Vastaanotetaan kevyitä, maistuvia ja helppoja vinkkejä uudenvuoden päivällis- ja illanistujaismenuksi, omat reseptit on kahlattu jo liiankin moneen kertaan läpi.
Uudenvuoden menu
7
1550
Vastaukset
- Kiril
Minun Uudenvuoden ruokalistalla on ainakin täytetyt kananmunat. Munat keitetään jäähdytetään ja halkaistaan. Keltuainen irrotetaan ja muusataan haarukalla ja joukkkoon mätiä ja smetanaa. Sen jälkeen täytetään munat.
Toinen herkku on katkarapu avokado salaatti. Mukaan majoneesia ja se on siinä. Molemmat ovat kevyttä koska hiilihydraatteja ei ole juuri nimeksikään.- katkarapu avocado salaatin
se kuulostaa tosi hyvältä. mitä muuta siihen tulee kuin katkarapuja ja avokadoa? Entä millasta salaattikastiketta teet vai käytätkö ollenkaan?
- Kiril
katkarapu avocado salaatin kirjoitti:
se kuulostaa tosi hyvältä. mitä muuta siihen tulee kuin katkarapuja ja avokadoa? Entä millasta salaattikastiketta teet vai käytätkö ollenkaan?
kuin pilkottua avokadoa, katkarapuja ja majoneesia sitomaan aineet. Jos taas sitten teen vaikka kreikkalaisen salaatin niin siihen kastike tulee lisäämällä annokseen oliiviöljyä ja punaviinietikkaa. Vältän kaupan valmiskastikkeita kun niissä on sokeria, siirappia ja perunatärkkelystä.
- Nekku
Maistuisiko coctail-tikut tai pikkupizzat, miten olisi pikkuleivät...Riippuu tietysti millaisesta juhlasta on kysymys.
Hedelmäsalaattia, kalavuokaa, täytetyt paprikat/tomaatit, pinaattipiirakka... - menhir
jääsalaattia, kurkkua, tomaattia, paprikaa, oliiveja, fetaa, punasipulia ja sitten tuota Kirilin kreikkalaista salaattikastiketta, mutta joukkoon vielä basilikaa.
- menhir
mikälie salaattikastike onkin, mutta sitä etikka-öljy-sekoitusta tarkoitin.
- Näin**
Näin vaikkapa.
Tortilloja, joihin sisälle
-maissia
-kurkkua
-tomaattia
-salaattia
-jauhelihaa/broileria
-sipulia
ja kastikkeiksi vaihtoehtoja:
Joku tulinen kastike, itse tehty
valkosipulikastike tai avokado/ranskankerma/sitruuna/suola täyte
Hyvää on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713095
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51328Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181250
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232