Riemannin Hypoteesi

Miksi ihmeessä minun aloittama keskustelu tuosta aiheesta on poistettu (ei sitä löydy mistään?)?

No kokeillaan uudestaan laittaa sitten. Eli keskustelua Riemannin hypoteesista...

Oletteko pohtineet sitä ja ymmärrättekö miten hyvin ja oletteko jopa koittaneet todistaakin? Mä kun en oo kovin paljon opiskellut edes kompleksilukuja niin vähän vaikea edes ymmärtää sitä.

Entäs nuo muut Clay-instituutin seitsemän ratkaisematonta ongelmaa?
2854
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koitin joskus todistaa Riemannin hypoteesia yleistämällä Weilin lauseen todistusta, mutta enpä onnistunut. Ymmärrän kyllä Riemannin hypoteesin sisällön, mutta en ole keksinyt menetelmää sen todistamiseen.

Clay-instituutin ongelmista yksi on nyttemmin ratkaistu, nimittäin Perelmanin lause (Poincarén konjektuuri). Joskus silmäilin hieman Birchin ja Swinnerton-Dyerin konjektuuria, mutta enpä keksinyt mitään kovin ihmeellistä lähestymistapaa ongelmalle.

Äänestä

Riemannin hypoteesi on sinällään mielenkiintoinen hypoteesi että "Under the assumption of Riemann hypothesis..." on jo lentävä lause matematiikan kentällä. :)

Ymmärrän kyllä Riemannin hypoteesin pintapuolisesti ja lisäksi sen seurauksista mikäli tämä hypoteesi onnistutaan joskus todistamaan. Kyseessä on kuitenkin äärimmäisen vaikea ongelma ja en ole viitsinyt alkaa tekemään minkäännäköisiä todistusyritelmiä vaan jätän ne viisaammilleni...

Riemann-hypoteesi on oikeastaan ekvivalentti seuraavalle alkulukuteoreeman yleistykselle:

On olemassa vakio C siten, että

| π(x) - ∫ dt/ln(t) | ≤ C sqrt(x) ln(x)

Monille funktiokuntien globaaleille L-funktioille hypoteesi onkin todistettu mutta ei lukukunnille.

Ja sitten muutama sananen muista ongelmista... Poincarén konjenktuurissahan on tehty jo läpimurto, Grigori Perelman on tehnyt luonnoksen ratkaisusta jota matemaatikot ovat sitten täydentäneet. Poincarén konjenktuurin avulla voidaan tarkastella esimerkiksi maailmankaikkeuden muotoa. Jos mielenkiintoa riittää niin todistus on julkaistu Arxivissa. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Bernhard kirjoitti:

Miksi ihmeessä minun aloittama keskustelu tuosta aiheesta on poistettu (ei sitä löydy mistään?)?

No kokeillaan uudestaan laittaa sitten. Eli keskustelua Riemannin hypoteesista...

Oletteko pohtineet sitä ja ymmärrättekö miten hyvin ja oletteko jopa koittaneet todistaakin? Mä kun en oo kovin paljon opiskellut edes kompleksilukuja niin vähän vaikea edes ymmärtää sitä.

Entäs nuo muut Clay-instituutin seitsemän ratkaisematonta ongelmaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu