Mieheni on sepelvaltimopotilas jolla oli 5 vuotta sitten kummallinen tulehdus päässä. Toinen korva tuli aivan kamalan isoksi ja punaiseksi ja otsaan, kaulaan ja kasvoille tuli punaisia turvonneita alueita.
Ne hoidettiin Duracefilla.
3 viikkoa sitten tämä uusi vuosien jälkeen. Hän sai Duracef 500 mg 3x pv ja kolmen viikon ajaksi.
Pika-CRP oli tuolloin alle 8
Mutta nyt lääkekuurin viimeisenä päivänä se on 29!
Korva on melkein normaalin näköinen mutta miksi CRP on koholla? Mies on väsynyt ja sairaan näköinen. Ei kuitenkaan mitään flunssaa ole.
Soitin tuloksista terveyskeskukseen ja avustaja sanoi lääkärin käskeneen soittamaan parin viikon päästä jos jotain tulee. Minun järki sanoo, että tulehdusarvojen kohoaminen pitäisi selvittää tai antaa ainakin uusi kuuri jotta bakteeri ei tule resistenssiksi lääkkeelle.
Pitäisikö ottaa huomenna yhteyttä sisätautilääkäriin tai häntä aiemmin hoitaneen keskussairaalan polille?
Ne hoidettiin Duracefilla.
3 viikkoa sitten tämä uusi vuosien jälkeen. Hän sai Duracef 500 mg 3x pv ja kolmen viikon ajaksi.
Pika-CRP oli tuolloin alle 8
Mutta nyt lääkekuurin viimeisenä päivänä se on 29!
Korva on melkein normaalin näköinen mutta miksi CRP on koholla? Mies on väsynyt ja sairaan näköinen. Ei kuitenkaan mitään flunssaa ole.
Soitin tuloksista terveyskeskukseen ja avustaja sanoi lääkärin käskeneen soittamaan parin viikon päästä jos jotain tulee. Minun järki sanoo, että tulehdusarvojen kohoaminen pitäisi selvittää tai antaa ainakin uusi kuuri jotta bakteeri ei tule resistenssiksi lääkkeelle.
Pitäisikö ottaa huomenna yhteyttä sisätautilääkäriin tai häntä aiemmin hoitaneen keskussairaalan polille?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tämä on korvalääkärin heiniä. Voi olla kyse infektiosta tai verenvuodosta korvalehteen. Ei kannata jäädä odottelemaan viikoiksi vaan ottaa yhteyttä päivän aikajänteellä tk-lääkärin kautta.
että jostain sellaisesta on kysymys.Mieheni # putsailee" korviaan turhan rajusti removaksilla pari kertaa viikossa kun ne tukkeutuvat. Hänellä on huono kuulo ja korvat täyttyvät vahasta vähän väliä.