lohkoperunat

olisko kellään jotain hyvää ohjetta itsetehtyihin lohkoperuniin?
mitä mausteita ja missä asteessa ja kuinka kauan ym?
54170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

yx ohje 4 hengelle: rosamunda perunaa 6-8 kpl
2-2,5 tl suolaa
n:0.5dl öljyä
lohko perunat ja laita astiaan missä pystyt sekoittamaan suolan ja öljyn kanssa laita perunat uunipellille ja 200 c uuniin noin 35-45 minuutiksi .

Äänestä

niin että perunat(en oo lajikkeesta niin välittäny) lohkoiksi ja asetellaan pellille. sitten vaan maustamaan. eli en oo öljynnykään niitä nykyään, kun ne ei sitä välttämättä tarvi, mausteet jää kyllä perunan pintaan kiinni ilmankin. esim tänään laitoin mausteeksi perunamaustetta, paprikamaustetta ja valkosipulijauhetta(valkosipulisuola ajaa aikalailla saman asian).uuni 200 ja sitte pois ku alkaa pinta tummeta silleen että näyttäs valmiilta..en oo aikaa ikinä kattonu. lohkot kannattaa tehdä aikalailla saman kokoisiksi

Äänestä

Lohkon pestyt kuorimattomat perunat ja laitan muovipussiin. Lisään sekaan öljyä, mausteita: paprikaa, yrttisuolaa tai aromisuolaa, suolaa ym. mausteita. Solmin muovipussin kiinni ja sekoittelen ja pyörittelen perunoita kunnes ovat sekoittuneet öljyn ja mausteiden kanssa tasaisesti. Kaadan leivinpaperin päälle pellille ja paistan n. 200 asteessa, en ole tarkkaan aikaa katsonut (n. 25 min?).

Äänestä

Osta ranskanperuna maustetta sisältää hyvät mausteet ja suolan joten ei tarvitse muutakuin sitä lisätä ja hyvää tulee.

Äänestä
  • Millasia lohkoperunoita tulee uusista perunoista? Onko kukaan kokeillut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


herkkua.. kirjoitti:

olisko kellään jotain hyvää ohjetta itsetehtyihin lohkoperuniin?
mitä mausteita ja missä asteessa ja kuinka kauan ym?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu