Kenelläpä olisi omakohtaista kokemusta crosstrainerista ja sen vaikutuksista vartalon kiinteytymiseen? Itselläni on juoksumatto, mutta käsivarret jäävät siinä ilman harjoitusta, joten oliskohan crosstrainer monipuolisempi? Jonkun kuulin myös ohimennen toteavan, että on crosstrainerilla saanut ns. "ratsastushousunsa" pois, eli ne reisien sivuilla olevat kohoamat. Onko muilla samanlaisia kokemuksia? Entä kumpi lienee jaloille tehokkaampi/monipuolisempi, juoksumatto vai crosstraineri?
Crosstrainerin vaikutus käsivarsiin jne.?
juoksumatolla löntystelijä
1
956
Vastaukset
- suosittelen
Olen kiinteytynyt huomattavasti treenaamalla aerobista salilla crossarilla n. 45-70 min n. 3x vkossa käymällä ohjatuilla crossin -tunneilla 2-3 x vkossa. Mitään salitreeniä en vedä, joten käsivarsien (ja koko kropan) kiinteytys on crossarin ansiota! Suosittelen, mutta muista ottaa kädet usein tehostetusti mukaan. Eli työnnät tehostetusti välillä ja sitten vedätkahvoja itseesi päin (tuntuu mm. habassa). Nuo liikkeet voi tehdä molemmilla kahvoilla yhtäaikaa tai vuorotellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921846- 851292
- 1101133
- 761017
- 111952
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘57853- 36772
- 47771
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis48731- 33693