Karviaisista?

Ehdotuksia?

Pakastimessa karviaisia, mitä niistä tekisi? Kellään ohjetta johonkin leivonnaiseen? Hillot ei oikein nappaa.

Mites niitä voi kuivattaa ilman mitään ihme härveleitä, uunissa? Miten kauan, miten kuumassa, miten säilyy?

Miten niistä voisi mehua keittää? Ei ole mehu maijaa.

Kiitollisena vinkit otan vastaan!!

4

638

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paistaja

      minä käytän karviaisia hillon tapaan lättyjen päällä. saman verran sokeria kuin karviaisia ja lämpökäsittely, ettei tule hometta. Sitten normaalit lätyt ja tätä herkkua päälle. Nami-nam

    • outi

      Karviaismarjachutney   



      (n. 6 dl valmista chutneyta)

      1-2 puna- tai keltasipulia
      (pari valkosipulinkynttä)
      2 cm:n pätkä tuoretta inkivääriä
      n. 2 tl currya
      1 l (n. 600 g) karviaismarjoja
      0,5 sitruunan mehu
      2 rkl viinietikkaa
      1 kanelitanko
      1,5-2 dl sokeria

      1 dl rusinoita


      Kuori ja halkaise sipuli ja leikkaa se ohuiksi suikaleiksi. Viipaloi kuoritut valkosipulinkynnet. Kuori inkivääri ja silppua se mahdollisimman pieneksi tai raasta hienoksi raasteeksi. Kuumenna sipuliviipaleita hetki kattilan pohjalla, mutta älä ruskista.

      Lisää curry sekä inkivääri ja sekoita. Lisää karviaismarjat, sitruunan mehu, viinietikka ja kanelitanko. Lisää sokeri pienissä erissä. Sekoita, kuumenna kiehuvaksi ja keitä miedolla lämmöllä ilman kantta, noin 10 minuuttia kunnes karviaismarjat menevät rikki ja seos alkaa saota. Lisää rusinat ja keitä vielä muutama minuutti. Sekoita välillä. Tarkista lopuksi curryn ja sokerin määrä. Purkita valmis chutney puhtaisiin pieniin purkkeihin.
      Karviaismarjachutney maistuu niin kotoisten possu- ja broileriruokien kuin itämaisten ruokien lisäkkeeksi.

    • sekoita muihin marjoihin

      itse sekoitan karviaisia tehosekoittimella muihin marjoihin (puolukoita, mustikoita ja vadelmia). Teen sellaista marjamössöä, jota sitten kaikki tykkää laittaa vaikka jogurtin, jätskin, lettuja, pannarin jne sekaan.
      Teemme myös hyviä tehopirtelöitä aamuksi ja välipalaksi. Tätä marjamössöä, jogurttia, leseitä ja vähän banaania tai kuivattuja hedelmiä ja rusinoita sekaan. Hyvää ja terveellistä, namksis :)
      Hyvin menee näin alas ihan ilman sokeriakin, kun on noita mustikoita ja vadelmia seassa.
      Mutta jokainen tietty laittaa sokeriakin sekaan jos tykkää enemmän makeasta.

    • Marjafani

      Tee marjapuuroa! Mussaa marjat ensin sauvasekoittimella ja sitten vaan keittelemään. Mehun voi toki siivilöidä ennen mannaryynien lisäämistä jos haluaa.

      Tai lainaa mehumaijaj ystävälta tai vaikka osta oma, eivät ne ole kovin kalliita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      165
      6212
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      92
      2793
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      92
      1781
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      38
      1472
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1226
    6. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      49
      1015
    7. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      928
    8. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      912
    9. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      21
      903
    10. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      122
      903
    Aihe