Oikeassa lonkkanivelessä kipua, toisinaan pistävää joka vaivaa nukkuessa, pahenee venytellessä, lopulta yleiskipuna heijastuu lonkasta oikeaan jalkaan. Kipu on välillä poissakin muutamia öitä. Kävellessä vaivaa myös ja rajoittaa liikuntahaluja, joka olisi ylipainoon taipuvalle välttämätöntä.
Onko tähän apua muuta kuin särkylääkkeet tai mahdollinen nivelen operaatio? Lääkärissä en ole käynyt tämän takia.
Lonkkakipu
3
1394
Vastaukset
- Neuvo
Ylipaino pois. Vähäisestä liikunnasta on seurauksena että jalkojen lihasten kimmoisuus heikkenee ja syntyy lihasten jännitystiloja jotka johtavat jalkojen liikeratojen muutoksiin, eli kävelyasento muuttuu. Muuttunut/vääristynyt kävelyasento rasittaa niveliä, lonkkaa ensimmäisenä. Aloita venyttelemällä takareisien ja pohkeiden lihaksia, etureisille sama jumppa. Jo muutaman päivän treenien jälkeen huomaat eron.
Jos et itse tiedä kuinka tehdä nuo venytykset niin kysy asiantuntijoilta, fysykaalisilta hoitajilta tai terveyskeskuskesta tai kirjastosta kirja; Stretcing, tai Venyttelemällä Solakaksi.- Neuvo2
Jalkoihin pitää saada lisää voimaa, hyvässä kunnossa oleva lihakset pitävät nivelet oikeissa asennoissa ts. kannattelevat ja pitävät luustoa oikeissa asennoissa.
- C*B
Minulla lonkkakivun aiheuttajaksi löytyi osteoporoosi. Oireet olivat samat kuin sinullakin.
Yöllä voisit pitää tyynyä polvien välissä, jos nukut kyljellään. Selällä maatessa jokin tuki polvien alla.
Syytä käydä luuntiheysmittauksessa (dxa) jos jollain lähiomaisellasi on ollut osteoporoottinen murtuma tai osteoporoosi, syöt lääkettä jonka tiedetään aiheuttavan osteoporoosia, keliakia, vaikea laktoosi-intoleranssi. Netistä löytyy lisää tietoa aiheesta hakusanalla osteoporoosi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135253
- 675054
- 904114
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753610Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603198- 432791
- 152297
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521914- 401790
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371628