Alkoholista finnejä?:/

vhh:lla

Aina baari-illan jälkeen huomaan (heti seuraavana aamuna) muutamia uusia ihonalaisia finnejä naamassani. Oon noudattanut jonkin aikaa vhh:ta ja iho lähtikin paranemaan sillä, mut aina kun oon juonut muutaman niin seuraavana päivänä naama räjähtää :( Vaikka oon pitänyt huolta että juomissa ei ole sokeria, no välillä sitä erehtyy juomaan pari sokerijuomaa, joissa kuitenkin sitä on aika vähän, esim. kuiva siideri. Mikähän alkoholissa niitä finnejä aiheuttaa? Ja onko edes jotain juomia joita voi juoda ilman sen kummempia seuraauksia? Kokemuksia?

5

966

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......

      mitä jos lopettaisit tuon juopottelun. voi ottaa myös esimerkiksi yhden lasillisen kuivaa viiniä ja sen jälkeen vaikka vettä. kukaan ei tykkää juopoista, paitsi ehkä ne finnit.

      • vhh:lla

        mikä ongelma sullakin on kun pitää noin "asiallisia" kommentteja laittaa. En missään vaiheessa puhunut juopottelussa. Juon n. pari kertaa kuussa ja muutama vaan kerrallaan. Jos ei ole asiallista tietoa voi olla hiljaa siel:P


      • skäribo
        vhh:lla kirjoitti:

        mikä ongelma sullakin on kun pitää noin "asiallisia" kommentteja laittaa. En missään vaiheessa puhunut juopottelussa. Juon n. pari kertaa kuussa ja muutama vaan kerrallaan. Jos ei ole asiallista tietoa voi olla hiljaa siel:P

        Minusta tuo oli kyllä ihan asiallinen ja faktatietoa sisältävä kommentti.


    • skäribo

      Ensinnäkin, jos et juo kirkasta Kossua sellaisenaan, on alkoholissa paljon lisäaineita. Ne yksistään aiheuttavat monelle erilaisia oireita, myös ihosellaisia.

      Lisäksi alkoholia nautitaan usein epäpuhtaassa, kenties tupakansavuisessa ilmassa. Et välttämättä myöskään puhdista ihoasi niin hyvin alkoholin nauttimisen jälkeen kuin selvin päin. Kenties söit jotain rasvaista pikkutunneilla? Sekin vaikuttaa ihoon.

      Ihonhoito ja alkoholi eivät kertakaikkiaan yleensä sovi hyvin yhteen. Kylmä totuus.

    • samoin

      Olen myös huomannut että mitkään siiderit ei käy samoin viinit . Aamulla pöhöttynyt olo. Olen allerginen mm. mausteille ja sitruksille ja huomannut että kun käytän mahd. vähän lisäaineita ihoni voi loistavasti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      86
      1363
    2. 72
      1204
    3. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      79
      1071
    4. 95
      889
    5. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      861
    6. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimainen?
      Ikävä
      30
      790
    7. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      49
      767
    8. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      78
      708
    9. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      55
      693
    10. 44
      622
    Aihe