tapaus aspartaami

Mitä mieltä olette aspartaamista?

Järjellä ajatellen on se vaan kahden aminohapon muodostama molekyyli, dipeptidi. Itse uskoin siitä taannoin oireita saavani, mutta empä tiedä.. Hieman oudoltahan se maistuu. Jostain löysin sen haitallisuudesta ihan tieteellisiä artikkeleitakin (en tarkoita razmani-instituutin karsinogeenisyysartikkelia), mutta enää en niitä löydä. Metaboliareitissä aspartaami hajoaa mm. metanoliksi (!?) entä sitten... Uskon, että kaikista ravintoaineista, myös aminohapoista fenyylialaniini ja aspargiinihappo voi saada yliannostuksen, jos syö niitä epäluonnollisessa suhteessa. Määrä tekee myrkyn. Olisiko aspartaami sitten jo pienissä määrin haitallinen?

Mielipiteitä kemian ihmisiltä. Pelkkä linkitys elintarvikeviranomaisten sivuille tms. ei paljon valaise. Haluan ihmisten mielipiteitä!
131691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

En ole perehtynyt nimenomaan aspartaamin ominisuuksiin, mutta on olemassa kymmeniä, jos ei satoja, peptidejä, joilla on vaikutuksia elimistössä. Näitä kutsutaan bioaktiivisiksi peptideiksi, ja ne voivat olla pituudeltaan 2-20 aminohappoa.

Bioaktiiviset peptidit sitoutuvat elimistössä erilaisiin reseptoreiksi kutsuttuihin proteiineihin, ja ne voivat esimerkiksi alentaa verenpainetta, lisätä ruokahalua ja lievittää kipua. Teoriassa esim. opioidireseptoreihin sitoutuvat peptidit voivat vaikuttaa myös mielialaan. Vaikuttavuuteen tarvitaan joskus vain hyvin pieniä määriä peptidiä.

Voihan olla, että aspartaamin vaikutuksia ja sitoutumiskohtia elimistössä ei tunneta, vaikka niitä olisikin.

Toinen juttu on sitten se, että jos aspartaamin hajotessa todella syntyy metanolia, niin myrkkyähän se on.

Äänestä

Kun joskus 70-80 -luvulla kuulin, että aspartaami oli laitettu tarkkoihin testeihin, kuvittelin, että se on ihan turhaa, koska varmaan sitä luonnostaankin esiintyy proteiinien hajoamistuotteena.

Olin ainakin yhdessä suhteessa väärässä: aspartaamia ei esiinny luonnollisessa proteiinihydorlyysissä. Aspartaamissa on dipeptidin vapaaksi jäävä karboksyylihapporyhmä suojattu metyloimalla. Maun kannalta ilmeisesti välttämätön. Eikä ehkä etyyliesterikään käy?
Tässä siis metanolilähde.
Varmaan erilaisissa tilanteissa pääsee syntymään myös fenyylialaniinin metyyliseteriä, joka ei välttämättä ole tarpeen elimistölle.

Minusta puhe dipeptidistä on ollut elintarviketeollisuuden kusetusta, koska aminohappo ja dipeptidi mielletään helposti luonnonaineiksi, vieläpä normaaleiksi ravintoon kuuluviksi yhdisteiksi (vaikka oikeasti on miljoonia eri aminohapporakenteita, jotka eivät sovi syötäväksi). Jos olisi puhuttu vaikka metyloidusta dipeptidistä, olisi useamman mielessä käynyt, ettei ole luonnonaine.

Hmmm... eiks metanolimyrkytykseen oteta ihan vaan viinaa? Cokis Zero sopii vain landrinkikäyttöön?

Äänestä
  • Nyt tarvittaisiin aminohappometaboliaan perehtynyt biokemisti vastaamaan siihen, että mitä elimistössä tarkalleen tapahtuu metyloidulle peptidille.

    Esim. jos se sattuu olemaan bioaktiivinen, niin kestääkö sen vaikutus elimistössä pitempään, jos entsyymit eivät metyloinnin takia pysty hajottamaan sitä normaalilla tavalla? Siitähän voi seurata jo vaikka mitä, jos jokin herkkä säätelysysteemi "jää päälle" sen takia että sihen vaikuttava aine (aspartaami) ei hajoa normaalilla nopeudella.

    Asiaan melkein liittyvänä esimerkkinä se, että on keksitty synteettinen huume, joka poistuu elimistöstä niin hitaasti, että siitä saatu "high" kestää kaksi viikkoa. (No älkää nyt innostuko, se on keksitty lääkekehityslabrassa vahingossa, eikä sitä tehdä kuin tutkimustarkoituksiin :)

    Äänestä

  • Biologi kirjoitti:

    Nyt tarvittaisiin aminohappometaboliaan perehtynyt biokemisti vastaamaan siihen, että mitä elimistössä tarkalleen tapahtuu metyloidulle peptidille.

    Esim. jos se sattuu olemaan bioaktiivinen, niin kestääkö sen vaikutus elimistössä pitempään, jos entsyymit eivät metyloinnin takia pysty hajottamaan sitä normaalilla tavalla? Siitähän voi seurata jo vaikka mitä, jos jokin herkkä säätelysysteemi "jää päälle" sen takia että sihen vaikuttava aine (aspartaami) ei hajoa normaalilla nopeudella.

    Asiaan melkein liittyvänä esimerkkinä se, että on keksitty synteettinen huume, joka poistuu elimistöstä niin hitaasti, että siitä saatu "high" kestää kaksi viikkoa. (No älkää nyt innostuko, se on keksitty lääkekehityslabrassa vahingossa, eikä sitä tehdä kuin tutkimustarkoituksiin :)

    Enpä voi väittää vastaankaan, kun ei ole tietoa asiasta tuolta kannalta.

    Tässä yksi tutkimus, jossa väitetään, että se metylointi purkautuu ekaks (tutkittu sialla, mahdollisesti ihmiselläkin menee samalla tavalla).

    http://www.aspartame.net/scilib/Metabolism_of_aspartame.asp

    Vähän jää tietenkin vielä se mietityttämään, että kuis se menee sekaravinnon seassa? Ja onko joillakin yksilöillä vähän erilainen herkkyys. Jotain vähän pienempää vikaa kuin fenyyliketonuria?

    No, on sitä sen verran tutkittu, ettei se ihan välittömästi ole vaarallinen.

    Äänestä

Aloittaja

Tuo ajatus noista bioaktiivista peptideistä oli mielenkiintoinen. Uutta tietoa minulle. Pitääpä ottaa selvää. Niinkuin olen tainnut täälläkin palstalla sanoa, teen gradua lisäaineista, ja aspartaami on siinä eniten käsiteltäviä aineita, mutta aihe kiinnostaa muutenkin. Aminohapoistahan moni biologinen myrkkykin suureksi osaksi koostuu.

Varmuuden vuoksi en pahemmin aspartaamia ole hetkeen syönyt kuin korkeintaan vahingossa. Sinänäsä typerää, että sitä voi olla jopa lääkkeissä (antibiootit, ja mm. Beroccan poretabletti). Siitä ainakin pidän huolen, että lapselleni en anna mitään, missä aspartaamia on.

Tuohon alkoholin metanolijuttuun voisin tuumatta, että etanolihan on metanolin vastamyrkky. Aspartaamia on juomissa verrattain vähän. Jos siis aspartaamia nautitaan alkoholijuomassa, ainakin metanolin vaikutus minimoituu. Onko siis ainut turvallinen tapa nauttia aspartaamia alkoholin seassa? Jos alkoholijuomassa onsokeuttava määrä metanolia, on sitä huomattavasti enemmän kuin mitä aspartaamin metaboliasta tulee. Minä uskon, että aspartaamin oletettu haitallisuus ei johdu ainakaan pääasiallisesti metanolista. Ehkä se on bioaktiivinen dipeptidi.

Äänestä
  • Niin kauan, kuin elimistössä on etanolia ei metanoli pääse haittaamaan.

    Äänestä

  • kk3 kirjoitti:

    Niin kauan, kuin elimistössä on etanolia ei metanoli pääse haittaamaan.

    Vaikka kohtuu raittiina tekeekin kipeää, ei kait voine näin epävarmassa maailmassa suositella ihmisille muuta kuin jatkuvaa pientä humalaa. Tällä tavalla tulee ehkäistyä tuulilasinpesuneisteiden vahingossa juomisen vaikutukset ja ehkä tuon aspartaaminkin haitat? Eikä sitä koskaan tiedä, mistä saattaa metanolia tulla elimistöön. Mitäpä ei ihminen tekisi terveytensä suojaamiseksi?

    Keksinköhän uuden hyvän syyn juomiselle? En aio kuitenkaan itse turvautua siihen, mutta annan se vapaasti käytettäväksi (-;

    Äänestä

Sen metanoli muuttuu ensin formaldehydiksi ja sen jälkeen muurahaishapoksi. Formaldehydihän on karsinogeeni. Luin itse tutkimuksesta jossa rotille aikaansaatiin kasvaimia, rasvankertymistä elimistöön sekä syöpää altistamalla niitä aspartaamille. Ihmiselimistöhän vastaa melko tarkasti jyrsijöiden elimistöjä joten voisi kuvitella että aineen käyttäytyminen olisi ihmisessä vastaavanlaista.

Äänestä
  • Jotkut hedelmämehut sisältävät metanolia. Siis jos aspartaami on metanolilähteenä vaarallista, ovat myös hedelmämehut vaarallisia. Myös etanolia syntyy elimistössä pieniä määriä etenkin suolistossa.

    http://www.holisticmed.com/aspartame/methanol.faq

    "Methanol is found in higher doses in alcoholic beverages, fruit and juices and therefore methanol in aspartame must be safe."

    "It has been shown that the ingestion of a moderate amount of fruit such as a 3-5 apples or oranges causes approximately 0.75 grams of
    methanol to be released into the body (Lindinger 1997)."

    Äänestä

Maailmalla on tehty yli 300 tieteellistä tutkimusta aspartaamista. Niiden mukaan se on normaalikäytössä täysin turvallinen makeutusaine. Myös Kansanterveyslaitoksen tutkijat vahvistavat
tämän.

Äänestä
  • "Normaalikäytössä täysin turvallinen makeutusaine. Myös Kansanterveyslaitoksen tutkijat vahvistavat tämän. "

    Varmasti ainakin osittain näin. Pullo light-limua/mehua ei varmasti vie terveyttä... mutta mutta. Monet muutkin elintarvikkeet ja jopa lääkkeet sisältävät aspartaamia.

    Minulla on säännöllinen lääkitys masennukseen. Pilleri sisältää aspartaamia. Juon lisäksi lähes päivittäin 0,5 litraa light-limua joka sisältää aspartaamia. Syön aspartaamilla maustettua jugurttia/kiisseliä jne jne.

    Tarkoitankin vain, että pikku puroista syntyy joki ja tätä pelkään aspartaamin suhteen.

    Äänestä

  • Kaikissa kevyt -tuotteissa tuntuu olevan aspartaamia. Tuntuisi siltä ettei ole ihme jos se aspartaamin suositeltu maksimi annos päivälle tulee täyteen, mikäli keskittyy käyttämään noita kevyitä tuotteita. Tietty on vaikea sanoa kun kaikissa tuotteissa ei ole kerrottu sitä määrää..

    Äänestä

Lähes jokainen joka on juonut tyhjään vatsaan 1,5 litraa aspartaamilla makeutettua limua huomaa tämän: tulee heikko olo ja tarve syödä, melkeinpä lähes ahmia hiilihydraattia (=sokeria!). Aika huono juttu, mikäli juo lighttia nimenomaan siksi että laihtuisi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6584424 kirjoitti:

Mitä mieltä olette aspartaamista?

Järjellä ajatellen on se vaan kahden aminohapon muodostama molekyyli, dipeptidi. Itse uskoin siitä taannoin oireita saavani, mutta empä tiedä.. Hieman oudoltahan se maistuu. Jostain löysin sen haitallisuudesta ihan tieteellisiä artikkeleitakin (en tarkoita razmani-instituutin karsinogeenisyysartikkelia), mutta enää en niitä löydä. Metaboliareitissä aspartaami hajoaa mm. metanoliksi (!?) entä sitten... Uskon, että kaikista ravintoaineista, myös aminohapoista fenyylialaniini ja aspargiinihappo voi saada yliannostuksen, jos syö niitä epäluonnollisessa suhteessa. Määrä tekee myrkyn. Olisiko aspartaami sitten jo pienissä määrin haitallinen?

Mielipiteitä kemian ihmisiltä. Pelkkä linkitys elintarvikeviranomaisten sivuille tms. ei paljon valaise. Haluan ihmisten mielipiteitä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu