Vanhanajan hyvä siankinkku

Paras kinkku tulee itse kasvatetust siasta.
Ruokinnassa on käytetty kaurajauhoa, joka
on keitetty mössöksi. Sitten ruokaan keitettyä perumössöä ja ns. laskumaitoa (eli meijeristä palautuksena tuleva kurri, eli rasvaton maito)

Kyllä näin sikaan tulee vähän sitä kunnon läskiä ja liha on maukasta ja mureata.

Ennen sitä taloissa kasvatettiin kaksikin sikaa talven ruokavarantoon.
Sitten oli saavillinen jäädytettyä puolukkasurvosta, josta sitten ottiin sitä palan painikkeeksi tarpeen mukaan.
Kotona tehty ruisleipä mukana, ei sen parempaa kyllän tule.
2310
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ihan oikeassa.Sääli vaan ettei kaikilla ole mahdollisuutta niihin herkkuihin.

Äänestä
  • ovat saaneet läskittömän "sporttipossun" markkinoitua sikalan omistajille. Urheilullinen possu syö vähemmän ja yksinkertainen tehdastekoinen sian ruoka on samantapaista purua kuin veetabicsit.Tällaisesta siasta saa paremman katteen. Näin kasvatettua silavatonta sikaa kun laittaa pannulle, se kiljahtaa ja pyrkii pois pannulta, vaikka henki on viety kenties jo vuosi sitten. Kunnon "laskilla" = kotitaloden jäteruoka ja omenoilla syötetty,reilun ihran omaava nassu on herkkua. Niin sanotut viljapossut ovat kalpea aavistus monipuolista ruokaa syöneistä lajitovereistaan. Kysäiseppä kasvattajalta,miksei ole kunnon läskipossua, tulee napakasti vastaus, kun ihmiset ei osta sellaista.Ainakin minä ostaisin.Loputkin siasta pilataan nykyään, jos haluat kunnon palvia, eli savukinkkua, sekin on käsitelty savuaromia sisältävällä nesteellä. Oikea vanhan ajan saunapalvi on niin sanotuilla tekijöilläkin hieman hakusessa. Joulukinkut ruutataan mahdottoman kokoisilla injektioruiskuilla pullolleen suolavettä. Valmiiksi pakatut leikkeleiden pussit ovat puoliksi suolaveden täyttämiä, mutta hintaa kyllä löytyy.Tekee mieli välillä oikein kirota, kun vertaa esim.Ranskalaisia kinkkuja kotimaisiin. Mutta meillähän on toki kaikki maailman parasta, uskottelee teollisuus, kauppiaat ja kansanedustajat, unohtaen että ihmiset matkustelevatkin nykyään, joten on niin halavatun helppoa vertailla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mureata ja hyvää kirjoitti:

Paras kinkku tulee itse kasvatetust siasta.
Ruokinnassa on käytetty kaurajauhoa, joka
on keitetty mössöksi. Sitten ruokaan keitettyä perumössöä ja ns. laskumaitoa (eli meijeristä palautuksena tuleva kurri, eli rasvaton maito)

Kyllä näin sikaan tulee vähän sitä kunnon läskiä ja liha on maukasta ja mureata.

Ennen sitä taloissa kasvatettiin kaksikin sikaa talven ruokavarantoon.
Sitten oli saavillinen jäädytettyä puolukkasurvosta, josta sitten ottiin sitä palan painikkeeksi tarpeen mukaan.
Kotona tehty ruisleipä mukana, ei sen parempaa kyllän tule.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu