Eräs (miespuolinen) ystäväni kertoi juuri unesta, jossa hän oli tyttönä harrastanut seksiä isänsä kanssa. Ilmeisesti isä oli ollut hieman alistavampi osapuoli. Ystäväni oli hyvin järkyttynyt unen jälkeen. Minua alkoi kiehtoa, että mitä tämä uni kertoo psykoanalyyttisesta, tai muun koulukunnan näkökulmasta, ystävänä psyykkeestä tilasta tai alitajuisista toiveista?
Freudilainen uni(ko?)
Anonyymi
1437
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
En oikein ymmärtänyt, että mitenkä miespuolinen henkilö oli tyttönä harrastanut seksiä. Vai oliko hän tuossa unessa tyttönä. No oli mitenkä oli oli freudin suurimpia löytöjä oidipaaliseksi vaiheeksi nimetty kehitystapahtuma. Sen perusidea menee jotakuinkin seuraavasti. Lapsi tuntee seksuaalista vetovoimaa vastakkaista sukupuolta olevaan vanhempaansa tms. tärkeään henkilöön, mutta huomaa ettei häntä voi saada itselleen. Niimpä jos tämä kehitysvaihe menee normaalisti, hän lopulta samastuu esim. isäänsä. Eli tulee monintavoin samanlaiseksi kuin isänsä.
No joo en itsekkään tuota oidipaalivaihetta niin tarkasti tunne enkä välttämättä ole freudin kaa yksioikoisesti samaa mieltä, mutta kokemusta on moisista unista myöskin. Voi myös olla että tuo kehitysvaihe on jäänyt ystävältäsi kesken ja nämä aiheet tulevat tässä iässä uniin.
Periaatteessa tuo voi kertoa seksuaalisen suorituskyvyn ongelmista tai siitä, että ystäväsi tuntee huomattavaa vetoa itseään paljon vanhempiin henkilöihin, vaikka tietoisesti nuo tuollaiset tunteet kieltäisikin. Mutta varmaksi en voi mennä sanomaan.