No niin, nyt on palattu taas normaaliin päiväjärjestykseen. Turussa on taas jo totutut 7 astetta lämmintä ja Joulua kohti pitäisi lämmetä lisää. Joulukuuhun tuli siis tasan yksi pakkaspäivä. Tiistaina käväisi -5 astessa.
Jouluaaton tähänastinen lämpöennätys on muuten 6 ja mitä suuremmalla todennäköisyydellä tuo menee tänä vuonna rikki.
Jouluaaton tähänastinen lämpöennätys on muuten 6 ja mitä suuremmalla todennäköisyydellä tuo menee tänä vuonna rikki.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Siltä kyllä näyttää. Itse kyllä veikkaisin, että tämä on yksi lämpimimpiä joulukuita aikoihin. Varmaan muuten menee tuo lämpöennätys rikki. Mutta mistä johtuu tämä joulukuun lämmin keli?
joulupäivänä koko Suomen on luvattu olevan plussalla (http://www.foreca.com/fin/saa/main.php?c=fin&t=3-5)
Harvemmin kai näin on ollut? Kyllähän Turun joulurauhan julistusta on pidetty helpostikin plussan puolella, mutta yleensä kai sitä on pohjoisessa katseltu reilusti pakkasen puolella.
http://wwwa.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=EUR|FI|FI005|TURKU&metric=1
Tämä palvelu lupailee Turkuun 31. päivä 7 ja seuraavat 2 viikkoa ollaan reippaasti plussalla joka päivä... Sama juttu Helsingissäkin. Oulun korkeudelle on jopa luvattu pari pakkaspäivääkin, jiihaa...
Ei kyllä pysty näin lauhaa joulukuuta muistamaan, öisinkään ei käydä pakkasen puolella...
vuosi 1954.Silloin oli samanlainen sää.
Uudenvuoden säätilastojahan voi tutkailla tuolta: http://www.fmi.fi/saa/tilastot_48.html
Lämpimimpinä vuodenvaihteina on siis viime vuosikymmeninä käyty vähän 5 asteen yläpuolella, joten ei ole uudeksivuodeksi osunut todella lauhaa säätä, sillä jopa 10 asteenkin lämpötilat ovat mahdollisia läpi talven. Tammikuun lämpöennätyshän on loppiaisena 1973 (6.1.) Maarianhaminassa mitattu 10,9 astetta ja myös 1971 oli lauhaa, sillä tammikuun 11. päivä oli silloin Revonlahdella 10,3 astetta.
Joulukuun keskilämpötilaennätykset näyttäisivät ainakin Etelä-Suomessa menevän rikki. Lämpimin tunnettu joulukuu on tähän asti ollut 1929, paitsi maan keskiosissa, missä 1972 oli vielä lämpimämpi. Jonkun mainitsema 1954 mahtuu lämpimimpien top 5 -listalle vain Pohjois-Suomessa. Joulukuun alkupuoli oli suunnilleen yhtä lämmin kuin nyt vuonna 2000, mutta loppukuun lämpötilat olivat silloin tavanomaisia, joten nyt on koko kuukaudesta tulossa selvästi lämpimämpi.
Ainakin Turussa musta joulu on tainnut olla viimeksi vuonna 1994, toki vuonna 2000 lumi satoi vasta joulun pyhinä, joten lumijouluja onkin ollut jo harvinaisen paljon peräkkäin. Sen sijaan uutenavuotena on useinkin ollut lumetonta.
Pihapensaassa alko lehdet kasvaa. Että silleen.
mitään erikoista. Oli Arno Kasvia haastateltu noista kukkimisista jne. ja hän oli snonut, että ei niissä vielä mitään kummaa. Jotkut kasvit ovat aikaisempinakin vuosina ehtineet tehdä muutaman silmun, mutta aina ovat kuitenkin aloittaneet keväällä kukkimisen uudestaan, ja niin tulevat aloittamaan kuulemma nytkin. Eli kevät ei ole luonnossa vielä siirtynyt joulukuulle.
Ei se silti kyllä normaalia ole, että tähän aikaan vuodesta puut tekee uusia lehtiä. Kyllä se aikalailla kertoo siitä miten ilmaston on muuttumassa. Ei ne ennen tähän aikaan vuodesta enää uusia lehtiä kasvattanut. Ja noita havaintoja on nyt ollut kaikkialla maassa. Vielä kun muistetaan uutiset joiden mukaan monet kevään ensimäisistä muuttolintulajeista tuli jo katotaan ikkunasta ulos, niin ei ole paljon epäilystä että jotain on nyt vinossa pahasti.