Ronnie O'Sullivanin käytös?

moksu.

Meneillään olevassa snookerin UK Championship -turnauksessa Ronnie O'Sullivan luovutti ottelunsa Stephen Hendryä vastaan vaikka vasta kuudes freimi oli käynnissä. Ronnie oli 4-1 häviöllä huonojen peliesitysten jälkeen, mutta oli voittanut edellisen freimin ja johti luovuttamaansa freimiä.

Ronnie on tunnettu erikoisista tempauksistaan, mutta tällaista ei häneltäkään osattu odottaa. Jälkikäteen antamassaan lausunnossa hän pahoitteli äkkipikaista ratkaisuaan ja totesi, että peliä olisi ollut syytä jatkaa.

Ronnie on kiistatta huippupelaaja ja perfektionistinen luonne mutta onko tällainen käytös ammattilaiselle sopivaa? Vai onko Ronnie mielestäsi snooker-turnausten väriläiskä?

9

2422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Snookerin ystävä

      Arvostan Ronnieta suuresti pelaajana ja hän on todellakin kenties kaikkein lahjakkain ja häikäisevin kaikista, mutta tuo kyseinen temppu oli todella raukkamainen. Pitänee tilata Ronnielle hamekangasta tuonne Englannin suuntaan.. Totta puhuen haluan kuitenkin jatkossa nähdä tämän suurmiehen otteita snookerin parissa, sillä parhaimmillaan hän on käsittämättömän hyvä!

    • aleksi-78

      sinulle oiva linkki, josta voit lukea Ronnien edesottamuksista. Varsin mielenkiintoisia juttuja, täytyy sanoa.

      http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/other_sports/snooker/6180811.stm

      Mitä tulee itse kysymykseesi... ei, tuo ei ole ammattilaisen käytöstä. Monet puhuvat Ronniesta kaikkien aikojen parhaimpana pelaajana, mutta valitettavasti hänen käytöksensä ei vain riitä sen tittelin ansaitsemiseen. Luonnollisesti väriläiskä, mutta tuohon sanaan sisältyy sekä neg. että pos. ulottuvuus.

      Tuosta Ronnien tempusta on muuten odotettavissa aikamoinen rangaistus ja toivottavasti jokin muu kuin rahallinen.

      Mutta mielelläni näen hänet kyllä jatkossakin pelaamassa.

      • moksu.

        Muistan kyllä ikuisesti sen ottelun missä Ronnie laittoi pyyheliinan päänsä päälle aina silloin kun ei ollut lyöntivuorossa.

        Tietyt oikut ja omituisuudet Ronnielle sallittakoon, mutta eilinen tempaus osoitti mielestäni pahaa arvostelukyvyn puutetta. Ja ennen kaikkea se osoitti kunnioituksen puutetta vastustajaa ja yleisöä kohtaan. Kyllä minäkin toivon näkeväni Ronnieta pelipöydillä myös jatkossa, mutta eilisenkaltaisten edesottamusten ei tarvitsisi enää toistua.


    • homma joo

      Olihan toi aika yllättävä veto jopa Ronnie O´Sullivan-mittapuulla.Sehän jos kuka on fiilispelaaja.Naamasta näkyy heti kun peli ei kulje.
      Toivottavasti ei nyt sentään lopeta.
      Hyvänä päivänä ukon pelaamista on todella mukava katsoa.Kaikki tuntuu onnistuvan.
      Torstain käytös oli kyllä outoa.
      Ja kuitenkin erittäin Ronniemaista.Ainakin jos tietää vähän kaverin taustoista.

    • rakettiiii

      Mun mielestä Ronnien ei olisi saanut missään nimessä luovuttaa, vaikka hän aika rakettimainen luonteeltaan onkin. Vastustajaa ja yleisöä pitää kuitenkin sen verran kunnioittaa, ettei tee tuollaista tempausta!
      Toivottavasti nähdään kuitenkin vielä O'Sullivan snooker pöytien vierellä, mutta yhtä positiivisella asenteella kuin esim. Steve Davis.:-)

      • fghfgdh

        Kertoohan tuo todella kovasta motivaatio-ongelmasta. Ronniehan uhkasi taannoin jättää koko Main tourin ja siirtyä jenkkeihin pool-ammattilaiseksi.


      • korakka
        fghfgdh kirjoitti:

        Kertoohan tuo todella kovasta motivaatio-ongelmasta. Ronniehan uhkasi taannoin jättää koko Main tourin ja siirtyä jenkkeihin pool-ammattilaiseksi.

        itsekkin katselin peliä, ja ei voinut muuta kuin ihmetellä kun ronnie kätteli hendryä. luulen kuitenkin että pysyy snookerin parissa, sillä jos alkaa poolia pelaamaan ammattilaisena niin saa vaan kuonoonsa paremmiltaan.


      • 138 BREAK
        korakka kirjoitti:

        itsekkin katselin peliä, ja ei voinut muuta kuin ihmetellä kun ronnie kätteli hendryä. luulen kuitenkin että pysyy snookerin parissa, sillä jos alkaa poolia pelaamaan ammattilaisena niin saa vaan kuonoonsa paremmiltaan.

        Ihan alkuun on sanottava, että Ronnie pelaa ihan omassa lukokassaan "taidollisesti"verrataan sitten
        kehen tai mihin tahansa, mutta silloin kun vastassa on ronnie itse, niin näköön tulee. Eli O'sullivan
        on 100% fiilis pelaaja, kuten allekirjoittanutkin.
        tosin itsellä ei etulohko koskaan sutisi niin pahasti, että kävelisin suihkuun, maksaneen yleisön edestä.


      • juuvdsatg
        korakka kirjoitti:

        itsekkin katselin peliä, ja ei voinut muuta kuin ihmetellä kun ronnie kätteli hendryä. luulen kuitenkin että pysyy snookerin parissa, sillä jos alkaa poolia pelaamaan ammattilaisena niin saa vaan kuonoonsa paremmiltaan.

        Ronnie kävi koittamassa poolia viime kaudella ja vei ihan contraan asti Mika Immosen eli hävisi muistaakseni 6-7. Eli kyllä Ronnie olisi suoraan top15 maailmassa myös poolissa. Pelannut pookiakin kyllä aika perhanan paljon. Samoin kuin Steve Davis.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe