Hanhenmaksapateeta

minkä kanssa?

Auttakaa hyvät ihmiset. Netistä en löydä vastausta.

Minkä kanssa hanhenmaksapateeta tarjoillaan? Pitääkö olla jotain erityistä leipää? Tai jos leipää ylipäätään, niin mitäkähän leipää?

Toin tuliaisina pateeta ja nyt pitäisi keksiä, minkä kanssa sitä tarjoillaan...

6

3909

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • skäribo

      tunnelmaa, mutta pakko sanoa, että toivottavasti tunnet vieraasi erittäin hyvin. On nimittäin aika suuri joukko ihmisiä, joka ei suostu hanhemaksapateeta syömään sen äärimmäisen epäeettisyyden vuoksi. Enkä nyt tarkoita mitään "viherpiipertäjiä".

      • en vain

        muistanut sitä silloin, kun ostin pateeta. Siitä oli niin kauan, kun olin lukenut tavasta, millä pateeta saadaan aikaiseksi.

        Himputti soikoon. Sehän on eläinrääkkäystä tehdä tuota pateeta.


    • hilloa

      Otimme nizzalaisesta ravintolasta hanhenmaksaa alkupalaksi ja se tarjottiin paahtoleivän ja kahden hillon kanssa, joista toinen oli jotakin sipulihilloa ja toinen luultavasti mustaviinimarjahyytelöä ja sitten koristukseksi vähän salaatinlehtiä. Hyvää oli.
      Joissakin pateissa saatta olla tryffeliä joukossa ja haju sen mukainen (aika paha).Maku on sitten makuasia.

    • Anonyymi

      kossua

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5656
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      394
      2408
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2340
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2007
    7. 112
      1913
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1617
    9. 383
      1377
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1223
    Aihe