mitä syödä koulussa??

anski.

Koulu ruokailut tuottaa jatkuvaa päänvaivaa ja saa minut melkeen heittämään koko dietin roskikseen:( -Eli mitä syödä koulussa, kun jatkuvasti ei eväitä viitsisi värkätä.

Viimeviikolla oli riisipuuro tai kanakeitto. Jälkimmäinen olis ollu hyvä muuten, mutta eniten keitto sisälsi perunaa.

Vikana päivänä oli salaattia, pihvejä ja perunaa.
Otin salaattia ja 3pihviä. -Se nyt sentään oli vähän parempi.

Mutta mitä sitten kun on hernekeitto/lihaton hernekeitto tai perunalaatikkoa tms...???

3

957

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zuku

      Itsekin käyn koulua ja on minullakin ollut ongelmia kouluruokailun suhteen. Tosiasia on vain se, että koulussa ON syötävä. Muuten ei jaksa ja verensokeri laskee. Itse vain syön sitä ruokaa mitä on tarjolla. Pyrin aina ottamaan puoli lautasellista salaattia ja muuta ruokaa sitten vähemmän, niin että maha tulee täyteen. Äläkä välttele perunaa. Ei se peruna niin paljoa lihota.

      Vaikuttaa siltä, että pidät aika tiukkaa kuuria yllä. Syöt vain tarveellisesti ja liikut paljon, niin kyllä sen painon siitä luulisi laskevan. Nauti elämästä, ethän halua koko ikääsi kitua laihduttaen.

      • Pinkku

        Laihduttava kouluavustaja popsii koulussa samaa ruokaa kuin lapsetkin. Otan vain vähemmän ja syön paljon salaattia. Leipää en yleensä ota kun tuntuu että tuossa kouluruuassa on energiaa ihan riittämiin. Olen yleensä laskenut kouluruuan energiamäärän noin kolmasosaksi siitä mitä saan päivän aikana syödä. Tänään se oli vähemmän, sillä oli keittoa. Arvioin tyäsin silmämääräisesti miten rasvaista ym ruoka on. Makkaroita ja muutahan en tietenkään voi syödä kuin puolikkaan.

        Puolitoista viikkoa menny tällä reseptillä ja tuloksia ainakin syntyy, että ei ihan pielessä voi olla arviot.


    • menhir

      kannattaa ottaa mukaan. Kyllä sitä nälkää hätätilassa kestää ainakin 4-5 tuntia.

      Itse otan pähkinöitä aina mukaan kun on 6-8 tunnin koulupäiviä. Ja mitä sitä turhaan maksaa paskasta kouluruuasta 2,2€ ku kotona syö terveellisemmän aterian halvemmalla :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      6
      2469
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      72
      2301
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1304
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      112
      1122
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      71
      1098
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      229
      964
    7. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      919
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      10
      837
    9. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      47
      789
    10. Ylipainoiset naiset ovat kokeneet kiusallisen ilmiön deittaillessa

      Moni pluskoon nainen kertoo kohtaavansa deittailussa yllättävän ja kiusallisen ilmiön: alussa on luvassa romanssi, mutta
      Suhteen aloittaminen
      54
      786
    Aihe