Heitäkin edelsi monituhatvuotinen ihmiskunnan aikaisempi historia.
Kuinka paljon he mahtoivat tietää ja kirjoittaa siittä.
Onko täällä joku antiikinkreikan tuntia joka valaisisi hiukan!
Kuinka paljon he mahtoivat tietää ja kirjoittaa siittä.
Onko täällä joku antiikinkreikan tuntia joka valaisisi hiukan!
Vastaukset 3
Vanhimmat
juurikaan välittänyt historiasta.
Tosiaankin, pysähtyykö ihmisen kirjoitettu historia jonnekkin Platonin kohdalle, vai onko muuta kuin kiveenhakattua luolakirjotusta.
Raamattu on, mutta sekin on aika yksipuolista kun on vain kertomus pääpiirteittäin yhdestä kansasta.
historia... sepä on kysymys. platonista lähtien, ja aristoteleestä , ns, tiede on ollut yhtä samaa hokemista; mitä platon sanoikaan...? ...oliko aristoteles oikeastaan ns. esikristitty...jne ,
hehän olivat maailmanvalloittaja aleksandros 3.N,
makedonian suurseikkailijan opettajia.sama juttu tutkittaessa muita historian tapahtumia, on kuin ei olisikaan muuta tapahtunut kuin muinainen kreikka. itse asiassa niin kreikka kuin roomakin olivat ryöstövaltioita jotka omivat aikaisempien kulttuurien keksinnöt ja ajatukset
itselleen.
platonin ainoa, tänne asti kantanut universaali idea oli idea kaupunkivaltiosta. poliksesta jota ns. "viisaat"miehet jostain hämärästä johtaisivat.
kyseessä oli kastivaltio: ajatus oli tuotu intiasta asti, ja sopi maailmanvaltiaan ideaan poliksista jotka sopivat kaikille vallatuille kansoille uskonnosta riippumatta.
demokratia oli aristoteleen idea; siinä oli se kuningasajatus että demokratia kuuluu "kansalaisille".
kreikkalaisilla oli kansalais-asiassa suoraviivainen käsitys. se oli loiva mäki, jolla kasvoi tammipuu. sen varjossa vapaa kansalainen
lojui viinileilin kera ja katsoi alas pellolle jossa joukko orjia raatoi tauotta. katsoi jos viitsi.ja keksi mielessään vastaväittelijän jolle esitti kysymyksiä ja teki tästä ns. loogisen johtopäätöksen. kannattaa lukea äsken ilmestynyt antiikin ajan kirjoittajan diogenes laertioksen mainio kirja "filosofeista," jossa hän kertoo aiempien ja aikansa filosofien ja koulukuntien tärkeimmät ajatukset. se on kirjastoissa.
hist. herodotoksen kirjat on mainiota luettavaa .sieltä saa ihan eri kuvan ajasta -2500 v.
sitten kuin on historioissa annettu ymmärtää:
esim. koulukirj. mainost. lakedaimonilaiset,jotka kaatuivat "käskyä noudattain, laked. lain..." kaatuivat thermopylaissa paniikkiin joutuneitten omien aatelisten miekkoihin, eturivin miesraukoilla kun ei ollut muuta kuin 3 metriset keihäät. siis herodotoksen mukaan. jne... ja homeroksesta, herodotos sanoo ettei kyseinen herra ole oikeasti ollut olemassakaan.jotkut ovatmyöh. keksineet kirj. nämä tarinat. aristoteles joutui muuten maanpakoon häärättyään aleks. suuren tolkuttomien sotaretkien suunnittelijana.
egyptin historia on toinen hyväkäs-juttu. kukaan ei ollut kiin. moisesta hiekkakasasta ennenk. napoleon keksi ruveta laivastotaisteluun abukirin lahdella nelsonin kanssa. tämä ampui bonap.laivaston röttelöksi, eikä ollut m. tehtävissä kuin uusia laivoja od. lähteä hortoilemaan turistina gizan pyramideille. siitä se alkoi. vasta nyt on alettu myöntämään että egypti oli rappeutunut maa ,ja se oli saanut vähät tietonsa saharan kansoilta.