululaisten palsta pitänyt kiireisenä :)


    • tuo juttusi...

      Esim. taidepuolelle tulee Lapin Yliopistoon porukkaa ympäri Suomen. Monet yrittävät parikin kertaa päästä sisään ja ihan ensisijaisesti. Samaten oikkis on suosittu paikka myös Etelän ihmisten keskuudessa.
      Opiskeletko itse kenties yliopistolla?
      Meinaan, että jos oikeasti siellä opiskelisit (kuten itse teen) niin varmasti tietäisit, ettei asian laita ole näin...

      • pilutieteen maisteri

        Otokseni ei ole kaikinpuolin kattava mutta ehkä viitteitä antava, joskin sen vaihteluväli on pieni. Tyyppiarvo otoksessa ei suinkaan ole "Laphin jätkhä" vaan nuori naispuoleinen immeinen.

        Ei sillä, kyllä sinne tulijoita riittää varmasti. Siellä on kyllä ihan hyvä ruokala ja mukavasti nettipäätteitäkin aulassa. Parkkipaikkoja niukalti.


    • Koltta-Kaija

      emäs näkönen jukurttiperse sika joku sisäelin.

      Sie et saakeli oo yhtään koulua käyny...no..ehkä apukoulun pikkujouluisa. ja sieläkään..

    • Vapaaehtoinen

      Minä olen tullut ihan vapaaehtoisesti Rovaniemelle Lapin yliopistoon opiskelemaan ja olen reilusti Oulun eteläpuolelta kotoisin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6705
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2303
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1867
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      85
      1261
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      98
      1055
    6. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      980
    7. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      89
      953
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    9. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      32
      840
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      147
      767
    Aihe