merivesi, järvivesi, kraanavesi? voiko olla yli -2C
siis jos virtaus on erittäin voimakasta niin kuinka kylmää se vesi voi olla.
kuinka kylmää vesi voi olla max?
7
4676
Vastaukset
- n.n.
Täysin liikkeettömän veden saa jäätymispisteensä alapuolelle, mutta virtaava vesi pysyy jäätymättömänä vain koska tuleva vesi on jäätymispisteen yläpuolella.
17 astetta pakkasta ja satoi vettä tuulilasiin.
Kemia ihmiset tietää paremmin tuon kuinka paine ja esim: suolapitoisuus voisi laskea jäätymispistettä. Eilen kun lähdin autolla liikkeelle lasi vesipisaroiden peitossa, erehdyin käyttämään lasinpyyhkijöitä, pisaret levisivät ja jäätyivät samantien- Puuhis
Yhdessä merien salaisuudet ohjelmassa ne sukelteli jäämeressä tai jossain. Se oli
-1 asteista eikä jäätynyt koska veden suolapitoisuus oli niin suuri. Mitä enemmän suolaa sitä matalampi jäätymispiste. Esim. Jos -3 pakkasta ja maantielle levitetään suolaa niin jää sulaa. Uskoisin että jos veden suolapitoisuus on tarpeeksi suuri niin ei jäädy vielä varmaan -5 asteessakaan. Voit itse kokeilla. Laitat lämmintä vettä lasiin(silloin suola liukenee paremmin) niin paljon suolaa kun saat imeytymään. Ja vesilasin pakastimeen. Varmasti kestää -5 jäätymättä, luulisin. Kokeile!- fghfhfghj
tekee esim litran pirtua, jossa siis 4% vettä.. tämä on muistaakseni vähimmäismäärä vettä mikä tulee mukaan vaikka tislaisi tuhat kertaa. ei muuten jäädy etelänavankaan talvessa
- Kokeilija.
Tee kylmähaude: kerää lunta parin litran astiaan, lisää siihen reilusti ruokasuolaa ja sekoita hyvin. Haude jäähtyy parhaimmillaan jonnekin -15 C.
Laita puhdasta vettä vesilasiin (nimen omaan lasiastiaan). Aseta vesilasi kylmähauteeseen ja odota. Älä liikuttele haudetta.
Vesi lasissa jäähtyy parhaimmillaan jonnekin -7...-8 C, äkisti sohjoontuu ja lämpötila nousee nollaan asteeseen.
Selitä ilmiöt? Tässä olisi hyvä fysiikan ylioppilaskokeen kysymys. Jälleen kaivelin vanhoja ja aiemmasta keskustelusta löysin linkin:
http://www.lsbu.ac.uk/water/explan.html#cool
Varsin kylmäksi näyttää veden saavan ilman jäätymistä. Tosin on kyseessä epästabiili tila, joka toisaalta purkaantuu hyvin helposti ja äkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku604726Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362169Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti521743- 1841722
Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1661548Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.2811401Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2011242- 881169
- 2051146
- 651104