auttakaapas mua

Eli, olis tarkotus pudottaa n. 12kg kesään mennessä. Kohta oon kuukauden verran käynyt salilla (4-5 kertaa viikossa)treenailemassa koko kropan lihaksia.
Nyt olis sitten tarkotus alkaa polttamaan rasvaa kuntopyöräilemällä.
Montakos kertaa viikossa kannattais mennä polkemaan kuntopyörää, ja kuinka monta kertaa viikossa? Pitäiskö olla ainakin n. 2h syömättä ennen kun kuntoilee? Entäs ruokavalio?
Kiitoksia.
5884
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

On tunnettu asia, että kuntoilu ei laihduta. Jos siihen liittää oikeat syömistavat niin juttu toimii. Yleensä kuntoilu lisää ruokahalua!
Itselläni on täydellinen laihdutus keino.
Syö päivässä lautasellinen kaurapuuroa ja siinä se, ehkä hedelmä illalla.
Lautasen koolla ei ole väliä, kukaan ei jaksa ahmia puuroa kovinkaan paljoa.
Kaurapuurossa on hyviä ravintoaineita ja se pitää nälän loitolla pitkän aikaa.
Tämä juttu ei ole leikkiä, se aivan toimiva ja kokeiltu. Toki liikun normaalisti, en kuitenkaan kuntosalilla. Ikä alkaa jarrutella kovin aktiivista rehkimistä.

Äänestä
  • Viime viikolla kulutin liikunnan aikana 13860 caloria ! Eli noin kahden rasvakilon verran ! Sanoisin, että liikunta laihduttaa ! Tietysti jos räpistelet tunnin punttisalilla, josta tehollinen aika max 20 minuuttia, ei paljon caloreita kulu max 250 ?

    Äänestä

nimittäin apua. Käyhän katsomassa www.elisanet.fi/mestaruuserat

Äänestä

Järkevöitä ruokavaliosi, älä jätä lihasten treenaamista, mutta ota lisäksi kuntopyörä millä vedät pitkiä "reissuja"
pyörällä voit polkea joka päivä tai ainakin joka toinen.
Jos syöt enemmän kuin kulutat lihot...älä syö vaaleaaleipää "pullamössöjä" energia patukoita ns. muita energia lisääjiä esim. pastapois, jätä nopeathiilarit vähemmälle ja keskity oikeeseen ruokaan...kalaa vihanneksia, juureksia, rasvatonta lihaa

Äänestä

kiitos paljon vinkeistä! toivottakaa onnea!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


laihtumaan :) kirjoitti:

Eli, olis tarkotus pudottaa n. 12kg kesään mennessä. Kohta oon kuukauden verran käynyt salilla (4-5 kertaa viikossa)treenailemassa koko kropan lihaksia.
Nyt olis sitten tarkotus alkaa polttamaan rasvaa kuntopyöräilemällä.
Montakos kertaa viikossa kannattais mennä polkemaan kuntopyörää, ja kuinka monta kertaa viikossa? Pitäiskö olla ainakin n. 2h syömättä ennen kun kuntoilee? Entäs ruokavalio?
Kiitoksia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu