Oon nyt käynyt salilla noin parisen kuukautta. Nyt jo huomaa, että vartalo on alkanut mukavasti kiinteytyä.
Proteiineja syön esim. rahkan, raejuuston, tavallisen juuston muodossa.
Nyt mietityttääkin, että kannattaisko hankkia jotain lisäravinteita, lähinnä proteiinia?
Oon normaalipainoinen nuori nainen.
Proteiineja syön esim. rahkan, raejuuston, tavallisen juuston muodossa.
Nyt mietityttääkin, että kannattaisko hankkia jotain lisäravinteita, lähinnä proteiinia?
Oon normaalipainoinen nuori nainen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Proteiinien tarpeesta treenaamisen yhteydessä on varmaan yhtä monta teoriaa kuin treenaajaakin... useimmat lienevät kuitenkin siitä samaa mieltä, että "normaalia" enemmän proteiinia kannattaa syödä, jotta lihaksilla on mahdollisuus kehittyä & kasvaa.
Suositukset vaihtelevat sitten yhdestä useampaan grammaan per painokilo, aika yleispätevä nyrkkisääntö on tähdätä suunnilleen pariin grammaan proteiinia päivässä per oma painokilo. Tällaisen määrän voi saada kasaan aika pienellä vaivalla juurikin raejuustoilla, rahkalla ja vastaavilla "lisukkeilla" normaalin ruokavalion ohella.
Lisäravinteena otettavassa proteiinijauheessa on puolestaan se hyvä puoli, että se imeytyy todella nopeasti verrattuna kiinteästä ruoasta saatavaan proteiiniin. Lisäksi kyseessä on (hyvässä mielessä) aikamoinen täsmätuote, joka sisältää usein huomattavasti paremman yhdistelmän tärkeitä aminohappoja kuin esim. se raejuustosta saatava proteiini (yhtään sitä väheksymättä).
Itsellä on tapana nauttia salitreenin jälkeen maitoon sekoitettua proteiinijauhetta, mahdollisimman pian harjoituksen jälkeen. Moni vannoo erilaisten hiilihydraatteja sisältävien palautusjuomien nimeen, mutta toisen koulukunnan mukaan pelkkä proteiini ajaa melkein saman asian - ja treenaamisen jälkeistä lievää väsymystä lukuunottamatta väittäisin omien kokemusten perusteella että näin voi ihan hyvin ollakin; palautuminen tuntuu nopealta (seuraavana päivänä ei ole tyypillisesti kovinkaan kipeänä paikat) ja treeni tuntuu muutenkin tuottavan ihan hyvin tulosta.
Helpointa lienee kokeilla, proteiinivalmisteita löytyy mm. luontaistuotekaupoista jos ei huvita netistä tilailla. Eikä maksa ihan hirveästi...
Toisaalta jos treenaamisen tarkoituksena on lähinnä polttaa rasvaa / kiinteyttää, eikä niinkään kasvattaa lihaksia, lisäproteiinilla ei liene niin suurta merkitystä.
ihan aikusten oikeesti noihin sun totuuksiisi ! Sanon sulle-ihan täyttä puppua !!!!!!!!!!!!
Olipa hyvin argumentoitu. Haluatko vielä kertoa miten asiat sitten sinun mielestäsi ovat?
Kunhan kerron mikä toimii itsellä, tuskin se on sulta pois. Joku muu on muuten samoilla linjoilla tämän kanssa, kurkkaa esim. http://www.bluefit.com/page1944.html