-Kysymys yläpuolella-
Mitä tarkoitetaan
sanalla Vinkuintia?
61613
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kylläpä kesti hetken ennen kuin Vinkuintiasta tuli mieleen mitään!! Tarkoitat siis Vinku-Intiaa - tai miten se nyt kirjoitetaankin. Sehän on vanha pilanimitys Kauko-Idälle, Kaakkois-Aasille. Tarkoittaa ilmeisesti maita: Thaimaa, Burma, Laos, Kambodja, Vietnam jne.
En tiedä, mistä nimitys tulee. Minun lapsuudessani sitä käytettiin, siis joskus 50- ja 60-luvuilla. Johtuisiko nimi ihmisten vinoista silmistä ja puhetavasta? en tiedä.
Tämä on samaa sarjaa kuin "intokiinassa" tai "huitsin-nevadassa". Vinkuintia ja intokiina tarkoitttaa jotain epämäääräistä kaukoidän maata, yleensä sellaista,jossa työvoima on halpaa ja valmsitukustanukset pieniä. Intokiinan ja vinkuintian muistan kuulleeni jo joskus 1960-luvun lopulla, ei ne siis ihan uusia ole.
Taitaapa vanhan raittiuspolisiin silmä jo täpästää näin uudenvuodenaattona? On meinaan niin paljon noita kirjoitusvirheitä tuossa...
--
Ettäkö silmäkö täpästääkö?
Nelisen vuotta sitten tilanne oli tämä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=1500000000000154&posting=20500000000396364#20500000000396364
Parisuhdekumppanini kävi silmäleikkurissa toistamiseen kuluneen joulukuun alkupuolella. Nyt voi molemmista näkemiselimistä sanoa samaa: silmä välttää.
Taidettiinpa varhemmin samaisena vuonna kysellä samalla palstalla ihmettä sellaistakin kuin orbiskooppi... kuka muistaa!
Taitaa olla jo kaikki mahdolliset skoopit keksitty, mutta mikäs vielä puuttuu - peruskooppi!
Rattoisaa vuodenvaihdetta kaikille palstan lukijoille ja onnellista uutta vuotta!
Kiitos toivotuksesta ja hyvää uutta vuotta 2007 minultakin täältä jostain teille kaikille palstapersoonallisuuksille! Olen menneenä vuonna saanut teiltä paljon.