kiinailmiö

Maapallon läpi porataan reikä. Tuohon reikään pudotetaan pallo. Mitä tapahtuu?
9549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Riippuu millä ehdoilla. onko tyhjiö, oletetaanko kosketusta reunaan jne.

Äänestä
  • Voi kertoa kuka mitäkin haluaa. Itse voi tehdä tarpeelliset oletukset. Aihehan on lähinnä pohdinnallinen. Katsotaan miten keskustelu etenee, jos etenee. Olen kyllä seurannut täällä käytyjä keskusteluita mm. painovoimasta jne. Jos vaikka aluksi oletetaan maapallon massa keskittyneeksi keskipisteeseen.

    Äänestä

  • Aa Pee kirjoitti:

    Voi kertoa kuka mitäkin haluaa. Itse voi tehdä tarpeelliset oletukset. Aihehan on lähinnä pohdinnallinen. Katsotaan miten keskustelu etenee, jos etenee. Olen kyllä seurannut täällä käytyjä keskusteluita mm. painovoimasta jne. Jos vaikka aluksi oletetaan maapallon massa keskittyneeksi keskipisteeseen.

    Otetaan pari tuttua tapausta sitten ensiksi. Jos oletetaan reikään tyhjiö, niin sitten pallo jää seilaamaan kummallakin puolella maapalloa olevien reikien väliä.

    Jos sinne pääsee ilmaa, niin kappele hidastuu niin, että jää maapallon keskustan tuntumaan killumaan. jos ilmaa päästettäisiin sinne, niin paine olisi niin kova, että tapahtuisi nesteytyminen, ja kovassa paineessa ehkä jotain kemiallisiakin muutoksia...

    Äänestä

Tämä tehtävä oli aikanaan TTKK:ssa statiikan tentissä.Silloin siinä ainoana vastustavana voimana oli ilmanvastus.
Vastasin siihen silloin ,että kappale joutuu vaimenevaan harmoniseen värähdysliikkeeseen maapallon keskipisteen molemmin puolin ja pysähtyy lopulta keskipisteeseen.
En tiedä tuliko siitä silloin pisteitä ,tuskin,mutta kolmosen sain siitä tentistä.

Äänestä
  • Muistelen että ilman ilmanvastusta edestakaiseen heilahdustukseen kuluu aikaa 1 h 20 min. Se todella on harmonisessa värähdysliikkeessä. Se oli cumun mekaniikan kurssissa.

    Äänestä

  • cum laudessa kirjoitti:

    Muistelen että ilman ilmanvastusta edestakaiseen heilahdustukseen kuluu aikaa 1 h 20 min. Se todella on harmonisessa värähdysliikkeessä. Se oli cumun mekaniikan kurssissa.

    Eräs vähän yllättävä tulos on myös se, että jos maapallon massajakauma oletettaisiin homogeeniseksi, niin ei olisi väliä mistä kohtaa reikä laitettaisiin läpi, ja tuo värähdysaika pysyisi samana. Ei tarvitse mennä keskipisteen kautta.

    (tietty tuo vaatii melko rohkeita oletuksia, kuten että kappale pääsee liikkumaan kitkatta, ja pyöriminen ei haittaisi tuota tapahtumaa, ja tuo jo mainittu homogeenisuus)

    Pyörimisen vuoksi ainoa reiän paikka, jossa edes periaatteessa voisi pudota reunoihin koskematta, olisi navalta navalle, mutta tietty ainahan voi olettaa vaikka kitkattoman seinämän tms, niin pyöriminen ei estä tuota värähtelyä, vaan ainoastaan voi muuttaa värähdysaikaa.

    Äänestä

Maapallo keskikohtaan loppujen lopuksi...

Äänestä

pudottaa kun sula kiviaines tai muu mössö lentäisi paineella sieltä naamalle :)

Äänestä
  • Niin siis ihan oikeasti, mutta voihan ajatuksella leikkiä muuten ihan painovoiman kannalta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ä. Jattelija kirjoitti:

Maapallon läpi porataan reikä. Tuohon reikään pudotetaan pallo. Mitä tapahtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu